banner3088

Victoria's Secret'ın sırlarla dolu öyküsü!

Roy Raymond, utancı yüzünden koskoca bir iç çamaşırı imparatorluğunun sahibi oldu. Sonra da gizemli bir şekilde kendisini köprüden aşağıya bıraktı.

Victoria's Secret'ın sırlarla dolu öyküsü!

Tüm kadınların,  iç çamaşırlarına sahip olmak istediği, her sene gerçekleştirdiği görkemli şovlar ile erkeklerin başını döndüren, dünyaca ünlü modellerin defilesinde podyuma çıkmak için can attığı ve muhteşem dokuları, eşsiz dantelleri ve ultra modern kesimleri ile modern kadının rüya markası, fanteziyi gerçeğe dönüştüren Victoria's Secret’in hayatımıza nasıl girdiğini, ya bu  iç çamaşırı imparatorluğunun arkasında yatan sırrın ne olduğunu biliyor musunuz?

Victoria's Secret’in hikayesi; utangaçlığı yüzünden koskoca bir iç çamaşırı imparatorluğu kuran, sonra da gizemli bir şekilde kendisini 67 metre yüksekliğindeki ünlü Golden Gate Köprüsü’nden aşağıya bırakan Roy Raymond’ un,  kendi ile beraber sonsuzluğa götürdüğü sırları üzerine kurulmuş.

Aslında her şey, Roy Raymond eşine sürpriz olsun diye iç çamaşırı almak için gittiği bir mağazada başlar. 1947 doğumlu, Tufts Üniversitesi İşletme ve Stanford mezunu Raymond, onca kadının arasında tek erkek olarak mağazayı dolaşıp iç çamaşırı seçmekten büyük bir rahatsızlık ve utanç duyar , kendisiyle aynı durumda olan, yani karısına ya da sevgilisine iç çamaşırı alırken kendi gibi utanan binlerce erkeğin daha olabileceği düşüncesi ile kendi iç çamaşırı mağazasını açmaya karar verir. Böylece, Roy Raymond banka ve dostlarından denkleştirdiği 80 bin dolar sermaye ile 1977’de Palo Alto' da ki Stanford Alışveriş Merkezi' nde  ilk iç giyim mağazasını açmayı başarır.

Mağazasının temellerini kadınları sadece ihtiyaçtan kullanılan düz beyaz iç çamaşırları giymekten vazgeçirip,  kraliçe Victoria döneminin iç çamaşırlarını hatırlatan şaşalı, süslü, çekici ve baştan çıkarıcı modellere geri dönmelerini sağlamak fikri üzerine kuran Raymond, markasını da kraliçe Viktoria ve prens Albert’ in yatak odası sırlarından esinlenerek “ Victoria's Secret “ yani Victoria'nın Sırrı olarak isimlendirir ve açtığı ilk  mağazayı Victorian tarzında bir yatak odası gibi dekore ederek, Vanity Fair, Warner’s gibi  ünlü markaların iç çamaşırlarını satmaya başlar. Aynı zamanda firmayı kuruş nedenini unutmayan Raymond, erkeklerin mağazada kendini rahat hissetmesi için elinden geleni yapar.  Hatta sırf erkeklerin daha rahat alışverişlerine imkan sağlamak için posta ile sipariş verilebilmesi amacıyla kataloglar hazırlatır. Böylece, mağaza ilk senesinde 500.000 dolar gibi büyük kar elde eder.

1982 senesine gelindiğinde, artık seri üretime geçerek kendi ürünlerini yaratan Victoria's Secret; 6 mağazaya, 42 sayfalık kataloğa ve senelik 6 milyon dolar gibi yüksek bir ciroya ulaşmıştır. Ama nedeni bilinmez Roymand ani bir kararla, Amerikan Limited Grup ile anlaşarak 4 milyon dolara 1985 yılında şirketini satar. Raymond’ın, Victoria’s Secret’i sattığı kişi olan The Limited’ın kurucusu Leslie Wexner  sayesinde daha da büyüyen Victoria’s Secret, 80’lerde milyar dolar cirolar yapmaya başlar ve durmayan bir hızla  bugün ki iç çamaşırı imparatorluğu haline ulaşır.

Bu arada Victoria's Secret’ı satışı Roymand için sonun başlangıcı olmuştur.  Roy Raymond 1984 yılında “My Child's Destiny”  adında bir çocuk mağazası kurmuş ama Victoria' dan elde ettiği başarıyı sağlayamamıştır. Ve firma iki yıl gibi kısa bir süre sonunda iflas eder. 1993 yılında eşinden boşanır ve kanser yüzünden saçlarını kaybeden kadınlar için peruk yapan bir şirkette çalışmaya başlar. Annesinden para alarak yeni bir şirket daha kurmaya çalışsa da o iş de sonuçlanmaz. Ve günümüzün en çekici ve fantastik iç giyim markası olan Victoria's Secret'ın kurucusu olan Raymond tüm sırları ile birlikte sadece 46 yaşında,  başarı ile başlayan hayat hikayesine 26 Ağustos 1993' te Golden Gate Köprüsü' nden kendini atarak son verir.  Cesedi ancak bir hafta sonra San Francisco Körfezi' nde bulunur.

Arkasında büyük bir sır perdesi ve  bir çok soru işareti bırakan Roy Raymond’un intihar nedeni hiç bir zaman tam olarak anlaşılamaz.  Kimileri Raymond’ın Victoria’s Secret’i, erken sattığı ve arkasından gelen başarısızlığı kaldıramadığı için, kimileri ise karmaşık özel hayatı yüzünden intihar ettiğini söyleseler de, aslında büyük çoğunluk onun bir travesti olduğu ve Victoria's Secret’ı da kendisi için açtığı gibi dedikodular yüzünden bunalıma girip intihar etmiş olabileceğini düşünür. Aslında işte bu dedikoduların doğruluğunun hiç bir zaman öğrenilemeyecek olması Victoria'nın sırrını oluşturur.

Çağımızın modern melekleri bugün kazandıkları milyon dolarları, sahip oldukları yüksek sınıf yaşam tarzını da yine Victoria's Secret’a yani dolayısı ile Roy Raymond’a borçlu. Ama firmanın yüzü olmak hiç de kolay değil. Sadece güzellik de yetmiyor. Peki Victoria's Secret mankeni olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

*Amerikan vatandaşı olmak ya da 50 eyaletten birinde yaşama iznine sahip olmak.

*En az 1.76 metre uzunluğunda olmak.

*18 - 30 yaş arasında olmak.

*İngilizce okuyabilmek ve yazabilmek.

*Son derece sağlıklı olmak.

*Hiç suç işlememiş olmak.

*Daha önce hiç bir sansasyonel olaya karışmamış olmak.

*Victoria's Secret ve CBS ortaklarıyla ilişki yaşamamış olmak.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:59

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner3152

banner3196