banner3088

"Ne olursa olsun gazetecilik varlığını sürdürecek"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı” sertifika töreninde, ne olursa olsun gazeteciliğin bir şekilde dünyanın her yerinde varlığını sürdüreceğini belirterek, “Dolayısıyla...

"Ne olursa olsun gazetecilik varlığını sürdürecek"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı” sertifika töreninde, ne olursa olsun gazeteciliğin bir şekilde dünyanın her yerinde varlığını sürdüreceğini belirterek, “Dolayısıyla burada bir ülkenin önemli güçlerinden birisi de nitelikli bir medyanın varlığıdır” dedi.
Basın İlan Kurumu tarafından 49 kursiyere 45 gün boyunca yeni gazetecilik eğitim programı verildi. Eğitimin bitmesinin ardından eğitim programına katılan kursiyerlere sertifikalarını verilmek üzere tören düzenlendi. Mercure Otel’de düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un yanı sıra Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, İŞKUR İl Müdürü Muammer Coşkun, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem, sertifika almaya hak kazanan kursiyerler ve gazeteciler katıldı.
Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, BİK ve İŞKUR’un güzel bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, “Hem Türkiye’deki basının desteklenmesi hem de bu vesileyle İŞKUR üzerinden istihdamınıza katkı sağlaması bakımından önemli bir proje olduğunu biliyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha büyük katılım ve artan teveccühle bu programlar sürdürülür” dedi.

HAKKI DEVRİM’E TAZİYE
Sözlerine bugün hayatını kaybeden usta gazeteci Hakkı Devrim’ rahmet ile başlayan Kurtulmuş, “Başında vefat haberini aldığımız Türk medyasının önemli isimlerinden usta ve duayen gazetecilerden Hakkı Devrim’e rahmet diliyorum. Ailesine, basına camiasına ve sevenlerine taziyelerimi ifade ediyorum. Allah rahmet eylesin. Bu programın önemlin inşallah buradan yetişecek olan değerli arkadaşlarımızı Türkiye’nin medyasına sağlayacağı katkıyla ölçülecektir. Onun için aramızda çok sayıda usta gazetecinin önümüzdeki yıllarda yetişeceğine Türkiye’nin medyasına büyük katkı sunacağınıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“NE OLURSA OLSUN GAZETECİLİK VARLIĞINI SÜRDÜRECEK”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gazetecilik, genel olarak medya önemini kaybediyor mu, kaybetmiyor mu? Özellikle sosyal medyanın çıkması, elektronik ortamın yaygınlaşması acaba gazeteciliğe bir rakip olarak çıkıyor mu çıkmıyor mu? Bu sektör kaybolur mu, kaybolmaz mı tartışması sizlerinde bildiği gibi devam ediyor. Benim kanaatim medya sektörü çok şekillenecek. Hem görsel hem sosyal hem elektronik hem de yazılı medya çok şekillenecek, çeşitlenecek. Ancak ne olursa olsun gazetecilik bir şekilde dünyanın her yerinde varlığını sürdürecek. Onun için yazılı basın ölüyor diye bir duygu içerisinde olmayın. Yazılı basın ama işi zorlaşarak niteliğini artırmak zorunda kalarak bundan sonra bir varlık mücadelesini sürdürecektir. Dolayısıyla gazeteciliğin içerisinde yer almakta medya sektörü bakımından önemli bir ayrıcalıktır”

“NİTELİKLİ MEDYA O ÜLKENİN EN ÖNEMLİ GÜÇLERİNDEN BİRİDİR”
“Bir ülkedeki medyanın özellikle yazı medyanın gücü aslında o ülkenin en önemli yumuşak güçlerinden birisidir” diyen Kurtulmuş, “Bir ülkenin gücü sadece ekonomik, askeri gücü sadece kişi başına düşen milli geliri ile ölçülmez. Başka ölçekleri vardır, bunlardan birisi de nitelikli medyadır. Yaygın nitelikli o ülkenin hem kalkınmasına, hem de o ülkenin tanıtımına destek olan kültürünü ve medeniyetini çoğaltan nitelikli bir medyanın varlığı da, o ülkenin en önemli güçlerinden biridir. Sadece çok satan gazetelerden, büyük reyting alan televizyonlardan bahsetmiyorum. Tabi ki tiraj ve reyting bu anlamda medyanın başarısının objektif ölçütlerinden birisidir ama her şey değildir. Dolayısıyla burada bir ülkenin önemli güçlerinden birisi de nitelikli bir medyanın varlığıdır. Tabi ki alt yapısı çok güçlü bir medya olması lazım, bunun fiziki alt yapısı, baskısından tutun, elektronik ortamlardaki gücüne kadar medyanın alt yapısının çok kuvvetli olması lazım. Bunların arasında da bütün bunların hepsini belki daha fazla bir şekilde önem açısından katlayan o medyada çalışan insan unsurunun gücüdür. İş geliyor dolaşıyor, her yerde olduğu gibi medya sektöründe de güçlü insan unsuruna geliyor. Bu tür programların o yüzden çok önemi olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu.
Konuşmasının ardından başta Numan Kurtulmuş ve protokol üyeleri sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere, belgelerini verdi. Belgelerin verilmesinin ardından protokol üyeleri ve kursiyerler hatıra fotoğrafı çektirdi.
(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212