banner3088

İstanbul kiralık daire fiyatları ne kadar?

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, 15 milyonu aşan nüfusuyla dikkat çekiyor.

İstanbul kiralık daire fiyatları ne kadar?

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel açından da pek çok dünya şehrini geride bırakıyor. Çoğu kişinin yaşamak istediği yerlerin başında gelen İstanbul, zengin tarihiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Avrupa ve Asya kıtalarının kesiştiği noktada konumlanan İstanbul’u öne çıkaran başlıca yerler ise şöyle; Sultanahmet, Eminönü, Ortaköy, Kız Kulesi, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Pierre Loti, İstiklal Caddesi, Kapalıçarşı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Büyükada. Yurt içi ve yurt dışından pek turistin ziyaret ettiği şehir yabancı yatırımcıların ilgi odağında.

Gayrimenkul sektörü için önemli şehirlerden İstanbul, son yıllarda ulaşım projeleri ile dikkat çekiyor. Ulaşım projeleri de doğrudan konut fiyatlarını etkiliyor. Diğer taraftan nüfusun artmasıyla beraber bölgede kiralık daire talebi artış gösteriyor. Peki, İstanbul kiralık daire fiyatları ne kadar? İstanbul’da kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli? İşte İstanbul’da kiralık daire arayanlar için önemli bilgiler…

İstanbul kiralık daire fiyatları ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İstanbul kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, 1.213 TL ile 2 bin 21 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 1.617 TL olarak ölçümleniyor. Bölgede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi ise 21 yıl olarak hesaplanıyor.

İstanbul’un nüfusu en kalabalık ve en az ilçesinde kiralık daire fiyatları ne kadar?

Şehirde 39 ilçe yer alıyor. 2017 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 39 ilçeli İstanbul’un en kalabalık ilçesi Esenyurt, en az nüfuslu ilçesi ise Adalar. Peki, Esenyurt ve Adalar kiralık daire fiyatları ne kadar? Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İstanbul’un konut metrekare fiyatı en uygun ilçesi Esenyurt’ta ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı minimum 792 TL, maksimum 1.320 TL arasında değişiyor. Adalar kiralık ev fiyatı ise ortalama 100 metrekare için 1.468 TL ile 2 bin 446 TL aralığında belirtiliyor.

İstanbul’da kiralık daire ararken dikkat edilmesi gerekenler:

• Türkiye’nin konut pazarında öne çıkan şehrinde kiralık daire ararken kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

• Bütçenizi ve oturmak istediğiniz yeri belirmelisiniz.

• Beğendiğiniz ve kiralamak istediğiniz daireyi yakından incelemelisiniz.

• Evin tesisatının sağlam olup olmadığı ve aylık apartman giderleri gibi detayları öğrenmelisiniz.

• Yaşamak istediğiniz eve karar verdiyseniz, kira sözleşmesini hazırlarken bazı noktaları gözden kaçırmamalısınız. Kira sözleşmesini imzalamadan önce; Tamirat masrafları kime ait olacak? Depozito ne kadar? Kira devredilebilir mi? Bu ve buna benzer bütün sorulara yanıt bulmalısınız.

YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196