banner3088

Nerede o eski bayramlar

"Nerede o eski bayramlar...."diye iç  geçiren büyüklerime kızardım önceleri.Ama şimdi geriye dönüp baktığımda onlara hak veriyorum.Bayram geleneğimiz yavaş yavaş yitip gitmekte...

Eskiden bayram sabahları alarmı kurar, güne erken başlayıp bayramlıklarımızı giyerdik. Dillerde Barış Manço'dan bu gün bayram şarkısı... Ailece mutlu bir kahvaltı yapardık. Evdeki büyüklerden başlanırdı el öpmeye. Uzun sohbetlerimizi şeker toplamaya gelen çocuklar bölerdi. Çoğu zaman üç beş kuruşta olsa ceplerine verilen harçlık yeterdi yüzlerini güldürmeye. Daha sonra küçükler büyükleri ziyarete giderdi. Aile büyükleri, komşu büyükleri... Bayram bahanesiyle uzaktaki yakınlarımızın, sevdiklerimizin yüzlerini görürdük. Hasret giderirdik... Gittiğimiz ev ziyaretlerinde yenilen baklavaların, zeytinyağlı sarmaların, içilen çayların tadını, edilen muhabbetin keyfini bir daha ancak diğer bayramda bulabilirdik.

Şimdi ise bayram sabahına gözlerimizi toplu gelen mesaj sesleriyle açıyoruz... Onlarda ilk gün atılır, ertesi gün unutulur cinsten. Hatta aynı metini iki, bazen üç kişinin gönderdiği mesajlar. Pencerenin kenarına koltuğunu çekip çocuklarını, torunlarını bekleyen nenelerin, dedelerin yerini telefon başında bekleyenler aldı. Çünkü artık çocuklarının, torunlarının çok işi var(!) ve ancak telefon ederek kutlayabilirler bayramlarını. El öpüp bayramlaşmak mazide kalmış. Evlerine bayram hiç uğramayan insanlarda var, onları hiç söylemiyorum bile. Arkadaşlar birbirlerinin bayramını sanal alemden toplu bir şekilde kutlar oldu. Özel bir mesaj atacak kadar bile değer vermediğiniz insanların bayramını kutlamayın daha iyi.

Şimdi tüm bunları düşünüyorum da,gerçekten....

Nerede o eski bayramlar?

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
DilaraÇAPAN
DilaraÇAPAN - 7 yıl Önce

çok teşekkür ederim canım arkadaşım..

HABİB SANCAK
HABİB SANCAK - 7 yıl Önce

arkadasim basarilarinin devamini diliyorum .

alaaddin keser
alaaddin keser - 4 yıl Önce

mükemmelll...

banner3205

banner3211

banner3153

banner3196