banner3088

Önce İş Sonra Aş

Edindiğim bilgilere göre, bir araştırma sonucunda,gelişmiş ülkelerde kadınlar iş ve kariyer yerine aileyi tercih etmeye başlamışlar. Az gelişmiş ülkelerde ise kadınlar kariyeri aileye tercih ediyorlarmış. Gelişmiş ülkelerin kadınların kariyerin mutluluk getirmediğini gördükleri için evlerini tercih ediyor olmalılar.

Ülkemize baktığımızdaysa kadınların çoğu çalışma arzusunu görüyoruz son zamanlarda. Ve bu da büyük bir tartışmaya yol açtı, kadın çalışması caiz mi değil mi diye’’ Bir sürü şeyle söylendi çalışan kadınlarımız hakkında, hiç ihtiyaçtan dolayı mı acaba diye değerlendirilmediğinin düşüncesindeyim.

Kadının çalışmasının kendine, ailesine ve topluma faydası nedir? Zararı nedir? Getirdikleri ve götürdükleri nelerdir? Konuyu kısaca bir irdeleyelim mi?

Bana göre birçok kadınımızın ihtiyacı vardı, kimisi eşinden boşanmış ve çocuklarına bakmak zorunda, kimisi kendi çalışınca söz hakkının olacağının inancında ve birçoğumuz yaşam şartları ağır olduğu için çalışmak zorundadır.

Dine göre bu yanlış deniyor, peki tamam da yetmiyorsa? Bu devirde tek maaşla bir erkek ne yapabilir, kira derdi var, öğrencisi var, ev ihtiyacı var, büyük şehirlerde kolay mı yaşamak, hele ki asgari ücretle çalışıyorsa o erkek.

Maddi ihtiyacı olmayan fakat çeşitli sebeplerle çalışan hanımlar var. Bir gruplama yaparsak;

“O kadar okudum, çalışayım da boşa gitmesin.” diye düşünür, kendilerini çalışmak zorunda hissederler.

Statü için çalışanlar var, mevki, makam, çalışarak toplum içinde değer görme isteği olanlar. Ev hanımlığı sürekli küçümsendiği için bazı hanımlar çalışarak değer görme arzusu içine giriyorlar.

Kocam aldatırsa ya da boşarsa ortada kalma kaygısı olanlar da var.

Kocadan para istemek zorunda kalmamak, daha rahat harcama yapmak için çalışan kadınlar da azınlıkta değil hani.

Kadın kocasının parasına muhtaçsa koca da kadının pek çok şeyine muhtaç. Hepimiz ölümlüyüz ve bir şekilde birbirimize maddi manevi ihtiyaçlarımız için muhtaç yaratılmışız. Bunda gurur meselesi yapacak bir şey yok.

Ama maalesef günümüzde bu böyle algılanmıyor, bu çok üzücü bir durum.

Kolay mı? Tüm gün çalışıyor ve eve gidince iş bitiyor mu? Hayır tabi… Asıl iş evde başlıyor zaten, yemek bulaşık ödevler, herkese senin günün nasıl geçti diye sorup dinlemeler vs.vs.

Herkesin güler yüz görme isteği tabi cabası. Yani şu çalışmak caiz değildir olan zihniyete şunu soruyorum:

Kadınların özel dönemleri var, sancıları var, huysuzlukları var, hamileliği var, doğumu var, süt vermesi var. Bütün bunları görmezden gelip özgürlük adına feminizm adına kadınları erkeklerle yarıştırmak öncelikle kadınlara yapılan büyük bir kötülüktür.

Kadınlar çalışma hayatına bu kadar dahil olduktan sonra kadın fıtratı bozuldu, evlilikler bozuldu, aileler daha kolay dağılmaya başladı. Bunu “iyi işte kadın çalışınca kocasına minnet etmiyor.” diye iyi bir şeymiş gibi göstermelerini yanlış buluyorum. Kadının yeri evidir evet ama çalışmak da kötü bir şeymiş gibi lanse etmek doğru değildir!

Bizim kadınlarımızın çoğu aslında hep çalışmışlar. Tarlada, bağda, bahçede çalışıp hep eşlerinin yanlarında olmuşlar. Çalıştıkları kendi işleri olduğu için şartları kendilerine göre ayarlayabilmişler.

Ben annemi bildim bileli hep çalışır, evin işi dışında hem çocukların eğitimi, terbiyesi, giyimleri, yeme içmeleri, ihtiyaçları bu kolay mı?

Dinimiz kadının çalışmasını yasaklamamış. Sahabe hanımlarından evinde iş yapıp satarak aile bütçesine katkıda bulunanlar olmuş. Kadının çalışmasında İslam’a uymayan taraf çalıştığı ortam ve çalışma şartları.

Ekonomik şartlar ve şehir hayatı, her seviyede çalışan insanların dolayısıyla çalışan annelerin sayısını artırmaktadır. Sanayileşme ve belli zamanlarda artan işgücü ihtiyacı, birçok kadın için çalışma alanı oluşturduği  gibi, tüketim toplumunda artan ekonomik sıkıntı ve buna bağlı olarak ihtiyaçları karşılama düşüncesi de bu artışı körüklemekte.

Bir de bunun maneviyatı vardır;

Birçok annenin aile bütçesine katkı sağlamak gayesi ile çalıştığı bilinir, kişide fizikî ve ruhî bazı zorluklar oluşabilir, Çocukların bakımı, evde anneye düşen vazifeler, çocukların anneye olan hissî ihtiyaçları, anne yoksunluğu, eğitim zorlukları, aile içi rollerin yerine getirilmemesi eve düşen zamanın azlığından dolayı oluşabilir. Aile üyelerinin psikolojik tepkileri, eşler arasındaki iletişim problemleri, iş yoğunluğunun getirdiği bedenî yorgunlukla beraber depresyon şikâyetleri, aile fertleriyle birlikte geçirilen zamanı daha sıkıcı hâle getirebilir. Hem eve düşen zamanın azlığı, hem de evdeki geçen zamanın çekilmez hâle gelmesi stresi daha da artırabilir.

Yani diyeceğim şu ki; Hiç kolay değil çalışan bir kadın olmak, hele anne iseniz bu zorluk iki katına çıkıyor. 

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3212