banner3088

Bu dünyada seninle aynı diploma ile yaşamak istemiyorum

Bizde ise işler nasıl mı olur? 40 Öğrencinin başında 2 gözetmen bekler. Gözetmenler kopya çektirmemeye özen gösterirler.

Bu dünyada seninle aynı diploma ile yaşamak istemiyorum

Amerika’da Stanford Üniversitesinde sınavlarda gözetmen bulunmaz. Öğrencilerden birisi gelir, öğretim üyesinden kâğıtları ve soruları alır, arkadaşlarına dağıtır ve hep birlikte sınav olurlar.
En son kalan öğrenci, arkadaşlarının kâğıtlarını toplar ve öğretim üyesinin odasına gidip kâğıtları ve diğer sınav dokümanlarını teslim eder.
Bu öğrenciler mezun olduktan sonra yüksek ücretle ve saygın şirketlerde iş bulabilirler. Bu öğrenciler içerisinde kopya çeken olmaz mı? Zaman zaman kopya çekmeye teşebbüs eden öğrenciler olur. Diğer öğrenciler ona şöyle seslenirler;
“Hey sen… Kopya çekerek Stanford Üniversitesinin diplomasını almak için çaba sarf eden arkadaş. Bu dünyada seninle aynı diploma ile yaşamak istemiyorum”. Sonuç, kopya çeken öğrenci üniversiteden atılır.
Bizde ise işler nasıl mı olur?
40 Öğrencinin başında 2 gözetmen bekler. Gözetmenler kopya çektirmemeye özen gösterirler. Bazen öğrenciler topluca kopya çeker ve öğretmen, mühendis, hemşire olurlar.
Sonra ne mi olur?
Kopya çekerek öğretmen olana kendi çocuğunu verip, onu eğitmesini kopya çekerek mühendis olanın yaptığı binanın depremde yıkılmasını bekler…

Prof. Dr. Necati Cemaloğlu

Dünyada en en önemlisi eğitimdir dostlar. Her şeyin temeli eğitimdir. Hep söylüyorum biz olay sonrası dövünmeyi ve acıtasyonu daha çok seviyoruz. Oysa sorgulamalıyız, bilmeliyiz. Örneğin aldığımız evin temeli ne kadar derinliktedir, betonunu, mühendisini kullandığı malzeme ve seçilen yerin sağlamlığını. SÖZEL DEĞİL AMA! Raporlu ve belgeli!
Eğitim kişinin mesleğini ve toplumdaki statüsünü, ailesine sunacağı olanak ve itibarı belirler. Ülkenin gidişatını belirler. Ülkeler arasında ki itibarını da aynı zamanda…
Çok sevdiğim Fransız Aydınlanmasının özellikle tüm insanların eşit doğduğu konusundaki ta­viz vermez tutumuyla öne çıkan filozof­larından, Ansiklopedi’nin başlıca yazarlarından biri Fransız filozofu Helvetius’un bir sözü vardır; “Aldığımız eğitim ne ise o kadar oluruz” demiştir.
Yine Romalı filozof Syrus bu konuda şöyle demiştir;“Sadece cahiller eğitimi inkâr eder. Demiştir. Gerçekten de insan geçmişte yaşamış ve öğrenmiş olduklarının ürünüdür… Yaşamını da öyle sürdürür.
Sevgi ve bilgiyle kalın…
Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197