banner3088

Doğum günü hediyesi

Neden taze ekmeği beklemesini söylemiyorsun? Biraz sonra çıkacak dedin ya!

Doğum günü hediyesi

Fırına geldiğimde ortalıkta ekmek görünmüyordu. Eski dostum olan fırıncı; “Biraz bekleyeceksin hocam. İki-üç dakikaya kadar çıkartıyorum.” dedi.

Kenardaki tabureye oturup beklemeye koyulurken, içeriye yaşlıca bir adamın girdiğini gördüm. Eskimiş ceketinin sol yakası altında bir madalya parıldıyor ve yürürken hafifçe topallıyordu selam verdikten sonra, fırıncının tezgâhına yaklaşarak; ‘’Ekmeklerimi alayım! Benim ikizler acıkmıştır.’’ dedi.

Fırıncı, adamın kendisine tuttuğu torbayı alarak tezgâhın altına eğildi ve bir gün öncesine ait olduğu anlaşılan ekmeklerden 4-5 tane çıkardı.

Ben o arada oturması için kendi yerimi o adama vermiş, tezgahın yanına iyice yaklaşmıştım. Ekmeklerden birkaç tanesinin şekli değişmiş, katılaşmış ve taş gibi olmuştu Fırıncıya sordum:

-Neden taze ekmeği beklemesini söylemiyorsun? Biraz sonra çıkacak dedin ya!..

-Bayat ekmekleri kendisi istiyor çok fakir bir adam. Ona bayat ekmekleri yarı fiyatına veriyorum.

-Kim bu adam?

Kendisi Kore gazilerinden, oğluyla gelini bir trafik kazasında vefat edince ikiz torunlarını yanına almış yıllardır onlara bakıyor, hem de çok az bir maaşı var.

Fırıncının anlattıklarının karşısında içimin yandığını hissediyor ve ufak da olsa bir şeyler yapmak istiyordum. Fırıncıya yavaşça dedim ki:

-Aradaki farkı ben vereyim, hiç olmazsa bugün taze ekmek yesinler.

Fırıncı teklifimi kabul etti, biraz sonra fırından yeni çıkan taze ekmeleri adamın torbasına doldururken şekli bozuk, bayat ekmekleri de tezgâhın altına koyarken ihtiyara takıldı:

-Bugün çok şanslısın amca ama çocuklar için sana pasta gibi ekmek vereceğim.

Yaşlı adam, bir evlat sevgisiyle kucakladığı torbayı göğsüne bastırarak kapıdan çıkarken bana döndü ve dedi ki:

-Allah, senden razı olsun evladım, bugün onların doğum günleri olduğunu nereden biliyordun?

İyi davranışlar küçük fedakarlıklardan oluşur.Çok fazla büyük şeyler yapamayız belki ama küçük şeyleri büyük sevgilerle yapabiliriz dostlar...

Teknolöji konfor yaşam,bir daire parası değerinde takılan güneş gözlükleri karartmasın gözümüzü.Kalp gözümüzün,ruh huzurumuzun,vicdan rahatlığımızın temel ihtiyacı sevgidir unutmayalım...

Elimizde olan imkanlarımızla yapılan iyilikleri, sevgi dolu bir kalple düşünülen güzellikleriyle kalın...

Chenay Kobak 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:21

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Beyhan
Beyhan - 2 yıl Önce

Artik oyle bir zamanda yasiyoruzki bana dokunmayan bin yasasin deniliyo bilmiyorlarki sabahtan aksama insan hayati alt ust olabiliyo .yuce Allah insanlarin kalbine vijdan versin

SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3212