banner3088

SİZ ne iseniz, BEN de oyum.

Bir zamanlar bir ülkede hükümdara karşı halk ayaklanır. Haklılardır da, ülkede ne adalet ne düzen kalmıştır.

SİZ ne iseniz, BEN de oyum.

"Bir zamanlar bir ülkede hükümdara karşı halk ayaklanır. Haklılardır da, ülkede ne adalet ne düzen kalmıştır.

Hükümdar ayaklanan halkı meydandaki devasa bir havuzun etrafında toplar ve bir konuşma yapar:
"Eğer isterseniz benden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Böyle isyan etmenize hiç gerek yok. Şimdi ben bu havuzu boşalttıracağım üzerini de kapattıracağım, sizden tek isteğim bu havuzu süt ile doldurmanız. Herkes gece yarısından sonra bu havuza bir kova süt dökecek. Herkes tek başına sütü dökecek, kimse kimseyi görmeyecek. Güneş doğarken hepiniz burada olun. Havuz süt ile dolduğunda ben tahtı bırakıp gideceğim."

Ertesi gün sabah olur, havuzun başına herkes sevinçle toplanır. Öyle ya artık bu düzenbaz hükümdardan kurtulacaklardır. Hükümdar da gelir ve üzeri kapalı havuz açılır.

Bir de ne görsünler?

Havuz bes berrak suyla doludur.
Çünkü herkes aynı şeyi düşünmüştür. ‘Onca sütün içinde benim döktüğüm bir kova suyu kim fark edecek?

Hükümdar konuşur:
"Gördünüz mü? Siz ne iseniz ben de oyum. Siz düzenbaz olduğunuz için içinizden kimi seçerseniz seçin sonuç hiçbir zaman değişmeyecek.

O yüzden ben tahtımda kalıyorum, siz de layık olduğunuz sistemin içinde...

Evet dostlar,karşıdakini  kötülemek en kolayıdır.Oysa insan önce kendinden baişlamalı ben gerçekten güzel yaşamak için güzel şeyler yapıyormuyum diye.Evet şu da bir gerçekttir ki en güzelinide yapsan kötülüğün içinde savrullmak da var...Bana dokunmayn yılan bin yıl yaşasın felsefesiyle yaşamak demek gün gelir o yılanın seni de sokması demek!Günü kurtarak için yaşamak,duyarızca görmezden gelerek,başımızı çevirerek yaşamak yaşamak değil hem kendi zamanımızdan hem çocuklarımızın geleceğinden hem de diğer kulların hakkını çalmaktan başka bir şey değildir...!Çalmak sadece maddi ve somut şeylerle olmaz.Çalmak manen de olur,duygu çalmak,diğerinin vaktini çalmak,başkasının hakkını çalmak,süte su katarak hayvanın hakkını çalmak gibi...

Sevgiyle etik olan güzel bir gün dilerim...

Sevgiyle kalın...

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3551

banner3212