banner3088

Sabah gazetesi yazarına hiç yakışmadı!

“Balıkçının sıkıntısı metre değil mazotmuş” ifadesi, Sabah gazetesi yazarına hiç yakışmadı!


Bir süredir endüstriyel tekneler ile STK ve kıyı balıkçıları arasında yeni tebliğ konusunda yaşanan gerginliklerin olduğu doğrudur. Sürdürebilinir balıkçılık adına yavru balıkların yakalanmaması ve endüstriyellerin 24 metre derinliğe gönderilmesi konusunda çıkan yasaya vatandaş ve amatör olta balıkçıları olarak destek verdiğimiz doğrudur.

Tarım ve gıda bakanlığı da bu tebliğ kararından dönmeyeceklerini bildirince; endüstriyel tekneler sonuca katlanıp, vira bismillah diyerek denizlere balık peşine düştükleri bu günlerde. Sabah gazetesi araştırmacı yazarı METİN Can’ın “Balıkçının sıkıntısı metre değil mazotmuş” asparagas haberi; sadece endüstriyelleri değil tüm balıkçı camiasını sarsmıştır.

Küçük bir iki mahkemelik olmuş münferit olayın peşine düşüp,  tüm camiayı “mazot satıyorlar” diyerek töhmet altında bırakmak bir gazeteciye hiç yakışmadı! Yakışmadığı gibi bu iftira, büyük küçük tüm tekne reislerinin öfkesine sebep olmuştur.

Haberi ilk duyduğumda üstünkörü okuyup bir gazetecinin elinde belgesi olmasa böyle bir haberi yayınlamaz diyerek haber linkini facebook’ta paylaşmış ve daha önce duyduğum münferit bir söylentiyi de altına eklemiştim. Ancak yazıyı büyük bir dikkatle tekrar okuyunca bunun mesnetsiz bir yazı olduğuna karar verdim! Ve bu paylaşımı hemen iptal ettim. Ortaya iddialı bir laf atarak insanları bu şekilde rencide etmenin vebali ve günahı büyüktür...

“Söz konusu kararnamenin uygulama usul ve esaslarının belirlendiği 6 nolu Ö.T.V. tebliğine göre özel tüketim vergisi tutarı sıfır olarak yakıt  alacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

- Yük  taşıyan  gemiler, 
- Yolcu taşıyan gemiler, 
-  Balıkçı gemileri 4, 
- Ticari yatlar, 
- Hizmet gemileridir.

Römorkör, algarina, kablo ve kurtarma gemisi, dalgıç aracı gibi deniz ulaştırmasının diğer hizmetlerinde kullanılan ve yolcu ya da yük gemisi olmayan ticari gemiler ile bilimsel araştırma gemileri Hizmet Gemilerini ifade etmektedir.”

Metin Beyin savına göre bu durumda listedeki diğer gemi ve yatlarında devletten “ÖTV” siz mazotu alıp satmaları söz konusudur! Balıkçıların 100 milyon TL yi bulan akaryakıt kaçağı varsa (!) yük taşıyan gemilerin, yolcu taşıyan gemilerin, ticari yatların ve diğer hizmet gemilerin akaryakıt kaçağı 100 milyon dolarların üzerinde seyrediyor olmalı! Gazeteci Metin Can, ÖTV siz mazot konusunda sadece balıkçıları konu edip diğer sektörleri bu istatistiklerin dışında bırakması oldukça manidar değil midir?

Beyefendi; Telefonu açıp “Erdoğan (Kartal) Bey nasılsınız ben Sabah gazetesinden Metin Can, Balıkçılık şu anda nasıl gidiyor “ diyerek bilgi alıp; aldığınız bilgiye kendinizden bir şeyler katarak masa başında haber yapıyor ve binlerce insanı suçluyorsunuz siz bu haberciliği hangi kitabın kuralına ve vicdanına sığdırabiliyorsunuz?

SABAH’IN resmi kaynaklardan elde ettiği raporları lütfen bize açıklayın. Şayet o kaynaklar balıkçıların mazot kaçakçılığı yaptığını kanıtlıyorsa siz madalyayı hakettiniz demektir! Ancak elinizdeki kaynaklar ile ÖTV siz mazot kullanan balıkçıların mazot sattığını kanıtlayamazsanız, bundan sonra boğazınızdan balık geçer mi bilemem!

O nasıl bir kaynaktır ki Onca ÖTV siz mazot kullanan gemi varken sadece balıkçıların kullandığı mazot kaçağını yakalamış!

Metin Bey balıkçı camiası büyük harflerle sizden bir özür bekliyor. Gecikmeseniz iyi olur...

M.Talip Girgin

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197