banner3088

Emrin;”Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" 105.yılı

"Biz mi onlardan toprak istiyoruz, yoksa onlar mı bizden?"; Tarihin akışını değiştiren 18 Mart Çanakkale destanın Gazilerin savaşı ve anıları.

Emrin;”Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" 105.yılı

300.000 kahraman askerimizin İman gücüyle şaha kalkan Mehmetçik Çanakkale’nin geçilmez olduğunu yedi düvele duyurduğu kanlı destan…

Tarihin akışını değiştiren 18 Mart Çanakkale destanı. Türkiye Cumhuriyetinin bütün dünyaya karşı tek yumruk olarak harp ettiğimiz en güzel destanların yazıldığı zafer.


Bugün hayatta olmayan Çanakkale Savaşı gazileri, son günlerinde savaşı anlatmıştı. Gazilerin savaşı ve anılarını Sizler için değerleyip toparladım, saygıyla paylaşıp gururla okumanız dileğiyle…


Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinden Halil Helvacı:

 “27. alayda Arıburnu cephesinde 9 ay çarpıştım. Bir defasında 3 gün hiç durmadan süngü harbi yaptık. Koskoca alaydan 7 kişi kalmıştık. Sonra bize 10 er daha verdiler. Beni de çavuş yaptılar. Bir gün düşmana Arıburnu'ndaki mevziden ateş ediyoruz. Tetiği çekiyorum tüfek patlamıyor. Yanımdaki arkadaşa 'Tüfek bozuldu galiba' dedim. Arkadaş kontrol ettikten sonra yüzüme acı acı baktı ve 'Senin tüfekte bir şey yok, tetiği çeken parmağın kopmuş be adam' deyince acısını o an duydum.”

 “Seddülbahir'de başımızdaki komutan Yüzbaşı Şerafettin Bey, besmele çekip 'Hadi aslanlarım, ananız sizi bugünler için doğurdu. Ben sizin önünüzden, siz arkamdan gelin, sakın korkup geri çekileyim demeyin, düşmana aman vermeyelim' dedi. Düşman çok kalabalık geliyor. Zığındere tarafından çevirme yapmış, taktik icabı geri çekildik. O sırada dizlerimin altından vurulmuşum. Yanımda arkadaşlarım şehit olmuşlardı. Kanlı derenin içi yaralı dolu, katırlar ve atları da dereye indirmişler, onlar bile titriyor. Sıhhiye yok, yaralarım kendiliğinden soğudu. Destek ekip ile yeniden cepheye gittik.”Yenice'nin Akçakoyun Köyü'nden Mehmet Oral:

“Arabistan Savaşı'ndan köye geldiğimin 12. günü Çanakkale cephesine gittim. Anafartalar'da sıhhiye bölüğü eri olarak sargı mahallindeydim. Büyük Komutan Mustafa Kemal'in çadırı da bizim sargı yerindeydi. Mustafa Kemal, Fırka komutanına şöyle sordu: 'Biz mi onlardan toprak istiyoruz, yoksa onlar mı bizden?' Fırka komutanı 'Onlar bizden toprak istiyorlar' dedi. Mustafa Kemal de 'Öyleyse neden biz hücum edip de askeri kırdırıyoruz? Onlar bize hücum etsin, biz onları kıralım, biz kırılmayalım' dedi.”Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinden Recep Tural:

“Çanakkale cephesinde 27. alay 2. tabur 4. bataryada görevliydim. Mustafa Kemal, bizim hemen solumuzda, Conkbayırı'nda karargahını kurmuştu. Ben görmedim ama çok cesur olduğunu söylerlerdi. Gavur ateş ederken mızıkasını çalar, hiç kesmezmiş.”

Bayramiç'in Aşağışevik Köyü'nden Mustafa Konar:

“Kocadere'de ve Arıburnu sırtlarında düşmanla göğüs göğüse çarpıştık. Sabahlara kadar ateş kesilmezdi. İstihkamların arası insan cesediyle doluydu. Arpa demeti gibi yayılıp kalıyorlardı. Ne kadar düşman öldürdüğümüzü hatırlamıyorum. O soruyu tüfeklere sormalı.”

Biga'nın Gündoğdu Köyü'nden Ali Demirel:

 “Arıburnu'nda düşman mevzileri çok yakındı. Savaşırken mermi yağdırır bomba atarlardı. Dinlenme zamanında soğan, sigara atarlardı. Düşman mevzilerine yaptığımız bir süngü hücumunda aynalı tüfek ele geçirdim. Marangoz olduğum için baka baka aynısını yaptım. Her mangaya bir aynalı tüfek dağıttım. Tüfeğin namlusuna önlü arkalı ayna koydum. Siperden kafamızı çıkarmadan aynaya bakarak düşmanı görür, hareketlerini izlerdik.”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki Türk ordusu, denizde ve karada her saniyesi bin yıla denk bir mücadeleye tutuştuğunda tüm şehit ve gazilerimizin yüreğinde vatan sevgisinin yanı sıra gelecek kuşakların Türk bayrağı altında yaşama şerefinden yoksun kalmamaları arzusu yatıyordu. Bu arzu, Çanakkale Cephesi'ni baştan sona dolduran aşılmaz bir güç duvarı olmuştur:

 "Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir."

Çanakkale Savaşında Mustafa Kemal 'Anafartalar Kahramanı' olarak akıllara kazınmış ve Milli Mücadelenin doğal lideri olarak tarihe yazılmıştır !

Tarih sayfalarını dolduran Mustafa Kemal Atatürk'ün 105 yıldır hafızalardan silinmeyen zafer'' diye devam ettirebiliriz cümlelerimizi lakin, halâ ve ne yazarsak yazalım, yine de eksik yine de eksik söylemiş oluruz…

Kahraman Mehmetçik. Kınalı Kuzular,Kahraman Türk Kadınları bu Bayraklar memleket ufkunu baştanbaşa donatıyorsa, sen göğsünü siper ettiğin içindir düşmana…

“Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe yazdıran Sizler, binlerce isimsiz Kahramanlar Aziz hatıranızı gururla yâd ediyoruz… Gurur ve sevinçle kutluyor…Minnet ve şükranla anıyoruz…

Allah bizlere bir daha böyle savaş göstermesin! Ruhlarınız şad, mekânlarınız cennet olsun!

Sevgi ve saygıyla…

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 22:54
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner2252

banner3196