banner3088

99 KURALI

Kral vezire sormuş: Hizmetçinin hayatta benden daha mutlu olduğunu görürüm, neden? Oysa onun hiçbir şeyi yok.

99 KURALI

Kral vezire sormuş:
Hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görürüm, neden? Oysa onun hiçbir şeyi yok. Ben ise kralım, her şeye sahibim ancak huzursuz ve keyifsizim.

Vezir der ki: 
Ona 99 kuralını dene. Kral, 99 kuralı nedir deyince, gece bir keseye 99 dinar koyup kapısına bırak ve üzerine de bu 100 dinar sana hediyedir yazarak kapısını çal, sonra olanları izle diye cevap verir.

Kral vezirin dediğini yapar. Hizmetçi keseyi alıp dinarları sayar ancak bir tanesinin eksik olduğunu görünce ‘herhalde dışarıda düştü’ diyerek ev halkıyla birlikte aramaya koyulur. Gece biter onlar hala kayıp dinarı ararlar, eksik dinarı bulmadıkları için baba çocuklarına kızar ve sakin iken onlara saldırır hale gelir.

Diğer gün sabah hizmetçi gamlı düşünceli olur çünkü bütün gece uyumamıştır. Asık suratlı, keyifsiz, tebessümsüz ve halinden şikâyetçi bir surette kralın yanına gider. Böylece kral da 99 kuralının manasını anlamış olur.

Şöyle ki; biz, Allah Teâlâ’nın bize hibe ettiği 99 nimetini unutur, bütün hayatımızı kayıp bir nimeti aramakla geçiririz! Allah Teâlâ’nın bize takdir etmediği, bilmediğimiz hikmetlerden dolayı bizden men ettiği bir şeyin peşine düşer, kendimizi mutsuz, huzursuz eder ve içinde bulunduğumuz nimetleri unuturuz!..

Son olarak derim ki: Doksan dokuz nimetin tadını çıkarmaya bakın, ve Allah’tan faziletini isteyerek sayısız nimetine şükredin.

Şüphesiz ki şükürle nimetler artar...

Güzel bir hafta sonu dileklerimizle...

SEVGİyle kalın...

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:35

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196