banner3088

Öğretmen Sanatçıdır

Benim burada sanatla ilgili yazı  yazmam gerekiyor.Hani siyasilere sorulan sorular vardır; siz ne sorarsanız sorun,o söylemek istediklerini anlatır ya size…Bende bugün öyle yapayım. Ben öğretmenim,hem de 31 yıldır.Mesleğimin ilk yılında ‘ben bu meslekte kalamam,bırakırım’ diyordum,ama 31 yıl oldu.Vay be…31 yıl…Gerçekten çok saygın meslek…’Sanat la Öğretmenliğin ne alakası var?’ demeyin…Öğretmenler de sanatçı…insana şekil veriyorlar.. Maddeye biçim veren sanatlara Görsel sanatlar diyoruz.Öğretmenin hammaddesi de insan…Bilgiye,eğitime aç, yoğrulmamış hamurdur öğrenci…Demek ki her Öğretmen önce Görsel sanatlar Öğretmeni…Ben yine sanatla ilgili yazı yazmış oluyorum öğretmenleri anlatarak .                                       

        Ben size klasik öğretmenler günü yazılarından yazmayacağım…Günümüzde her şey maddiyat la ölçülür oldu,saygınlık da ekonomi ile orantılı.Burada aklıma geldi; Atatürk Cumhurbaşkanı iken,milletvekillerinin zam isteği iletiliyor ve cevabı ilginç’’Sakın! Milletvekili maaşları Öğretmen maaşını geçmesin! ‘’cevabını veriyor.Gel de günümüzde  milletvekili maaşı ile öğretmen maaşını kıyasla bakalım..Liseden mezun ettiğimiz öğrencimiz polis oluyor,bizden fazla maaş alabiliyor. Üzülmüyoruz…seviniyoruz…gözümüz de yok polis maaşların da .Bu meslek enteresan bir meslek .Çocukları sevmeyenin asla  yapamayacağı,başaramayacağı  meslek  .

       Öğretmen  fedakar insandır..Hangi resmi daire  de olursa olsun ,öğle tatili veya akşam mesaisi biten memura hiçbir işinizi yaptıramazsınız,soru bile soramazsınız…Ama her Öğretmene istisnasız günün her saatinde her şeyi sorabilirsinizÖyle arkadaşlarımı bilirim ki; o beş dakikalık teneffüslerini bile ya veli görüşmeleri için yada öğrencinin saçma bir sorusuna feda ederler…Ben  öğretmenliğin kolay ve ense  iş olduğunu asla kabul etmiyorum.İddia eden varsa hemen kırk dakikalık bir dersime girip öğretmenliği tadabilir ve o kırk dakikanın kaç gün uzunluğunda olduğunu da görmüş olur.Gerçekten vicdan mesleği…Sevmediğiniz veya daha çok sevdiğiniz öğrenci olmaz mı? Olur tabii!  ama Öğretmenseniz bunu belli etmeyeceksiniz.! Adil olacaksınız!…Size bakanlığınız,idarecileriniz, okul müdürünüz veya  hayat adil olmayabilir ,dertleriniz de olabilir O an en sevdiğiniz insan zor durumda da olabilir .Asla belli etmeyeceksiniz!Hani en sevdiğini kaybeden bir tiyatro sanatçısının sahneye çıkması gibi…Sizden beklentisi olanlar  var…derstesiniz... ders sizin için kutsal,tıpkı askerin nöbeti gibi…Kendi öz evladınız kadar seveceksiniz öğrencilerinizi…yoksa bu meslekte kalamazsınız…başarılı olamazsınız..Ben sanatçıyım,çünkü Öğretmenim…Ben ressamım,her ders bir sürü portre çalışan….Ben, beni kutlamanızı ,beni taltif etmenizi de beklemiyorum.Benim için o kadar önemli değil.Önemli olan benim vicdanım…Gece yattığımda beş dakika sürmüyor uyumam…ve mesleğe yeni başlayan ve başlayacak olan arkadaşlarıma selam olsun!…Bir öğrencim arkamdan kötü konuşsa  bu mesleği o an sonlandırırım…yıllardır bunu şerefle söylüyorum…bunu sende söyleyebileceksen , ÖĞRETMEN OL…! SANATÇI   ol….! Çünkü  GELECEK GENÇLERİN , GENÇLER ÖĞRETMENİN ESERİDİR…

 

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Feride SERİN
Feride SERİN - 8 yıl Önce

harun bey sizi yürekten kutlarım, kaleminize sağlık, saygılarımla...

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196