banner3088

Küresel Isınma


Bir Türk uzmana göre Türkiye’de iki bin yüz yılına kadar küresel ısınma dört buçuk derece yükselmiş olacak. Bunun için de enerji üretiminde doğayı kirletmeyen yakıt türleri kullanılmasını öneriyor. Bu nedenle de planlanmış olan nükleer elektrik santrallerinin mutlaka gerçekleştirileceğini söylüyor. Ayrıca fındıkkabuklarından, zeytin çekirdeklerinden ve pamuk çekirdeklerinden de elektrik enerjisi sağlanacağını sözlerine ekliyor. Bu uzmana sormak gerekir. Siz zeytin çekirdeklerinin nasıl yandığını biliyor musunuz? Ya da ne kadar duman çıkardığını. Kaldı ki zeytin çekirdekleri doğrudan yakılmaz. Önce dev preslerde preslenip içindeki yağ tamamen alınır. Zeytin çekirdekleri presle ezildiğinde un ufak olur. Zeytin çekirdeğinin bu haline de pirina denir. Geçmişte birçok fırında yakıt olarak pirina kullanılırdı. Havayı çok kirlettiğinden fırınlarda pirina yakılması yasaklandı. Bir de pirinaların elektrik üretiminde kullanılmak üzere yakılışını düşünün. Yakıldığı yerin gökyüzü kara dumanlarla kaplanır ve havasını olabildiğince kirletir. Fındıkkabuklarının ve pamuk çekirdeklerinin yakılmasında da durum farklı olmayacaktır.

Yatağan Termik Santralı çevrecilerin itirazlarına rağmen antik şehir Stratonika’nın bulunduğu alanda kuruldu. Stratonika dünyada Pazar yerinin kurulduğu bir şehir devletidir. Kentin ilginç bir öyküsü de vardır. Tek oğlu hastalanmıştır. Hastalığı yüzünden gün ve gün erimektedir. Hekimbaşı veliahdın derdine bir türlü derman bulamamaktadır. Kral Hekimbaşına eğer oğlumun derdine derman olacak ilacı bulamazsan kelleni vurdururum der. Hekimbaşı umarsızdır. Aklına veliahdı sarhoş edip derdinin ne olduğunu öğrenebileceği gelir. Bunun için bir masa donattırır. Bol, bol içki içerler. Veliahdın iyice sarhoş olduğunu anladığında sorar? Senin çok büyük bir derdin var ama bunu bir türlü açıklayamıyorsun. Derdini söylemeyen derman bulamaz. Bana eğer derdini söylersen mutlaka bir umarını buluruz der. Veliaht, benim derdim o denli büyük ki, derdime hiç kimse derman olamaz der. Hekimbaşı ısrar eder. Sonunda veliaht ben üvey anneme aşığım. İşte bu nedenle derdime derman bulunmaz diyorum. Hekimbaşı haklısın der.

Hekimbaşı sabah ilk iş olarak kralın huzuruna çıkar ve krala ben oğlunuzun neden eriyip bittiğini öğrendim der. Kral tez umarını bul dediğinde, onun umarı yoktur. Zira oğlunuz benim karıma aşık der. Kral ne duruyorsun? Ver karını oğluma dediğinde, siz olsaydınız verir miydiniz diye sorar? Kral oğlum için değil karımı, canımı bile veririm dediğinde hekimbaşı, kralım oğlunuz benim karıma değil, üvey annesine yani sizin karınıza aşık der. Kral bunun üzerine devletin ileri gelenlerine tahtını, tacını ve karısını oğluna bırakıp ülkesini terk etmeye karar verdiğini açıklar. Bu yüzden devletin adı Stratonika olarak değiştirilir. Strato yol demektir. Kralın adı Nika ile birleştirilince Nika’nın yolculuğu anlamını kazanmaktadır. Şimdilerde bu beş bin yıllık antik kentin kalıntıları kalın bir kül tabakası ile örtülmüştür. Termik santralin külleri yalnızca bu antik kentin küllerin altına kalmasına neden olmamıştır. Yatağan ovası ile Turgut kasabası ve Bağcılar köylerinin zeytinlikleri de kalın bir kül tabakasıyla örtülmüştür. O yüzden artık o zeytinliklerden ürün alınamamaktadır. Bu nedenle de küllerden zarar görenlere her yıl tazminat ödenmektedir.

Sıra Aliağa’da termik santrallerin kurulmasına geldi. Bölgede beş tane termik santrali kurulması için çalışmalar başlatılmıştı. Çevrecilerin ve bölge halkının tepkisine rağmen İzmir’imizin sosyal demokrat Büyükşehir Belediye başkanının Aliağa’nın sosyal demokrat belediye başkanına verdiği olur ile ilk santralin kurulmasının önündeki engeller kaldırılmıştır. Kurulacak olan bu termik santraller başta Menemen ovası olmak üzere Bergama ovasını ve o bölgedeki tüm zeytinliklerini ve meyve bahçelerini de etkileyecektir. Aksini iddia eden varsa gidip Yatağan ovasını görsün. Bölge bu santraller uğruna büyük bir yoksulluğa mahkûm edilecektir. Satırlarıma son verirken Sayın Kocaoğlu’na bir sitemde bulunacağım. Olmadı Sayın Başkan olmadı. Bu onayınız size hiç yakışmadı. Umarım mahkemelerin vereceği karardan önce imzanızı geri çekersiniz. Zira başta Çukurköy olmak üzere Dumanlı dağlarda kurulacak olan rüzgâr santralleri ile o elektrik santrallerinden daha çok elektrik üretilir.  

Özcan Nevres

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197