banner3088

Elmas Yüzüğü haketmek...

Çok zengin bir adamın üç oğlu vardı. Adam ihtiyarlayınca, çocuklarını çağırdı. Servetini çocukları arasında eşit bir şekilde bölüştürdü. Yanında çok  kıymetli bir elmas yüzük bıraktı.

Elmas Yüzüğü haketmek...

Çok zengin bir adamın üç oğlu vardı. Adam ihtiyarlayınca, çocuklarını çağırdı. Servetini çocukları arasında eşit bir şekilde bölüştürdü. Yanında çok  kıymetli bir elmas yüzük bıraktı.

Adam çocuklarına:

– Yapacağı işle , iyilikte kardeşlerine üstün gelene bu yüzüğü vereceğini söyledi.

Çocuklar babalarına teşekkür ederek yanından ayrıldılar.
Her biri birer iş edindi. Bir süre sonra babaları onları tekrar çağırdı. Her birinden elmas yüzüğü almaya hak kazanmak için ne gibi işler yaptıklarını anlatmalarını istedi.
En büyük oğlu:
– Ticaretle uğraştım. Tüccarlardan çok miktarda mal aldığım halde hiçbiri benden senet istemiyordu. Herkese güven verdim, dedi.
Bunun üzerine baba:
– Elmas yüzüğü almaya hak kazanamadın. Zira sen, her insanın yapabileceği şeyleri yapmışsın.

Daha  sonra ortanca oğlu söz aldı:

– Bir seferinde, derin kuyuya düşen ve boğulmak üzere olan bir çocuk gördüm. Suya atıldım. Çocuğu boğulmaktan kurtardım. Tüm köy halkı beni kahraman ilan ettiler, dedi.
Bunun üzerine baba:
– Bu yaptığın çok güzel. Ancak sen, herkesin yapmak zorunda olduğu bir işi yapmışsın. Bu sebeple elmas yüzüğü kazanamadın.
Yaşça en küçükleri:
– Benim çok kötü bir düşmanım vardı. Elinden gelse beni hemen öldürecekti. Bana daima kin beslerdi. Birgün bir dağın tepesine çıkmıştım. Düşmanım olan kişi yorgunluk, açlık ve susuzluktan ölmek üzere iken bir ağacın altına boydan boya uzanmış gördüm. Ben düşmanının bu durumunu görünce, hemen yanına koştum. Kendisine yemek ve su verdim. Vahşi hayvanlardan korumak üzere bütün gece başında nöbet tuttum.
Bunun üzerine baba:
-İyilik yaparak düşmanını kendine sevdirmişsin. Böylece imtihanı sen kazandın. Elmas yüzük de ancak sana layıktır.

Hepimiz bu elmas yüzüğü hakettmemiz deleklerimle sevgili dostlar...

Çetin zamanlardayız.Çok çetin.İyiliğin samimiyetin,dürüstlüğün,adaletin bu kadar aydınlık bir o kadar karanlık dünyada mumla aramaktayız...

Yüce Yaradanımız onun yolunda, onun emrettiği kul vasıflarımızla yürümeye, dünyavi şeylere aldanmadan ona her gün adım adım yaklaşırken, bizlerin kalp ve ruhlarını kötüleklerden korusun inşallah...Muhtaç olanlara el uzatanlardan eylesin bizleri...Bukadar bu dünya;Dün.Bugün.Yarın.Bukadar işte.

Sevgi ve dua ile...

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 12:24
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2251

banner3196