banner3088

Bilge'nin ısrarı...

Bir gün bilge hırkasını çıkardı ve onunla bir yumurtayı sarıp sarmaladı...

Bilge'nin ısrarı...

Bir gün bilge hırkasını çıkardı ve onunla bir yumurtayı sarıp sarmaladı. Sonra da kasabanın ana meydanına gelip insanların kendi etrafına toplanmalarını istedi. Onlarca, yüzlerce kişi bilgenin çevresini sardı.

“Bugün hepinizin katılabileceği büyük bir yarışma düzenliyorum.” diye seslendi bilge. “Kim bu hırkanın içinde ne olduğunu bilirse, onun içindeki yumurtayı ona vereceğim.” İnsanlar birbirleriyle bakıştılar, meraklandılar. Ama kimse bir tahminde bulunmak istemedi. Sonunda kalabalıktan birisi bilgeye şöyle dedi:

“Bunu nereden bilebiliriz, bize vahiy gelmiyor ki.”

Bilge ısrarla aynı soruyu sordu:

“Bakın, bu hırkanın içindeki şeyin yumurta sarısı gibi sarı bir göbeği var ve yumurta beyazı gibi şeffaf bir sıvıyla kaplı. Hepsi de, kolayca kırılabilen bir kabukla çevrili. Hadi bilin bakalım bu hırkanın içinde ne var?”

Çevresini saran herkes bilgenin elinde bir yumurta tuttuğunu düşünüyordu, ama cevap o kadar besbelliydi ki, hiç kimse o kadar insanın önünde rezil olmak istemiyordu. Öyle ya, o şey ya bir yumurta değilse, bilgenin derin ilmiyle söylemek istediği başka bir şey ise? Hayır hayır, bilge mutlaka başka bir şeyi ima ediyordu.

Bilge, iki defa daha sordu. Ama  aptal durumuna düşmek istemediği için kimse cevap vermedi. Bilge sonunda hırkayı açıp yumurtayı herkese gösterdi ve şöyle dedi:

“Aslında cevabı hepiniz biliyordunuz. Ama kimse cesaret edip de bunu dile getiremedi. Bu haliniz, riske girmeye, kaybetmeyi göze almaya cesaret gösteremeyenlerin haline benziyor.

Evet dostlar;Aslında gerçekte çözümler çok basit. Bu basit çözümleri Yaradan akıl gözümüze gösteriyor. Ama biz insanlar hep karmaşık açıklamaların peşine düşüyoruz, sonunda ise bu açıklamalardan bir şeyler yapmaya sıra gelmiyor tabi…

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3211

banner3152

banner3196