banner3088

Oku…

                Evreni tanımak, çevreyi tanımak, insanın kendisini tanıması, geçmişten bugüne bugünden geleceğe her daim merak konusu olmaya devam edecektir. Bu bilinmez ve muamma konusunda insanoğlunun araştırmaları bugün olduğu gibi gelecekte de artarak sürecektir. Yaşamı anlamak ve tanımak, hayata dair değişimi ve dönüşümü, kadim medeniyetleri daha iyi analiz etmek; bizden önceki nesillerde bilime gönül vermiş, can vermiş insanların, yaşadıkları çağın bütün olumsuzluklarına rağmen yazarak kendilerinden sonraki nesillere bıraktıkları belgelerin bugünde karanlığı aydınlatan bir ışık olduğunu müşahede etmekteyiz. Karanlığa ışık olmuş, bilincimizi aydınlatan, dünyayı algılama şeklimizi değiştiren bilim kitaplarının yazıldıkları dönemde çoğunlukla anlaşılmayan, değiştirdiği eskimiş bilgilere köhne bir sadakatten dolayı itibar edilmeyen yada otoritelerinin sarsılmalarını istemeyen güç sahipleri tarafından sansür edilen bilim kitapları bu günkü gelişimin nüvesi olmuş ve asırlar sonrasına projeksiyon olmuştur.

                İnsanın tekamülü okuyarak başlar. Okuyarak kendini değiştiren ve dönüştüren kimse çevresini de değiştirebilir ve dönüştürebilir. Nice düşünür ve bilim insanlarının yazdıklarını okuyarak zihinlerimizde açmış oldukları ufuklar sayesinde bugün; evrende yolculuk yapmayı düşleyebilir, kendi küçük dünyamızın sorunlarının üstesinden gelebilir ve teknolojik anlamda sınırları zorlayabiliriz. Bilge kişilerin kitaplarını okumak; hayata farklı bir yön vermemizi,  zihinlerimizde oluşan duvarları aşarak tabulardan kurtulmayı, doğru bildiklerini sorgulamayı ve özgüven kazanmayı sağlar.

                İnsan beyni okuyarak beslenir. Okuyan insanın hayata ve olaylara bakış açısı farklıdır. Düşüncelerin beslenmesi ve güçlenmesi ancak kitap okuyarak olur. Okumanın zamanı, mekanı ve yaşı yoktur. Şartlar ne olursa olsun kitap okumak isteyen kişi her ahvalde imkan yaratabilir. Bunun mazereti olmaz, olamaz. Olmamalıdır da. Kişi okuma konusunda gerçekten istek duymalıdır. Okuma hevesi ve isteği öncelikle kişinin kendi içinde karşılık bulmalı. İlla da cilt cilt, kalın, çok sayfalı kitaplar okuyup bitirmek gerekmez. Bazen okumuş olduğumuz tek sayfadan oluşan bir yazı bile o kadar çok şey ifade eder ki insana. Bir anda çok şeyi değiştiriverir. Bu nedenle okumanın sayfası ve satırı olmaz. Amaç mutlak manada okumak olmalıdır. Edebiyatçı Ursula Kroeber Le Guin “Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir” diyerek bilgisayar ve televizyon gibi araçlardan, kulaktan dolma temeli olmayan, doğruluğu teyit edilmemiş bilgiden uzak durma konusunda günümüz insanına bir uyarı yapmaktadır. Son derece önem arz eden bu sözün çok ciddiye alınması gerektiğine inanıyorum.

                Okuma olayı beşikte başlayıp mezarda biten uzun bir yolculuktur. Daha iyi bir hayat, daha yaşanılabilir ve anlaşılabilir bir dünya, hakikatin, doğrunun ve güzelin arayışıdır okumak. Eğitim hayatının bitmesiyle yani okuldan mezun olduktan sonra biten okumalar, yarım kalmış hayatlardır. Okumak bir ömür boyudur, sabır ister, sevmek ister, kararlılık ister. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyerek, “mürşit” kelimesiyle ilmin yol göstericiliğine vurgu yapmıştır.               

                Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen yıl yayınlamış olduğu verilere göre, ülkemizde kişinin kitap okumaya ayırdığı süre günde “maalesef” bir dakika. Buna karşın, 6 saat televizyon izlemeye, 3 saat internete zaman harcıyoruz. Ülkemizin bu gerçeği gün gibi ortada. Televizyon ve cep telefonlarının tutsağı olmuş, sağlıklı düşünemeyen, en değerli zamanlarını heba eden bir nesil olduk. İnsanların konuşurken birbirlerinin yüzüne bakarak konuşmaları bir saygı gereği iken, elinden cep telefonunu düşürmeyen insanlar, konuşurken bir yandan sosyal medyada dolaşıyor veya oyun oynuyorlar. Lütfedip arada bir karşısındaki insanın yüzüne bakıyor. Çünkü bu insanlar okumak deyince salt okuldan mezun olmayı anlayan güruh.  Türkiye’de düzenli kitap okuyanların oranı “bu nedenle” neredeyse binde bir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre de kitap okuma oranında Türkiye dünyada 86’ncı sırada yer alıyor. Acı bir gerçek, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategorideyiz.

