banner3088

Mutlu Bir Evlilik

Aile, en az evli iki yetişkin İnsandan (anne – baba) ve ço­cuklardan meydana gelen kurumlaşmış en küçük sosyal birimdir. Toplumu ayakta tutan temel öğelerdendir. Ailenin temeli de evlilik müessesesi ile atılır; milletin ve devletin temeli, özü burada oluşturulur.  “Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp da aranızda sevgi ve merhamet peydah etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” (Rum,31)

Ailenin temeli evlilik ile atıldığına göre iyi ve güzel bir evlilik nasıl olmalı? Öncelikle evlilik zorunlu olarak yapılmış olmamalı ve görev olarak addedilmemelidir. Birilerinin dayatması ya da maddi çıkarlar ve menfaat sağlamak temeline dayalı olmamalıdır, evlilikler.

Evlenmeden önce kabullendiğimiz kişiye daha sonra zorlayarak başka bir insan olması için dayatmamalıyız. Bu demek değildir ki;  hataların, eksikliklerin ve ihtilafa düşülen konuların sevgiyle, muhabbetle asgari müşterekte çözümü aranmayacak, baskı uygulanacaktır. İnsanın evinde, evliliğinde mutlu olması; işinde ve hayatında mutlu olmasına sebep olmaktadır. O halde evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

-Doğru eşi seçebilmek önemlidir. Doğru sevgili olan biri doğru bir eş olmayabilir.

-Aşk güzel olmasına rağmen insanı yanıltır. Aşk tarafından beyninizin bloke edildiği dönemde evlilik kararı vermeyiniz. Çünkü sevgilinizi objektif olarak göremez ve yargılayamazsınız.

-Evlendikten sonra her insan kendi ailesini kurar. Bu nedenle evlenme kararı veren insanların belli bir olgunluk düzeyine ulaşmış olması gerekir. Unutmayalım ki aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşan insanlar mutlu olurlar.

-Ortak ilgi alanı ve beğenileriz yoksa, birlikte vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız evlilik sizin için zulüm haline gelebilir. Unutmayın ki; bir görevi yerine getirmek değil, mutlu ve huzurlu yaşamak için evlenilir.

-“Kötü yanları var ama evlendikten sonra düzelir veya değişir” ön görüsü yanlış bir yargıdır. Ülkemizde boşanmaların yüzde 61’i “eşinin sorumsuz davranışlarını bildiğini ancak evlendikten sonra değişeceğini umduğunu" ifade edenlerdir.

- Aile içi kırgınlıklar, sevgi, şefkat, tolerans, otorite, sabır ve inançla giderilmeye çalışılmalıdır.

-Eşler birbirini olgunlaştırmalı eksik ve kusurlarını gidermelidir. Eşler birbirlerini olgunlaştırıp, eksik ve kusurlarını giderirken şunlardan uzak durmalıdır: Emir vermek, gözdağı vermek, Sınamak sorguya çekmek, ben bilirim havasına girmek ve yargılamak, eleştirmek, suçlamak.

-Her şeye rağmen “acaba doğru karar verdim mi? , Acaba doğru insan mı, mutlu olabilir miyim?” gibi kafanızda soru işaretleri varsa; beyninizle ve kalbinizle ikna olmadıysanız, evlenmeye kalkmayınız ve evlilikle ilgili kararınızı bir kez daha gözden geçiriniz.

-Evlilik iki kişiyle oynanan bir oyundur ama çok önemli ve risk taşıyan bir oyundur. Ya insanın hayatını cennet haline getirir ya da cehennem. Onun için aradığınız kişiyi doğru bulduğunuza emin olmalı ve aceleci olmamalısınız Doğru ve isabetli evlilik kararı mutlu bir evlilik, mutlu bir evlilik ise huzurlu bir aile, huzurlu bir aile ise başarılı bir hayat demektir.

Hasbi     DEMİRTAŞ

22.09.2012

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3153

banner3197

banner3196