banner2836

CHP'li vekillerden radikal karar

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, milletvekillerine yapılan zammın doğru olmadığını belirterek, maaş zammını almayacağını söyledi.

CHP'li vekillerden radikal karar
Oran, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'de emekli milletvekillerine yapılan kıyak zammı almamak için girişimde bulunacağını, konuyla ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek öneride bulanacağını belirtti.

Oran, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Genel Başkan'a yasa iptal edilene kadar ortaya çıkan hak edilmemiş gelirin halka aktarılmasını önereceğim. Ben bu maaşı almayacağım ama mevzuat nedeniyle mecbur kalınırsa gelen paranın tamamını burs olarak dağıtıp, gelen ve harcanın meblağı ayrıntılarıyla kendi web sitemden duyuracağım.

Yapılan düzenlemeyi vicdanla bağdaştırmak mümkün değil. Bugün Türkiye'de asgari ücretlilere yüzde 10, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 4 oranında zam yapılıyor. Milletin kendisine yüzde 10 zammı çok görüp, vekiline yüzde 75 zam yapmayı kimse açıklayamaz. Bunun adı kıyak ayrıcalıktır ve bu Meclis'in itibarına da gölge düşürüyor."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de yasayı veto etmesi çağrısında bulunan Oran, "Kamuoyu vicdanında büyük infial yaratan, eşitlik ilkesine aykırı olan bu yasayı tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye geri göndersin. Halkın hassasiyetleri ve demokrasinin temel ilkeleri dikkate alınsın. Hatadan dönmek hâlâ mümkün" dedi.

"ZAM GÖRÜŞMESİNDE ORADA DEĞİLDİM"

Oran, TBMM'de zammın yapıldığı saatlerde CHP PM toplantısında olduğunu belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu arada şunu da belirtmek isterim ki TBMM Genel Kurulu'nda söz konusu görüşmenin yapıldığı saatlerde CHP Parti Meclisi toplantısındaydım ve bu nedenle ret yönünde oy kullanamadım. Ayrıca o tarihte böyle bir düzenlemenin sürpriz önerge şeklinde TBMM'de görüşüleceğinden de haberim yoktu."

KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Pembe Köşke gelerek İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 38. yılı dolayısıyla okutulan mevlidi dinledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, buraya gelişinde gazetecilerin milletvekili maaşlarına yapılan düzenlemeye ilişkin sorusu üzerine, "Milletvekili aylıklarına gece yarısı operasyonuyla zam yapılması doğru değildir" dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2786

banner2835

banner2252