                Öyle muhteşem bir dine mensubuz ki, ilk gönderilen ayet “Yaratan Rabbinin adıyla oku”  (Alak Suresi,1) emri ile başlar. İlerlemeyi ve çalışmayı öğütler. Pek çok ayet ve hadislerde okumanın, çalışmanın, ilim tahsil etmenin önemi veciz ifadelerle dile getirmesine rağmen okumamakta ısrar ediyoruz. Neden okumuyoruz? Neden kitaptan %8 KDV alınır, pırlantadan alınmazken? Biraz olsun akılcı davranıp, sorgulamamız gerekir. Asıl olan, ayet ayet indirilmiş Kur’anın mealini hayatımızın odağına koymamız ve elimizin altında bulundurmamız gerekir. Uhrevi ve dünyevi anlamda her daim okumayı şiar edinmeliyiz. İnancımız doğru olursa, ibadetimiz doğru olur. Bu nedenle; doğruluğu belli olmayan dinlediklerimizle, duyduklarımızla değil, bizatihi her ayetin mealini okuyarak öğrenir ve içselleştirirsek ancak o zaman doğru yolu bulmuş oluruz.

                Sevdiklerimize, dost ve arkadaşlarımıza özel günlerimizde (Doğum günü, yılbaşı v.b) hediye almayı genellikle ihmal etmeyiz. Öyle zamanlar olur ki hediye alışverişleri abartıya dönüşür. Lakin armağan olarak kitap almak pek çoğunun aklına gelmez. Eşimize, dostumuza, arkadaşımıza, özellikle çocuklara armağan olarak aldığımız kitap, bazen bir hayatın dönüşmesine vesile olur. O insanın hayatında yeni bir pencere açılır ufka. Bazen karanlığa bir mum yakmış oluruz. Her kitap bir mum olur, aydınlanır karanlık bir gönül… Çocuklarımızı çok sık kitapçılara götürelim. Kitaplara görsel olarak ulaşmanın yanında, o kitap kokularının havasını teneffüs etmeli, içine sindirmeli. Kitaplarla bütünleşip değer kazanmalı…  “Kitap olmayan bir ev ruhsuz bir beden gibidir. Cicero”

                Kitap okumak bize ne kazandırır? Bilgi ve birikim kazandırır. Yolumuzu aydınlatır.

Bilimin bize sunduğu imkanlardan faydalanmayı, çoktan seçici olmayı ve doğru karar almayı sağlar.

Ruhumuzu yüceltir, gerçek hayat kurallarını öğrenmemizi sağlar.

Hayata farklı açılardan bakmayı ve farklı yorumlamayı geliştirir.

Kültürümüzü artırır, bilgilerimizi pekiştirir.

Okuduğumuz sürece daha özgür oluruz ve özgür olduğumuz sürece hayatı iyi yaşarız.

Karşılaştığımız problemler karşısında, hızlı analiz yaparak doğru karar alabiliriz.

Kitap okumak düşünceyi besler, geliştirir ve hayatı sevdirir.

Kitap okuma; etkin ve etkili olmanın yolunu açar, dünyaya bakış açımızı değiştirir.

Ufkumuzu açar, hayal gücümüzü geliştirir, sosyal ilişkilerimizin kalitesini artırır.

İnsanı insan yapar, olgunlaştırır ve erdemli kılar.

Okumak; cehalete direnmek, sefalete düşmemek ve bir ışık olmaktır karanlığa.

Kitap okumak, hayata dair olayları anlama ve yönlendirmede katalizör olur.

Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. (Mustafa Kemal Atatürk)

                İyi bir insan olmak, iyi bir çocuk yetiştirmek, dünyayı anlamak ve adalet duygusunun gelişmesini istiyorsak kitaplar en önemli araçlardır. Okuma alışkanlığını kazanmalıyız, çocuklara, çocuklarımıza da kazandırmalıyız. “Çocuklarınızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsanız, daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye edin.” (Hz.Ali)   Okuma alışkanlığının kazandırılmasının efektif olması açısından öncelikle kendimiz okumalıyız. Çocuklar rol model olarak ebeveynlerini örnek alırlar. Anne – baba boş zamanlarında televizyon karşısında zaman geçiriyorsa, cep telefonunu saatlerce elinden düşürmüyorsa, çocuklarda şüphesiz aynı davranışları sergileyeceklerdir. Unutmayalım ki çocuk üzerine davranışlar sözlerden daha etkilidir.

                Hediyeleşelim ama armağan olarak kitap alalım. Aldığımız her kitap bir tohum olarak toprağa düşecek. Tohumları büyüten sevgimiz ve inancımızdır. Bugün ektiğimiz tohumlarla huzurun, sevginin, bereketin çoğalmasını sağlayacağız.

Taylan Çiçek’in okumaya ilişkin kalbe dokunan mısraları:

Emeğin alın teridir

Kalkınmanın temelidir

Yüce rabbin ilk emridir

Bir inançla okumak.

Sevmek kalbe dokunmaktır

Bir sevdayı savunmaktır

Bunun yolu okumaktır

Bir sevdadır okumak

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3197