banner3088

Yılmazer’den Kadın Hakları Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer yayınladığı mesajla 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 80. Yılını kutladı.

Yılmazer’den Kadın Hakları Mesajı
Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer yayınladığı mesajla 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 80. Yılını kutladı.

Yılmazer açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “5 Aralık 1934 tarihinde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk tüm kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce katılımcı demokrasi ile tanıştırmıştır. Fransız kadınından bile önce bu hakkı elde eden Türk kadını katılımcı demokrasimizin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyetimiz, bugün her alanda ne yazık ki cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmekte ve etmek zorunda bırakılmaktadır. AKP’nin kadınlar ve erkekleri eşit görmediği, eşit olmadığını söylediği ve dışlandığı bir ülkede muasır medeniyet seviyesinden bahsetmemiz mümkün değildir. Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimlerden biri olan 5 Aralık 1934 tarihli yasa sadece Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı vermemiş, muasır medeniyet seviyesine çıkmamız yolunda da ilk adımın atılmasını sağlamıştır. Kadınlarımız, eğitim alanından sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir.Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün öncelikle Türk Kadınına sonrasında da Türk Milletine armağan ettiği bu devrimin 80. yılını kutluyor, tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3551

banner3212