banner3088

Nerede Eski Bayramlar...


Ne güzeldir demi bayramlar helede çocukken bambaşkaydı. Ne büyük bir heyecanla beklerdik. Günler öncesinden başlardı hazırlıklar. Bayramlıklar alınır dolaptaki en güzel köşeye asılırdı. Ellere kınalar yakılırdı. Şeker ve para çantaları hazırlanır, acaba kimler para verecek diye küçük hesaplar yapılırdı. Heyecandan uyuyamazdık, bir gün öncesinde bayramlıklarımızı tekrar tekrar  giyip çıkarırdık…

Bayram namazı biter bitmez kendimizi dışarı atar kapı kapı gezmeye başlardık. Açılan her kapıda gülen yüzlü güzel giyimli insanlar karşılardı bizi. Şimdilerde nerde namazdan sonra gezmeye çıkacaksın insanlar günlük hayatın yorgunluğundan uyanamıyorlar ki…uykulu gözlerle açılan mutsuz kapılar her defasında biraz daha öldürüyor bayram heyecanını….

Hani bir laf varya ‘’her şey eskide güzeldir’ ’Galiba bayramlarda öyleydi. Artık bayramlar eskisi gibi özel değil sanki, önceden bayramlarda büyükler ziyaret edilirdi şimdilerde ise insanlar bayramları fırsat olarak görüp tatil yapıyorlar. Gerçi çok görmemek lazım şimdiki şartlarla eskinin şartları bir olmasa gerek. Bazen soruyorum  kendime bayramlar mı eskide kaldı, yoksa biz mi eskidik….hayat meşgaleleri insana her şeyi nasılda unutturuyor değil mi?

 

Kapınıza gele çocukları parasız ve şekersiz göndermemeniz umuduyla iyi bayramlar….

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3152

banner3197

banner3196