banner3088

Neden Silivri’de yok !

Cuma günü TÜRKONFED ve TRAKYASİFED bünyesinde, faaliyetlerini Aynur Süleymanoğlu Başkanlığında sürdüren Silivri Kadın Girişimciler Derneği'nin Genç Vizyon Komisyon Üyeleri Eda Korucuoğlu Ziko, Gizem Özkanlı Çelikkol, Belma Bulut Keleş ve Simge Kandemir ile Buse Ersaraç; “Kadınlara Finansal Destekler ile İş Hayatında Kadın” konulu paneli düzenledi.
Panel açılışı İstiklal marşıyla başlayıp Aynur Süleymanoğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Süleymanoğlu, zarif kişiliği, nazik konuşması ve samimi sıcak yüzü dışında, bilgisiyle de panele katılan kadınlara girişimciliğin artırılması konusunda oldukça hassas ve kararlıydı. Süleymanoğlu, Kadının iş hayatında olmasını önemsediğini vurguladı.
Tüm işverenler arasında kadınların oranı oldukça düşük olup, 30 yaşın altında bulunan gençlerin de önemli oranı işsizdir. Hem işverenleri hem de kendi hesabına çalışanları girişimci diye düşünürsek, ülkemizde erkek girişimciler kadın girişimcilerin 7 katıdır. Güzel gelecek için ihtiyacımız; kullanılmayan kaliteli kadın gücünü değerli kılmaktır. Bunun için, çalışan kadını ve çalışan anneyi desteklemek, hayatını kolaylaştırmak ve kadının iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek çok önemlidir” diye inci değerinde sözler sarf etti.

İzninizle bende iki kelam etmek isterim şimdi:

Salona baktığımda gerçekten değerli kadınların olduğu, önce ailesi sonra ülkesi için yetmedi diğer kadınlar için, hani şu üretmeye üşenip tüketim çılgını olan ve “amaaan ay sonu kocam düşünsün bana ne, bakamayacaksa evlenmeseydi o zaman. Erkek adam ailesine bakacak arkadaş” deyip, sonra da klavyenin başına geçip ahkam kesenler var ya. Hani, “yaşasın Cumhuriyet”, “kadın doğadır”, “kadın üretkendir” vs. paylaşım yapan hanımefendiler için  Bir kez daha söylüyorum “Sözelde iyi olup eylemde olmayanlar” için bile faydalı olabilecek fikirler üretip  “KAFA YORANLAR’I “gördüğümde, işte dedim Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde Cumhuriyet’in verdiği o özgürlük, o özgüven, akla, bilime, üretime verdiği o değer, Türk kadınına verdiği o paha biçilemez inanç gözler önüne serilmişti… O da her kadını böyle şık, bilgiyle donatılmış, sevgiyle harmanlanmış ve etrafına bilgi saçan kadınlar için mücadele vermiştir…

Ufak bir hatırlatma: Lütfen, önce istiklal marşın ilk sözüne bakalım. Daha sonra da dini kitabımızın ilk ayetine bakıp, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle devam edelim … Lütfen düşünce ve planlarımızda bu isimleri düşüncelerimize katarak şükran ve minnetle onları “örnek” alarak yapalım:

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatunu, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapmış olan Halide Onbaşı… Daha 9 yaşındayken cepheyle tanıştırılmış, 12 yaşına kadar tam üç sene müddetle cephelerde bilfiil babasının yanında savaşan Nezahat Onbaşı…Cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarmış bebeğine de sarılıp onun donmaması için uğraş veren ve Aralık 1921'de donarak ölen Şerife Bacı…Aldığı talimatla İstanbul’a giden silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulunup, İzmir’in Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaşan Erzurumlu Kara FatmaKurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına giren, erkek gibi traş olan, saçını kazıtan ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karışan, Mustafa Kemal Paşa olduğunu bilmeden “Sen üşüyor musun böyle?” diye sorduğunda “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” diyen Halime Çavuş…

