banner3088

Önce insan sonra diploma…

18 milyon öğrenciye eğitim öğretim zili çaldı, tüm öğrencilerimize sağlıklı ve kaliteli bir eğitim süreci diliyorum...
Tüm velilere önce sevgi sonra sabır diliyorum…
Çocuklarımıza ben de birkaç kelam etmek istedim açıkçası, izninizle onları paylaşayım:
Çocuklar, öncelikle siz milyonların arasından gelmeyi başarıp kucağımıza melek gibi indiniz ve hepiniz doğuştan başarılısınız bunu hiç unutmayın!
Hepiniz farklı yaşlarda farklı şehirlerde olup ama aynı eğitim sürecine girdiniz, heyecanınız da aynı, duygular farklı olsa da gülüşünüz de aynı…
Şunu söylemek istiyorum size, ne olursa olsun “dik” durun çocuklar. Kendinizi gereksiz şeyler için üzmeyin lütfen. Süreç ilerledikçe sınavlar vs. gözünüzde büyütüp stres yapmayın. Her şeyin bir çaresi bir açıklaması bir çıkış yolu vardır mutlaka vardır. Sadece olaya hâkim olup düşünmeniz yeterli olacaktır. Hepiniz ayrı birer bireysiniz söz hakkına sahipsiniz. Biri size sesini yükselttiğinde, sesinizin tonunu ayarlayıp öyle konuşun benle, deme hakkına sahipsiniz bu kim olursa olsun! Korkmayın! Hiçbir şeyden korkmayın, öğretmenden müdürden sizden büyük arkadaşlarınızdan asla korkmayın. Korkuyla saygıyı karıştırdığınızı bildiğim için söylüyorum. Ne zaman korkmalısınız biliyor musunuz? Okulda dışarıda veya evde, konulan kuralları ihlal ettiğinizde, hiçe saydığınızda saygısız davrandığınızda, ailenize karşı geldiğinizde, eğitimcilerinizi dinlemediğinizde umursamadığınızda… Sizi sizden daha çok düşünen sevdiklerinize yalan söylediğinizde… Bunların hiç birini yapmıyorsanız korkmayacaksınız. Ve bunların hiç birini yapmayın gençler. Haklarınızı bilin, kendinizi savunun her şeye sevgi hoşgörü ve en önemlisi saygıyla yaklaşın.
Her sabah evden çıkarken, annenizin yanağına bir öpücük kondurun, babanızın gözünün içine bakarak sevginizi gösterin ve öyle çıkın evinizden. Çünkü annenizin tebessümü gün içinde sizi sıcak tutar, babanızın hoşluğu gün boyu huzur verir. Evden aldığınız terbiyeyi her gün cebinize koymayı unutmayın, gerektiğinde mutlaka kullanın…
Arkadaşlarınızın size güvenle anlattıkları şeyleri kimseyle paylaşmayın.
Kusur aramak için bakmayın, herkesi olduğu gibi kabul edin size bakış açısı uymuyorsa dost olmayın ama saygılı olun…
Dini ve siyasi konularda tartışmaya girin ama tartışmayla kavganın aynı şey olmadığının bilincinde olun…
Siz hiçbir bayrakla veya üniformayla doğan bir bebek gördünüz mü? Göremezsiniz de çünkü bebekler çıplak ve özgür doğarlar. Onların nasıl ve ne şekilde olacaklarını büyükler ve yaşam koşulları belirler. Kimse doğduğu ülkeyi seçemediği gibi dinini de seçemiyor. Bunu bilerek tartışın lütfen. O yüzden kırmadan incitmeden tartışın. Konu üzerinde tartışmak çok güzel ve faydalıdır. Sorgulayın her şeyi sorgulayın, biri bir şey dedi diye hemen inanmayın, sorgulayın araştın okuyun sorun ve tam cevabı bulduğunuzda emin olun.
Çok kitap okumakla çok okula gitmekle hep tam puan almakla, “insan” olunmuyor gençler. Okuyacağınız kitap sayısı mühim değil, ne anladığınız, size ne kattığı, nasıl faydalı olduğu önemlidir.
Demokrasiyi savunun! Demokrasi, bir eğitim işidir gençler. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.
 
Mutlaka Mustafa Kemal Atatürk’ün size söylediklerini iyi okuyup iyi anlayın, ezber değil! Anlatmak istediğini anlayın, kelimelerin arkasına geçin. Oraya geçmeniz içinde “dünya öğretmeni” olarak seçilen düşünür, konuşmacı ve yazar Krishnamurti’nin kitaplarından yararlanabilirsiniz. Platon’nu tanıyın okuyun. Filozofları araştırın, edebiyat, felsefe, şiir, müzik her gün iki doz aldığınız şeyler olsun, ruhunuzu beslemeniz gerek, zira akılsız ruh, çirkin ve ölçüsüzdür.
Atasözlerine önem verin, onlar yaşanmışlıklardır, tecrübedir, bir atasözü kalması için bir ömür harcanır. Dolayısıyla onlar onları anladıklarında çok geçti, ama size erken bıraktılar. Lütfen bu tecrübeleri dikkate alın. Bilgisayarları kapatın sokakta oynayın, sanal âlemden uzaklaşın gerçekte yaşayın…
Ve şunu hiçbir zaman unutmayın! Hayat mezun olduğunuz okula bakmıyor çocuklar, size bakıyor kişiliğinize, karakterinize… Kendinizi iyi yetiştirin önce “insan” olun diploma sonraki iş.
Saygı, sevgi, hoşgörü, merhamet ve vicdanla düşünüp adaletle, hukukla karar verin yapacaklarınıza. Size başarı dilemiyorum, hepiniz zaten başarılısınız. Size “iyi bir insan” olmanız için  kendinize saygı duymayı, kendinizi sevmeyi diliyorum zira kendini sevmeyen insan kimseyi sevmez.
Sevgi ile ve hep mutlu kalın…
 
YORUM EKLE

banner3205

banner3153

banner3211

banner3196