banner3279

Mektebim, ünlü oyuncuları konuk etti

27 Mart Dünya Tiyatro günü kapsamında Mektebim’in Türkiye genelinde faaliyet gösteren kampüsleri önemli tiyatrocuları eş zamanlı ağırladı.

Mektebim, ünlü oyuncuları konuk etti

Silivri kampüsünde Hasan Şahintürk, Beylikdüzü kampüsünde Yunus Emre Terzioğlu, Ataşehir kampüsünde Zorlu Çocuk Tiyatrosu oyuncuları, Bahçelievler Kampüsünde 1001 Sanat Oyuncuları, Ankara İncek ve AltınoranKampüsünde CantuğTuray, Batıkent kampüsünde Kutay Sungar, Etimesgut kampüsünde İrfan Kılınç ve İstanbul Avcılar kampüsünde tiyatro oyuncusu Ayla Algan öğrencilerle bir araya geldi. Birden çok kampüste aynı anda düzenlenen tiyatro festivalinde tiyatro oyuncuları 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirisini okudu.

Bildiri de, “Bugün, ‘Dünya Tiyatro Günü’… Bugün, sahnede olma günü… Bugün, birbirimize sarılma, destekleme ve özgürlüğü dillendirme günü… Bugün bayramlaşma günü… Hepimize kutlu olsun! Tiyatro, insanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en evrensel aracı… Bazen acı, bazen tatlı; bazen hüzünlü, bazen sevinçli; bazen eleştiren bazen birleştiren hikâyelerdir bunlar. Ama hep insana ait, insanca hikâyeler. Zaman içinde tiyatro, yöntemini, biçimini, aracını değiştirdi ama hikâyeler hep var oldu. Bizi; öfkemiz, hırslarımız, ikiyüzlülüğümüz ve adaletsizliğimizle yüzleştirerek kendimizi temize çekmemize yardım etti, ediyor ve edecek…

Üretmeye mecburuz. Yani yazmaya, oynamaya, sahnelemeye, kısacası tüm gücümüzle hikâyelerimize sahip çıkmaya mecburuz. Çünkü bizi birbirimize yaklaştıracak ve duygularımıza dokunarak ruhlarımızı iyileştirecek hikâyeler yine tiyatronun içinde var. Dostoyevski, “Anlatılacak bir hikâyen yoksa sen o yaşadığına yaşam diyebilir misin?” der. Anlatacak hikâyelerinizin ve açılacak perdelerinizin hep var olması dileğiyle… Haydi, gidin ve perdelerinizi açmaya hazırlanın!” sözleriyle çocuklara seslenen oyuncular tiyatrosuz bir yaşam olamayacağının, toplumların ve dünyanın sanat ile kalkınacağının mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 14:53
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner3152

banner3196