Daha bir yıllık evli iken eşinin yanında Millî Mücadele'ye katılmış olup Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olan Gördesli Makbule

Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alıp, dağa çıkan ve Yörük Ali Efe’ye katılan Çete Emir Ayşe…

Bir kere şunu bilmek lazımdır; kadın al yanaktan kırmızı dudaktan ibaret değildir arkadaşlar! kadın bilgisiyle, aklıyla, zekâsıyla, yaratanın isteğiyle doğurgan olan, üretkenliğiyle var olmuştur. Bunu göz ardı etmek ziyanlık ve büyük kayıptan başka bir şey değildir. ..!

Kadın global düşünen, detaycı bir varlıktır. Bu varlığa destek değil köstek olmak, değil ülkeyi aileyi dahi ileri götüremez. Tarihte örnekleri çoktur. Kadının çalışmasına veyahut söz hakkına izin vermeyen ülkeler gerilemeye mahkûmdur.

Günümüzde hala kadının çalışması caiz mi, değil mi? gibi gereksiz tartışmalar var iken, Kadın kara peçe içine hapsedilip, ezilmiş, korkmuş olarak yaşayan, söz hakkına sahip olmayan olarak yaşayan değil, aksine yukarıda ki örneklere gidip başı dik, korkusuz, modern, çağdaş, bilgiyle donatılmış, zekâsıyla, ahlakıyla, onuruyla, eşiyle omuz omuza, yürek yüreğe çalışan olmalıdır…
Oturup bekleyen değil üretken olmalıdır…
Devraldığı bu Cumhuriyet bayrağını dalgalandırmalıdır…

Ataerki toplumda iş kadını olmak hiç kolay olmadığını hepimiz biliriz. Amma velâkin kadın en zor şartlarda, en çetin zamanlardan yani 20 kemiğin aynı anda kırılmanın verdiği acıya dayanabilen bir varlıktan bahsediyorum. Bir “ANNE” den bahsediyorum. Dolayısıyla akıl mantık, zekâ, bilgi eğitim ve azim ile bunun üstesinden gelineceğini bilen, buna inanan birisi olarak, kadın girişimciliğin işsizliğin en önemli alternatifidir diyorum. Kadın girişimciliğini desteklemek ve sürdürebilirliğini sağlamak için toplumsal cinsiyet ilişkilerini anlamak kadar, ülkenin sosyo-ekonomik yapısını anlamak gerekiyor, zira erkek egemen toplum yapısı, kadın girişimciliğin önünde ciddi engeller oluşturmaktadır. Bu engellerin önüne “Bilek gücüyle değil, beyin gücüyle” geçilebileceğine inanıyorum…!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Tekirdağ Yetkilisi Yasin Akkuş, kadınlara yönelik finansal desteklerinden oldukça fazla bahsedip, çokça aydınlattı. Bende buradan Aynur Süleymanoğlu ve üyelerine bir talepte bulunmak istiyorum. KOSGEB, İstanbul’da var ve artık yakınımızda Çorlu’da da var, neden Silivri’mizde yok? Ya da neden olmasın?

Silivri Kadın girişimciler Derneği bu işe önayak olsa, yerel yöneticilerimiz de bu konuya daha hassas yaklaşsa ve el birliği ile kadınlarımız ilçe dışında değil de güzel Silivri’mizde bu işlemleri yapabilse ! Buradaki kadın girişimcilerimize cesaret ve destek olmaz mı ?
KOSGEB’in Silivri’ye getirilmesi en çok Silivri Kadın girişimciler derneğine yakışır !


Bu vesile ile tüm Kadın girişimciler derneği yönetici ve üyelerini tebrik ediyorum. Orada bulunmaktan onur duyup, oldukça fazla bilgi aldığımı sevgiyle belirtmek isterim…
Sevgiyle kalın…

YORUM EKLE

banner3205

banner3152

banner3197

banner3196