banner3088

Kürt Sorunu

Bu haftaki köşe yazımda Türkiye’nin doğusuna ve Kürt meselesine değinmek istiyorum.

TBMM Onur ödülü almış iki tarihçimiz olan Halil İnalcık ve Kemal H. Karpat, kitaplarını okudum bu konuyla ilgili gördüm ki çok ilginç konulara parmak basmışlar.
ABD ve batı bilhassa buradaki petrol kaynakları nedeniyle bağımlı hükümetler yaratıyor bölgede. Bu hükümetler arasında en kuvvetli durumda olanı, en bağımsız hareket edeni Türkiye'dir. Türkiye’yi bağımlı tutmak için Amerika ve Avrupa Kürt meselesine çomak sokuyorlar sürekli. Asıl mesele Irak savaşından sonra ortaya çıktı; Amerika bizim güney bölgemizde açıkça bir Kürt devletinin alt yapısını hazırladı yıllarca. Benim görüşüm Amerika Ortadoğu'da Türkiye gibi büyük bir güç istemiyor.

Kuzey ırakta ABD’nin politikası bu konuda çok açık, orada Kerkük-Musul petrol kaynakları üzerinde kendisine uydu bir devler istiyor açıkçası.
Bugün Amerika orta doğu'ya hakim olmak istiyor, İsrail’i yarattı, Irak'a geldi.Kuzey Irakta başka bir İsrail yaratmaya çalışıyor.
AB ve ABD bugün Kürtleri destekliyor. Ermeniler ve Kürtler büyük bir umut içindeler Amerikanın parçala- bağımlı yap politikasından dolayı. Dünyanın her tarafında Kürt milliyetçileri saldırı halindeler, vahim olan Kürt meselesi bugün Ermeni meselesi gibi uluslar arası bir hal almıştır. Görmezden gelmekle mesele ortadan kalkmıyor AB neden bu kadar üstümüze geliyor hiç düşündünüz mü?
Bütün amaç Batının desteğini almak, işin vahameti şuradadır biz hala Osmanlı gibi Türkiye büyük bir Devlettir bunlar kuru sıkıdır diyoruz.
Hayır... 19. yüzyılda Avrupa bu yolla Ortadoğu’yu nasıl hükmü altına almaya çalıştıysa, bugünde aynı politikayı Türkiye için uyguluyor.
Bence bütün bunlar Avrupada19.yüzyıldaki Question d'orient politikasının devamından başka bir şey değildir.
Kürt devlet fikrini en aktif şekilde savunanlar Türkiye’dir. Bugün Amerikanın ve İsrail’in etkisiyle Irak’ın kuzeyinde bir Kürt bölgesi kuruldu, ama unutmamak gerekir ki Kürt bölgesi dediğimiz yerin iki efendisi var Talabani ve Barzani.
Türkiye dağılırsa kurulacak olan bir Kürt devleti uzun süre yaşayamaz,bu topraklar bambaşka bir hal alır. Türkiye'nin ayakta kalması, kuvvetli olması Kürtler içinde Araplar içinde emniyet kilididir. Amerikanın tek derdi buradaki petrol kaynaklarının güçlü bir devletin eline geçmesidir. İnsanlık tarihi göstermiştir ki tüm emperyalist güçler bir tek dayanağa ihtiyaç duyarlar... Gericilik.
Bugün güneydoğuda gericilik hortlatılmaya çalışılıyor, Şeyhlik yüceltiliyor üstelik bunu solcu Kürtlere yaptırıyorlar

 

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
B.TÜRKER
B.TÜRKER - 7 yıl Önce

kürtler bir kaç yüzyıl önce hazırlanan bir planın uygulanmaya çalışlıldığını, esasen ingiliz senaryolarının sahneye konduğunu ve neticede bunun kendilerine özgürlük getirmeyeceğinin sanırım farkında değiller. geçmiş bitmiştir artık. kürtler her yerde, alanda, yerleşim biriminde özgür yaşamaktadırlar. hatta batıdaki insanların devletten alamadıkları ekonomik imkanları alabilmektedirler. alsınlar eyvallah. van'da bir deprem yaşandı. devlet oradaydı.15000 den fazla konut dağıtıldı. yardım çadırı yandı, kızılay çadırlarının önemli oranı geri verilmedi, kamyonlar yağmalandı. devlet verdiğini almasını bilir ama olsun dedi, görmemezlikten geldi.1000 yıldır anadolu'da yaşayan ortak kader, keder ve sevinçte birleşenler terör örgütüne artık tavrını koymalıdır. susmak olmaz. susmak sorumluluk almaktır. bölünmek esaret ve uşaklık getirecektir.ırak'ta saddam'ın heykeli yıkılırken yeni bir mezalimin geleceğini farkedemediler ama yaşamım gerektirdiği tüm alanda acı çektiler. kardeşiz.

banner3205

banner3153

banner3211

banner3196