banner3088

Pişman Olurum diye yapmadıklarımız

Umduklarımızla hayatta karşılaştıklarımız ya da yaşadıklarımız her zaman bizi mutlu etmeyebilir. Beklentilerimizle umduklarımız örtüşmezse de örselenmeden, yılgınlığa düşmeden dik duruşumuzu devam ettirmeliyiz. Dingin bir hayat sürmenin koşullarını kendi içimizde ihdas ederek tutunmalıyız, hayata.

Pişman olurum diye yapmadıklarımız, hayatta unutamayacağımız en büyük pişmanlıklarımızdır.

Geçmişe takılıp, yaşanmışlıkları sorgulamak yarın olacakların hayaliyle zaman dehlizinde kaybolmak yerine bugünün kıymetini bilmeli bugünü yaşamalıyız. Hayatın içinde adam gibi olmalı ya da ummanda bir damla. Yaşadıklarınla değil, yaşattıklarınla anılırsın. Ve unutma; Ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.

Birlikte yaşamak zorunda olduğumuz hayatın sadece münferit bir parçasıyız. Sosyal olgunun bir parçası olmanın sorumluluğunu taşımalı / taşıyabilmeli insan. Bireysel egolarımızı kontrol ederek,   geleneksel kültürümüzü ve her türlü ahlaki değerlerimizi önemsemeliyiz. Umduğumuz gibi olsaydı hayat, Sandığımız gibi yaşardık. Bulduklarımızla yetinseydik, kaybettiklerimize ağlamazdık.(Tolstoy)

Yolunu yitirip, şaşırdığını düşündüğün zaman ağaçları düşün. Unutma ki yaprağı gür kökleri zayıf bir ağaç ilk rüzgarda devrilir. Kökleri güçlü ve az yapraklı ağaçta can suyu bin bir güçlükle dolaşır. Kökler ve yapraklar aynı ölçüde gelişmelidir. Her daim olayların içinde ve üzerinde olmalısın, ancak böyle doğru mevsimde çiçekler ve meyvelerle donanabilirsin.

Hasbi DEMİRTAŞ

10.03.2012

 

 

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner2250

banner3196