banner3088

Amerikan Baş Ağrısı Birliği, migren için açıklaması

Tedavi edilmezse yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan migren konusunda Amerikan Baş Ağrısı Birliği’nden açıklama geldi. Uzmanlar, migrende cerrahi tedavinin henüz yeri olmadığını belirtti

Amerikan Baş Ağrısı Birliği, migren için açıklaması

Amerikan Baş Ağrısı Birliği, migrende cerrahi tedavinin yeri olmadığını açıkladı

Tedavi edilmezse yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan migren konusunda Amerikan Baş Ağrısı Birliği’nden açıklama geldi. Uzmanlar, migrende cerrahi tedavinin henüz yeri olmadığını belirtti

Migren, özellikle genç ve orta yaş kadınların kâbusu... Yoğun koşuşturmaca, stres, gürültü, ışık gibi faktörlerin yanı sıra keskin veya kötü bir koku ile de kolayca tetiklenebiliyor. Amerikan Baş Ağrısı Birliği, migrenin hem önlenmesine yönelik stratejiler hem de tedavisindeki son gelişmelere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

"MİGREN AŞISI ÜMİT VERİCİ"

Açıklamada; migreni gerek devamlı gerekse aralıkla ataklar halinde yaşayan kişiler için en geçerli tedavinin, öncelikle ağızdan alınan ilaçlarla olduğu vurgulandı. Ayrıca; kronik migren ve baş ağrılarında ağrı kesici alımının kısıtlanması ve önleyici tedavilerin uygulanmasının önemi belirtildi. Dünyada çoğu ülkede kozmetikte kullanılan ve deneyimli ellerde yan etkisi bulunmayan botulinum toksin A enjeksiyonlarının da kronik migreni önlemede etkili olduğuna işaret eden Amerikan Baş Ağrısı Birliği; migren aşısı olarak bilinen önleyici tedavinin de ümit verici olduğunun altını çizdi. Son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen migren cerrahisinin etkinliğinin henüz gösterilememesi nedeniyle, Amerikan Baş Ağrısı Birliği tedavi protokollerinde yer almaması dikkat çekti.

MİGREN CERRAHİSİNE TEDAVİ PROTOKOLÜNDE YER VERİLMİYOR

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi hastaların kesin ve kalıcı çözümü aramaya meyilli olduklarını belirterek “İşte cerrahi veya girişimsel tedavinin cazibesi buradan geliyor. Migrenin karmaşıklığını iyi anlamayan hastalar, cerrahi veya girişimsel işlemlerle migrenden ömür boyu kurtulabileceğine inanmak eğilimindeler. Oysa ki bu mümkün değil” dedi.

Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, “Merkezimizde kronik migrenin tedavisi için ilaç ya da botulinum toksin ile hastalarımızın büyük bir bölümünde iyi sonuçlar alıyoruz. Yanıt alamadığımız hastalarda çıkacak migren aşısının da iyi bir alternatif tedavi olacağına inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar ise cerrahi tedavinin migrende işe yaradığına dair çıkan yayınların hala tatmin edici düzeyde olmadığını belirtirken, her ameliyatın olduğu gibi migren cerrahisinin de bazı riskler taşıdığını, bu nedenle Türkiye ve dünyada Baş ağrısı Dernekleri tarafından migrende onaylanan bir tedavi olmaktan hala uzak olduğunu söyledi.

Özel bir hastanenin Migren Tedavi Merkezi’nde gerçekleştirilen araştırmada, botoks uygulaması yapılan kronik migren hastalarının yüzde 82.8’inde tedaviden etkin sonuç alındığı ortaya konulurken, botoks uygulaması sayesinde hastaların aşırı ağrı kesici alımından da kurtulduğuna dikkat çekiliyor.

kaynak:haberturk

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 13:19
YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196