banner3088

'Bazı çocuklar geç konuşur' demeyin

Türkiye'de 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların konuşma becerisini geliştirememesi normal değil. Ailelerin çocuklarının konuşmasına dikkat etmesi gerekiyor. Özel Aktif Çağrışım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapist ve konuşma terapisti Şefika Karlıdağ Kasım, konuyla ilgili bilgiler verdi.

'Bazı çocuklar geç konuşur' demeyin
Özel Aktif Çağrışım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapist ve konuşma terapisti Şefika Karlıdağ Kasım,”Çocuk 2 yaşına geldiği halde 'anne, baba' demiyorsa ve isteklerini anne-babasının ellerinden tutup çekiştirerek ifade ediyorsa, bu durum 4 yaşına kadar devam ediyorsa tanı koyabilmek için Ailenin bir uzmanla görüşmesi” gerektiğini belirterek  “4 yaşından önce anne babası seslendiğinde tepki vermeyen çocuğa işitme testi yapılmalı ve test sonucu normal çıkan çocuk konuşma terapisti tarafından değerlendirilmelidir ”dedi.

Şefika Karlıdağ Kasım, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu olup Yüksek lisansını Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Bölümünde yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2015, 14:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
derya
derya - 5 yıl Önce

Sn. Şefika Karlıdağ Kasım oğlumun 3 senedir bireysel terapistliğini üstlenmiştir. Kendisi hem konusunda deneyimleriyle çocuğa beceri kazandırırken hem de ebeveynlere terapi sırasında görüş öneri ve ilerlemesi konusunda aydınlatmayı görev bilmiştir. Konusunda çok başarılı olan hocamıza ben ve benim gibi çocuklarını terapiye getiren ebeveynler gözü kapalı güveniyoruz. Mesleki yaşantısında başarılara imza atarken özel çocuklarımıza da ilgisini takdirle karşılıyor daha nice özel çocuklara umut olmasını diliyoruz. DEMİR-DERYA :)

nukhet akkoyun
nukhet akkoyun - 5 yıl Önce

Başarılı Fizyoterapist, oğlumun sabırlı iyimser, oyun arkadaşı, benim dert dinleyenim, şahane insan Şefika Karlıdağ Kasım.

SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3212