banner3088

Katledilen insanlık!

Biz insanlar birbirimize karşı sabırlı ve hoşgörülü olmayı başarabilirsek, saygı duyarsak ancak o zaman barış içinde yaşayabileceğiz. İyi ve huzurlu yaşayabilmemiz için, insan ilişkilerimiz sağlam olması için hoşgörü ve empati bu durumun anahtarıdır. Hayatımızı zorlaştıran huzurumuzu kaçıran yeterince hoşgörü olmamasıdır. Onun olmadığı yerde bencillik, güvensizlik, anlaşmazlık, tartışma ve kavga yani insan iletişiminde olmaması gereken olumsus davranışlar olur. İnsanlar birbirlerine karşı sabırlı empati kurarak ve hoşgörülü olmayı başarırlarsa, saygı duyarlar ve saygının olduğu yerde her türlü iletişim sağlanır ve barış ortamında yaşanılır.

Ama öyle bir duruma gelindi ki, insanoğlu doğaya karşı geldi, ağaçları katletti, kendine yaşam alanı yarattı yine de bir türlü bu dünyaya sığamadı. İnsanî duyguları da hedef aldı, doğuştan var olan insanî duyguları da katletti. Olması gerektiği gibi değil, işine geldiğini anlar, kendi istediği gibi anlatır oldu, o da yetmedi artık “İnsan insanı katlediyor” Bu durum hiç şaşırtıcı değil, doğayla rekabete girilemeyeceğini, onla savaşılamayacağını doğanın intikamının acı olacağını ve doğanın kazanacağını bilmeliydi. İnsan duygularını yitirince yeryüzünün en korkunç canavarıdır, bunu da insanlığı katletmekle kanıtlamıştır!

En fazla üzücü yanı ise insanın bir ölüm makinesine dönüşmesidir artık. Ülke liderleri ülke çıkarları için, menfaat için  “Bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın’’mantığıyla, barışçıl bir çözüm yerine ölüme ölümle cevap vermeleri gelinen en son noktadır.

Evrensel dinlerde de temel mesajlarda da hep hoşgörü ve barış yok mudur?

İslam, insanlığa düşünmeyi ve aklını kullanmayı öğütleyen, doğru yolu ve hidayeti gösteren bir din değil midir?

Ancak tarihten günümüze dinsel inanç ve farklılıkların zaman zaman çatışma konusu yapıldığı, insanlar arasındaki çekişme, kavga ve nefrete malzeme olarak kullanıldığı da bilinen bir gerçektir.

Dünya barışı adına hoşgörü, diyalog, kültürel farklılıklara saygı ve birlikte yaşama kültürünün yaygınlaşması için bilime dayalı bir din anlayışı önemlidir. Çünkü bilim, insanlığın ortak bir değeri, dünün özeti, bugünün realitesi ve yarının zeminidir. Çünkü bilimsel bilginin olduğu yerde özgüven ve özgürlük olur. Bilen insan hem kendine özgüveni olan hem de başkalarına özgürlük alanı bırakmasını bilen insandır.

Esas olan, farklılıklarımızın farkına vararak birbirimizi sevmek ve iyilikte yarışmaktır.

Dünyada büyük bir ateş yakıldı, ey insanlık onu sen yaktın! Ve alevler düştüğü yeri yakıp kavuruyor! Her yerde savaş ve ölen insanlık! Katledilen insanlık! Kimse eceliyle ölemez oldu! Hep birileri için, birilerinin istediği için insan insanı öldürür oldu!

Ölüm saçmak ibadet sayılır oldu, kan dökülmesi helal kılınır oldu, “Allahu Ekber” deyip can almak Müslümanlık sanılır oldu... Bu nasıl bir ironi? İslâm da dâhil, bütün dinler artık insanların çıkarı baskısı  ve egemenlik için menfaatine göre yorumlanır uygulanır oldu !

Başı saolsun kucakları boş kalan anaların babaların…

Lanet olsun onları bu duruma getiren,  vesile olan ve destekleyenlere de…  Lanet olsun can alanlara insan kanıyla beslenenlere!
Lanet olsun ses çıkarmayanlara onlara fırsat verenlere!

Acının; ırkı, dili, mezhebi, gecesi, sabahı, günü, yeri, yurdu, Türk’ü, Kürt’ü, Rum’u, Lazı, Çerkez’i olmaz! Gözyaşının bile rengi aynıdır!

KATLEDİLEN İNSANLIKTIR!

YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196