banner3088

Mutlu Ve Huzurlu Olmak

Yaşamınızdaki bütün olumlu şeyleri düzenli aralıklarla hatırlayıp, canlı tutmak hayata tutunmak adına can suyudur. Bize bahşedilen şeylere odaklanarak, yaşamın zorluklarını daha farklı bir gözle karşılayabiliriz.

Olumsuzluk, hayatınızı mahvedebilir. Ruh halinizi ve sağlığınızı negatif yönde etkiler. Diğer insanlarla ilişkinizi zedeler ve zehirler. Kendinizdeki olumsuzluğun farkına varıp, akıp gitmesine izin verin. Kendinizi negatif düşünceler içinde boğulmuş ve bunalmış bulursanız, zaman zaman yaptığınız şeye ara vermek ve tamamen farklı bir şey yapmak iyi gelebilir.

İnsanlar sosyal varlıklardır. Başkalarına ne kadar çok yardım edersek o kadar o kadar mutlu oluruz. Deneyin! Arkadaş ve ailenize duygusal destek verin ve paylaşın; paylaşılan sıkıntılar azalırken, sevgiler coşar. Zamanınızı başkalarına yardım ederek geçirdiğinizde, yaşamınızın ne büyük bir amaç ve mutluluk ile dolduğuna,  yüreğinizde yükselen coşku ile tanık olacaksınız. Böylece, hem daha mutlu olur, hem de çevrenizdeki insanların yaşamlarına değer katarsınız.

Yüzünüz hep gülsün. İçiniz de sevgiyle coşsun. Birine bağırmadan, kalbini kırmadan veya surat asmadan önce bir kez daha düşünün. Anlık kontrol edilemeyen öfkeler felaket habercisidir. Maddi değerler manevi değerlerden daha dominant olmamalı hayatımız içinde. Ütopik hayallerinizde settar olun. Duygularınızı metaya dönüştürüp bunun için bir başkasını üzmeyin. Hiç bir şey üzülmeye, üzmeye değmez. "Davranış, herkesin kendi yüzünü gösterdiği bir aynadır" Goethe

Keşkelerinize bir "hoşçakal" deyin. Su akar ve yatağını bulur. Elinizde olmayan için üzülmek yerine şu an avuçlarınızda olana odaklanın. Bugününüzü, geleceğinizi de geçmişinize esir etmeyin. Unutmayın ki her işte bir hayır vardır.

Sıcacık bir "merhaba" diyeceğiniz bir kişi bile varsa siz çok şanslı bir insansınız demektir. Sosyal hayatın vazgeçilmezi olan birlikte yaşamanın gereklerini ön planda canlı tutarak enerjinize sahip çıkın ve onu yönlendirin.

 

Hangi yaşta, meslekte ve statüde olursak olalım hiç şüphesiz ki herkes yaşamında daha mutlu olmak ister. Bu nedenle herkesin zaman zaman dönüp kendisini objektif olarak değerlendirmesi gerekir. Olumsuz duyguları, düşünceleri fark edip hayatımızdan çıkartıp; daha mutlu ve huzurlu bir yaşamın kapılarını aralamak ve değişim için daha çok çaba sarfetmeliyiz. 

Hasbi DEMİRTAŞ

31.03.2012

YORUM EKLE

banner3205

banner2251

banner3211

banner3196