banner3088

Engellilere umut oldular!

Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezi bedensel engelli hastaların Silivri’deki adresi.

Engellilere umut oldular!

Özel Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezi verdiği hizmetle engelli vatandaşlara umut oluyor. Silivri’de 3 yıldır aktif olan merkezde kol, bacak protezleri, boyunluk ve gövde korseleri, ortopedik yatak ve yastıkları, ortopedik bot ve tabanlıklar, afo ve dafolar, tekerlekli sandalyeler, koltuk değneği kanadyen ve wolker, havalı yataklar, rehabilitasyon ürünleri de bulunuyor. Ayrıca kişiye özel protez uzuvlar özenle yapılıyor.

 

 

 

CENGİZ: HASTANIN PROTEZİN HAKKINI VEREBİLECEK DURUMDA OLMASI GEREKİYOR

Özel Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezi işletmecileri Aykut Cengiz ve Hüseyin Gazi Gülsoy hastalara yaptıkları uygulamalardan söz ederek, sürecin bürokratik kısmını eleştirdiler. Cengiz, protezin yapım ve alıştırma kısmıyla ilgili şöyle konuştu: “Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezi 3 yıl önce açıldı. Aykut Cengiz, Hüseyin Gazi Gülsoy, Onur Uğurlu, Serkan Turhan, Ersin Çetin olmak üzere 5 arkadaş bu işle uğraşıyoruz. Ankara Üniversitesi Protez Ortez mezunuyuz. Daha önce Çapa’da hizmet veriyorduk. Şimdi Silivri’ye böyle bir hizmet veriyoruz. Silivri, Büyük Çekmece ve Halkalı olmak üzere 3 şubemiz var. Daha önce arkadaşlar İstanbul’a gidip yaptırıyordu bu tür protezleri ve devlet yüksek teknolojili protezleri ödemiyordu. 2-3 milyarlık olanları ödüyordu. Devletimiz CHP Milletvekili Şafak Pavey’in, İtalya’da yaptırdığı protezleri artık ödüyor. Artık vatandaşımız cebinden hiç para çıkmadan bundan faydalanabilir. Fakat bunun için 40 yaş altı olması ve aktif olması lazım. Yani protezin hakkını verebilmesi lazım. Bu işlem için hastaneler raporu çıkartıyor ve faturasını kesip parayı devletten alıyoruz. Hastanın raporu çıkarttığı günden itibaren protez ölçü alımı, yapımı ve teslimatı 10 günlük bir süreçten geçiyor.

 

 

 

“PROTEZ ORTEZ TEKNOLOJİSİNİ YAKINDAN TAKİP ETTİK”

Ankara Üniversitesi Protez Ortez bölümünden mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde staj yaptık biz. Orada Gazilerimize son teknoloji protez ortez yapılıyordu. Ve biz bu teknolojiyi yakından takip ettik zamanında ama Türkiye’de yoktu, sadece orada görebiliyorduk. Sonrasında bu teknolojiye adapte olmamız kısa zaman aldı ve hemen Silivri’deki vatandaşlarımıza uyguladık. Maalesef hala buradan İstanbul’a giden vatandaşlarımız var.”

 

“ARTIK KENDİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLİYOR”

Geçirdiği kaza sonrasında iki bacağını da kaybeden 29 yaşındaki Hayati Özcan’ı yapılan protez bacakla yeniden ayağa kaldıran, yaşama sevincini kazanması için yardım eden Özel Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezi ekibi Özcan’la ilgili şu bilgileri verdi: “Hayati Özcan 29 yaşında. 2,5 yıl önce bir tarım aracına ayağını kaptırarak kaza geçirmiş. Fabrikatör bir bey protez masraflarını karşılamış. İyi bir protez yapmışlar ama hastaya hiçbir protez eğitimi verilmemiş. Yüksek mebla bir protez yapılmış ama hastaya göre bir protez yapılmamış. Hasta buraya Samsun’dan geldi. Biz protezlerini değerlendirdik. Hastaya uygun olmadığını, bol olduğunu, hiç ayağa bile kalkamayacağını anladık ve protezlerini modifiye ettik ücretsiz olarak. Hasta ilk ayağa kalktığında titremeler oluyordu onları atlattık. 1 haftadır eğitim veriyoruz. Hasta eğitim araştırma hastanesinden raporunu aldı. Ve biz protezlerini teslim ettik. Hasta şuan wolkerla kendi başına ayağa kalkıp yürüyebiliyor. Tuvalet ihtiyacını giderebiliyor, önceden emekleyerek bile gidemiyordu. Biz 2 günde kendi başına ihtiyaçlarını gidermesini sağladık. Bir hafta içerisinde de hastanın wolkerı da bırakıp hastanın kendi başına normal yaşantısına dönmesini de ümit ediyoruz.

 

“İNSANLAR ENGELLİLERE DİKKATLE BAKIYORLAR!”

