banner3088

Namus anlayışınızı seveyim…

Bildiğim kadarıyla namus; evrensel ahlaka uygun, lekesiz, şerefli bir hayat yaşamaya, insanlık haysiyetini zedeleyecek her türlü davranıştan uzak durmaya yönelten ahlaki ilkeler bütünü.

Ama hep söylediğim bir şeyi tekrarlamakta fayda görüyorum; insan, ‘her şeyi olduğu gibi olması gerektiği gibi’ değil, kendi istediği gibi algılamakla kalmıyor, bir de eyleme döküyor. İşte asıl sorun burada başlıyor, son zamanlarda daha çok ırz, edep, ar, onur dürüstlük gibi erdemlerin bütününü içine alan bir ahlak terimi olarak kullanılmaktadır.

Ya ben anlamakta güçlük çekiyorum. Neden kendi yetersizliğimizi başkasına artık zarar vererek yüklüyoruz!?

Neden kadına zimmetlendi bu namus kavramı? Bir erkekte gayet namussuz olabilir. Neden her konuya cinsel görüşle bakılıyor, neden? Bu beyinler neden sürekli abuk sabuk şeylere çalışıyor?

Bu kadar mı zor bakış açısını değiştirmek? Bu kadar mı zor insana iyi gözle bakmak? Ya bizim zaten doğamızda merhamet var, neden doğaya karşı çıkıp bunu ret ediyoruz?

Ya yapay organlar üretiliyor artık, bilim insanları insan ömrünü uzatabilen buluşları var millet ‘ay’dan arsa alıyor yaa… Ay’dan diyorum. Siz bir organınıza sahip çıkamıyorsunuz, bu nedir yani?

Namus manevi ve ahlaki kişiliğin ayakta tutan ve sıkı sıkıya kavraması saklaması gereken temel bir değer kabul edilir, insanın manevi şahsiyeti ve onu koruyan namus ilkesi insanın en değerli kutsal varlığıdır.

İslam da ahlak anlayışı insanın manevi hayatının maddi hayatından daha saygın ve kutsal kabul eder bunu bilmez miyiz?

İffet ve namus gibi manevi değerler; açlık susuzluk, cinsellik gibi fizyolojik ihtiyaç isteklerinden daha önemli değimlidir?

Bakın! Ne tür bir toplumda yaşanırsa yaşansın, bütün insanların huzuru ve mutluluğu namus kurallarına göre yaşanmanın en büyük erdem kabul edilir bana göre ve bunun için herkesin gayret gösterdiği bir ortam gerekli kılınmaktadır…

Günümüzde böyle düşünceler yerine, namus kavramı neredeyse mutlak olarak evlilik dışı cinsel ilişkiden korunmuşluk anlamda kullanıldığını ortaya koymaktadır…

Namus kelimesi; Kuran-ı Kerim de zaten geçmiyor, onu anlatan ayetler var ve onlardan Nisa suresinde;

Kişinin şeref, onur ve saygınlığına, aile yapısının bozulacağına veya gölge düşürecek tutum ve davranışlardan uzak durmasını emir ve tavsiye ediyor. (Nisa 5.)

Kuran-ı Kerim bile iffet ve namusu bütün ahlaki iyilikleri esası sayar!

Ama biz her şeyi birine yüklemeyi çok severiz. ‘Gece o saatte dışarıda ne işi var, okulda öğretmeni neden o kıza tecavüz etti? Demek ki namussuzdu.’ gibi binlerce örnek yazabilirim.

Ama size bir şey söyleyeyim mi? İnsan beyni kadar namussuz hiçbir organ yoktur!

Cuma namazından hemen sonra, kız çocuklarına bakan gözü, bana hiçbir din, hiçbir ahlak ve hiçbir namus kavramı anlatamaz! Kimse kusura bakmayacak!

Ben adamı adam gibi konuşanı, dinine, imanına, insanına, kadına, çocuklara, Allah’ın rızası için bakıp sevdiğinden sayarım. Aksi taktirde beş para etmez böylede biline…

Bırakın bu sütten çıkma ak kaşık hikayelerini empati, bilgilenme ve hoşgörü. Bu kadar!

Sevgiyle kalın…

Sizi seveni sevin ama iznini alarak, dayatarak zor kullanarak değil… İnsan gibi. 

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3212