banner3088

Tartışma bilgi gerektirir !

Benim ateist veya agnostik olduğumu iddia edebilmem için dini dindar insanlardan daha iyi bilip öğrenmem gerekir. Bu donanımda ki bir insan yine de tüm bildiklerine rağmen her şeyi tam olarak bilmediğine inanmalı.

Tartışma bilgi gerektirir !

Zıt olduğunuz bir düşünceye,bir ideolojiye şiddetle tepki duyarak karşı çıkmak demircinin daha sağlam olsun diye demir dövmesine benzer.

Siz şayet bir düşüncenin size insana insanlığa doğaya çevreye hayvanlara veya ülkeye bir çok değerlere zarar verdiğini düşünüyorsanız, O düşünceyi savunan insanlara kendi fikirlerinizi anlatıp ikna edebilmek için o insanlar kadar onların fikirlerini bilmek zorundasınız. Bilmezseniz yine tartışabilirsiniz ama istediğiniz sonucu alamazsınız.

Bilirsiniz en yağlı kir ve lekeleri sabun ile temizleriz ama sabunun ham maddesi de yağdır.
veya petrol ile çalışan araçlardaki yağlı ve yakıtlı kirleri su ile temizleyemezsiniz suyu iter çünkü su kendinden değildir. Bu tür makine ve araçları da yine petrol türü maddelerle temizlenir. Bu kavga yada çatışma değil pozitif sonuç hedefleyen kişi için karşısındaki insanı tanıma onu anlamaya çalışmak demektir.

 Benim ateist veya agnostik olduğumu iddia edebilmem için dini dindar insanlardan daha iyi bilip öğrenmem gerekir. Bu donanımda ki bir insan yine de tüm bildiklerine rağmen her şeyi tam olarak bilmediğine inanmalı. Bu şekilde karşı düşüncede olan insanla oturup tartışılır.

Bu kişi bir dostunuz akrabanız bir büyüğünüz, kardeşiniz yada fazla samimi olmadığınız veya hiç tanımadığınız bir kişi de olabilir. Kim olursa olsun ister kardeşiniz ister hiç tanımadığınız biri olsun. Sizin davranışınız tartışma uslubunuz ciddiyetiniz veya rahatlığınız aynı olmalı aynı seviyede ve saygınlıkta hareket etmelisiniz.

Belki karşılıklı kalıpsal fikirlerinizin kendi ortamınızın şartlarına göre birbirini tamamlayan yerleri vardır.Bunları karşı görüsün içinden kaparak kafanızda daha mükemmel bir doğru oluşturursunuz. Tartışıyı bir yarışma üstün gelme veya bilgi yarıştırma gibi altta kalmama mücadelesi olarak görmemeli insan.

Sohbet gibi olmalı karşınızdaki konuşurken ona ne cevap vereceğinizi düşünmeyin onu dinleyip anlamaya çalışın.anlarsanız vereceğiniz cevap zaten kendiliğinden aklınızda oluşur.

karşındakini değil önce kendini yenerse sağlıklı sonuç alır ve kendisi kazanır.
Tartışmak görüş alışverişinde bulunarak yeni bilgiler edinmek ve eksiklerini tamamlamak demektir.

Toplumda bu mantık yerleşirse o toplum kavga etmek yerine tartışa tartışa konuşa konuşa kendisi için en iyi olanı en güzel olanı mutlaka bulup huzura kavuşacaktır insan...

gazeteinsan.com

Tartışmayı bilmeyen toplumların gelişmesi imkansızdır...

SEVGİyle kalın...

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:53

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE

banner3205

banner3387

banner3211

banner2252

banner3196