Bu saatten sonra her şey hastada bitiyor. Biraz da içinde psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi lazım. Dıştan gelecek tepkileri, yabancı bakışları aldırmamaları gerekiyor. Maalesef ki bizim ülkemizde insanlar ‘bu nedir’ diye bakıyorlar. Kimse bilincinde değil bu hastalığın. Ama yurt dışında insanlar protezleriyle şort giyerek geziyorlar ve kimse dönüp bakmıyor. Biz hastanın beyninden öncelikle bunu attık. Hastamızın moralini yükselttik.

 

“HEM BACAKLARI YOK HEM DE DİYALİZE GİRİYOR”

Ayrıca hastamızın bir rahatsızlığı daha var. Geçirmiş olduğu kaza sonucunda almış olduğu yüksek dozdaki ilaçlar böbreklerine zarar veriyor. Aynı zamanda da diyalizle de uğraştığı için psikolojik olarak da sıkıntılı. Çünkü hem bacakları yok hem diyalize girdiği için ciddi anlamda içine kapanmış, hayata küsmüş gibi bir durum var. Biz ilk etapta onu ayaklarına kavuşturarak hayata biraz daha pozitif bakmasını sağlayacağız. Eskiden sorduğumuzda gelecekle ilgili hiçbir umudunun olmadığını söylüyordu şuanda ise gelecekle ilgili planlar kurmaya başladı. Bunlar bizim için çok önemli şeyler. Biz ticari bir kuruluşuz ama hayali, ümidi olmayan insanlara ümit verebiliyorsak bu bizim için en büyük kazanç diyebiliyoruz.

 

“PROTEZ YAPILMASAYDI 5 SENE SONRA KÖTÜ SONUÇLAR YAŞANABİLİRDİ”

Hayati Bey böbrek hastası olduğu için hareket etmezse kan vücuda iyi pompalanamadığından dolayı ömrü kısalıyor. Bu hastanın ayağa kalkıp yürümesi lazım, organların sağlıklı çalışabilmesi için hareket etmesi gerekiyor. Eğer bu hastaya protez yapılmasaydı 5 sene sonra çok kötü sonuçlara gidecekti. Şuan hastamız bunun bilincinde ve hayatından memnun. Tek amacı ve isteği; devletimizin biraz daha sahip çıkması, bir iş imkânı ile sosyalleştirme. Biz üzerimize düşen görevi yaptığımızı düşünüyoruz. Daha bitmedi yapacağız da. Hastalarımızla akraba oluyoruz. Çünkü protez kolay bir iş değil. Hasta ömür boyu bize muhtaç, biz ona muhtacız.”

 

DUGAN: 10 KM DE YÜRÜSEM SORUN OLMUYOR

Silivri’de yaşayan ve 17 sene evvel geçirdiği tren kazası sonucu bir bacağını kaybeden Cem Dugan, yaşadıklarıyla kendisi gibi engelli olanlara moral ve umut vermek için uğraşıyor. Daha önce yaptırdığı protezlerin kendisini rahatsız ettiğini vurgulayan Dugan, Özel Silivri Protez Ortez Uygulama Merkezinde ileri teknolojiyle yapılan protez bacağıyla mutlu ve sağlıklı olduğunu belirtti.  Dugan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “1995 bir tren kazası geçirdim. Daha önce Ankara’da birkaç defa protez yaptırdım. Sonrasında buradaki arkadaşlarla tanıştık. Ve bir protez yaptılar mikro işlemcili, koşabiliyorum, her türlü işimi daha rahat yapabiliyorum. Bütün hastalara tavsiye ediyorum, ben çok memnunum. İlk defa bir protezden bu kadar memnunum. Daha öncekilerle pişik, düşme, yürüyememe problemleri yaşadım. Şimdi 10 km de yürüsem sorun olmuyor.” 

 

KARAGÖZ, RANDEVU ALABİLMEK İÇİN BELEDİYEDEN YARDIM İSTİYOR

İki bacağı da olmayan 63 yaşındaki Gazanfer Karagöz de yaşadıklarını paylaşarak hastanelerden rapor almak için randevu alamadıklarından yakınarak belediyeden konu hakkında yardım istedi. Karagöz, yetkililere şöyle seslendi: “63 yaşındayım, iki bacağım da yok. Çiftçiyim, traktör ve araba kullanıyorum. Eski protezlerimi kullanıyorum, hastaneye başvurup raporlarım çıktıktan sonra yenileri yapılacak. Ama tek problemimiz ve devlet büyüklerimizden isteğimiz randevu alma işlemlerimizde bize yardımcı olmaları. Doktorların da bu konuda bilgisi yok, gidiyoruz ve rapor yazmaya korkuyorlar, yüksek teknolojili protez oldukları için.” 

Hürhaber

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 11:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih cengiz
fatih cengiz - 7 yıl Önce

insanlara yaşama arzusunu hatırlatıyorsunuz yaptılarınız ve yapacaklarınız için sizlere minnettarız.

SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196