banner3088

Kahraman Bir Türk


Yıllardır Irak’ta Türkmenlere soy kırımı uygulandığını duymaktayız, okumaktayız. Bu konu ile haber yapmak RTÜK’ün görev alanının dışında olacak ki yeterli haberler alamıyoruz. Dün Facebook’ta koltuklarımızı kabartan, gururumuzu okşayan bir haber vardı. Efsane General Raşid Dostum’un kumandasındaki güçler Halep’teki Türklere soykırımı uygulamakta olan PKK ve PYD teröristlerine karşı yaptığı hareketlerde, soykırımı yapanlardan bin kişiyi öldürdüklerini ve bin iki yüz kişiyi de esir aldıklarını yazıyordu. Bu gün habere tekrar girmek istediğimde habere ulaşamadım. Belli ki halkımızın bu haberi okumasını istemeyenler var. Bu nedenle silinmiş olabilir. Aynı haberi başka bir kanalda arayıp buldum. Haberin son bölümünü değerli okurlarıma aynen aktarıyorum. 2003 yılında da Irak`taki Türkmenlerin yardımına giden Dostum, Türkiye`nin etrafında ve içinde dört kesime bölünmüş `Büyük Kürdistan` projesinin karşısında büyük başarılar elde etmişlerdir.

Bütün batının buradaki teröristleri desteklediklerini bildiği halde Türkmenlerin yardımına giden Raşit Dostum`un kuvvetleri 1000 PYD`li teröristi öldürmüş ve 1250 teröristi esir almıştır. Bu savaşta Türkmen Tugayından dört asker şehit olmuştur.

Efsanevi General Raşid Dostum`un karargâhından bildirilen habere göre `İster Arap, İster Kürt olsun, ne zaman Türkmenlere karşı soykırıma girerlerse karşılarında mutlaka bizleri bulacaklardır` denilmiştir. Raşit Dostum emrindeki üç bin kişiyle bu başarıyı gösterebildiğine göre, yedi yüz bin kişilik ordusuyla Türkiye Cumhuriyetinin PKK lılarla pazarlığa oturmuş olmasını anlamak olası değil.

Mısır fokur, fokur kaynıyor. Türkiye destekli askeri darbeye karşı olanlar eylemlerini sürdürürken askeri yönetim eylemcilere çok sert ve acımasız davranıyor. Türkiye tüm dünyayı askeri yönetime karşı olanları desteğe çağırıyor. Peki, Türkiye’nin ve dünyanın Mısır’ın içişlerine karışmaya ve eylemcileri desteklemeye hakları var mı? Elbet de yok. Gezi olayları sırasında eylemcilere çok sert davranıldığını söyleyen dış ülkelere karşı ne diyordu Sayın Başbakanımız? Bize hiçbir kimse karışamaz. Mısır’daki olaylar mısır’ın kendi iç sorunlarıdır. Tüm dünyanın eylemcilere destek verici değil, arabulucu, uzlaştırıcı olmaları gerekir. Bu yapılmaz ise Mısır’da önümüzdeki günlerde de çok sivil kanı dökülür.

Ben bin dokuz yüz elli sekizde CHP ye üye olmuştum. Menemen’de sekiz yıl CHP de yöneticilik yapmıştım. Yaklaşık on yıl önce CHP den istifa ederek bağımsız kalmaya karar vermiştim. Her ne kadar tarafsız kalmışsam da CHP ile ilgili sorunlarda hep CHP ye taraf oldum. Her seçimde oyumu CHP ye kullandım. Bin dokuz yüz elli sekizden bu yana bir tek seçimde oyumu İşçi Partisine kullanmıştım. Muğla’da yaşadığım yıllardaydı. CHP nin milletvekili aday listesinin ilk iki sırasında iki toprak ağası vardı. Ben bu iki toprak ağasına oy vermem dedim ve o seçimde oyumu İşçi Partisine kullandım. Önümüzdeki seçimde yerel seçimde CHP yeni bir aday ile seçime giderse oyumu yine CHP ye vereceğim. Genel seçimde ise beklentimin ne şekilde gerçekleşeceğini görmem gerekir. Dün CHP nin Konya milletvekili Atilla Kart’ın bir beyanatı vardı. Beyefendi mecliste türbanlı milletvekili olması demokrasinin gereğidir diyor. Ki kendisi hukukçudur ve Kürt kökenlidir. Bunu söyleyebilen Sayın Atilla Kart türbanın neyin simgesi olduğunu bilmiyor mu? Bilmiyorsa öğrendikten sonra konuşsun. Türban İslami bir giyim tarzı değildir. Rahibelerden esinlenerek yaygınlaştırılmış bir giyim tarzıdır ve üstelik tarikatların simgesidir. Ben Atatürk Türkiye’sinde doğdum. Atatürk devrimlerine layık bir insan olarak yaşamımı sürdürmek istiyorum. Bu nedenle kıyafet kanununa da aykırı olan bu kıyafetle meclise girilmesine karşıyım. Atilla Kart’ın beyanatı sırasında gözüm Emine Ülker Tarhan’ın üzerindeydi. Konuşmadan çok rahatsız olduğu apaçık belliydi. Zaman bekleme ve gözlemleme zamanı. Eğer Atilla Kart’ın konuşması CHP tarafından kabullenecek olursa bunu kabullenen CHP ye benden değil, bizden kesinlikle oy yok.

Özcan Nevres   ozcan.nevres@gmail.com   

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211