banner3088

İstanbul'un ilk ve tek Kan alma birimi ilçemizde açıldı

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın girişimleriyle İstanbul’un ilk Kan Alma Birimi Türk Kızılay’ı tarafından Silivri’de açıldı. Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin katılımıyla yapılan açılışın ardından, Klassis Otel’de SİAD ile birlikte bir toplantı gerçekleştirildi.

İstanbul'un ilk ve tek Kan alma birimi ilçemizde açıldı

 

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın girişimleriyle, Silivri Belediye Başkanlığı ile Türk Kızılay’ı arasında gerçekleşen işbirliği protokolünün ardından İstanbul’un ilk Kan Alma Birimi Silivri’de açıldı. New Center Alışveriş Merkezi’nde belediye tarafından tahsis edilen alanda oluşturulan Türk Kızılay’ı Silivri Kan Alma Birimi, 17 Ocak 2011 Pazartesi Günü saat 17.00’de açıldı. Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin de katılımıyla yapılan açılışa; Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP Silivri Milletvekili Aday Adayı Selami Değirmenci, CHP Silivri İlçe Başkanlığına vekâlet eden Hüseyin Şahin ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP’li ve AK Partili Silivri Belediye Meclis Üyeleri, Silivri Belediye Başkan Yardımcıları, sivil toplum ve kamu kurumu temsilcileri, oda başkanları, belediye personeli, birçok sağlık çalışanı katıldı. Açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri ardından Silivri Kan Alma Birimi’ni dolaşarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

TOPLANTININ ONUR KONUĞU TEKİN KÜÇÜKALİ’YDİ

Gerçekleşen açılışın ardından Klassis Otel’de, Silivri Belediyesi ve Silivri Sanayici İşadamları Derneği (SİAD)’nin birlikte organize ettiği bir toplantı gerçekleştirildi. Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin onur konuğu olduğu toplantıda, açılış konuşmasını gerçekleştiren SİAD Başkanı Kadir Baran şunları söyledi; “Böyle güzel bir gecede Silivri’mize büyük yatırımlar yapacak olan ve ilçenin önemli bir ihtiyacı olan Kan Bağış Merkezi’ni bugün açan değerli Genel Başkanımıza ben bir Silivrili olarak çok teşekkür ediyorum. İnşallah yapacağı yatırımlar da gerçekleşir. Bu yatırımlardan sadece Silivri değil, tüm bölgemiz ve İstanbul dâhil her ilçe de kendine bir pay çıkarır.”

 

IŞIKLAR; “BİR İLKE DAHA İMZA ATIYORUZ”

Türk Kızılay’ının kültürümüzdeki yardımlaşma anlayışını en iyi yansıtan kurum olduğunu ifade eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Kızılay; yardımlaşma kültürümüzü, geleneğimizi, göreneğimizi, yüzyıllardır demlenerek gelen insan olma değerlerini koruyan, yardımlaşma kültürünü kurumsallaştırmış bir yapıdır. Dünyanın bütün coğrafyasına el uzatabilen, afetin hemen ardında orada olan ve unutulmaz hatıralar bırakan Kızılay’ımızla, bu gün ilçemizde bir ilke imza attık. Ben, Sayın Başkanımızın Genel Başkanlık döneminden beri Kızılay’ı dikkatle ve imrenerek izliyorum. Kendisi ilçemize bizi ziyarete geldiğinde, amiyane tabirle fazla ısrarcı olarak dilek ve taleplerimizi kendisine ilettik. Önünüze koyduğunuz hedefe giderken kafanızı sağa, sola çevirdiğinizde gördüğünüz şeylere zorluk denir. Hiç hedeften sapmadan kafanızı, da sağa, sola çevirmeden bir şeye kilitlenerek gideceksiniz. Ben hiç kafamı çevirmeden o ideale doğru görev sürem olduğu sürece gideceğim, gitmeye çalışacağım. Yalova’da deprem sırasında 4 katlı bir binanın tek bir katmış gibi çizgi olduğunu, orada kurtarıcı bekleyen ama umutsuzca sesler gelen bir ana rastladım. Zor günler yaşadığımız dönemlerde gördüm ki, doğal afetlere hazırlıksız bir durumdayız. Yaşanabilecek afetlere karşı insanların bilinçli olması gerekmektedir. Kurtarmaya, afete ve onunla yaşamaya hazır olunması gerekir. Kızılay’ın Kan Toplama Merkezi ile başlayan ama bundan sonrasında da çok önemli 2 projesinin ilçemizde hayata geçecek olması bizim için çok önemlidir. Bizim kültürümüzde Noel babalar yok, çok tanrılı dine hiç bulaşmamışız. Türklerin 2000 yıllık geleneğinde böyle bir şey yok. Yaşadığımız ekonomik krizlerde insanlarımız kurumlara, dükkânlara neden saldırmıyor? Güney Amerika’ya, bizden çok daha az kriz yaşanan ülkelere bakıyoruz fırınlara saldırılıyor, birbirlerinin mallarını yağmalıyorlar. İşte Noel babalar gibi kurtarıcısı olmayan bir kültürümüz olmadığı için; birbirimizle dayanışma ve yardımlaşma içerisinde, demlenmiş insani değerlerimiz var. Biz böyle bir kültürden geliyoruz ve Kızılay’da bu kültürün en önemli temsilcisi. Kızılay’ın yapacağı çalışmalarda elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Bize verilen bu desteğin yanlış bir karar olmadığını kendilerine ispat ederek, öz güvenimizle ortaya koyacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” dedi.

 

DEMİRKOL; “KIZILAY BÖLGEMİZDE İSTİHDAM YARATACAK”

Silivri Kaymakamı Mesut Demirkol, emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bugün burada yaşanan bu coşkunun ve heyecanın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Silivri Belediye Başkanımız ve Belediye Meclisimiz bu projenin doğruluğuna inandığı, Genel Başkanımız da bu projenin hayata geçirilmesini sağladığı için kendilerine teşekkür ediyoruz. Hayırlı olmasını dilediğimiz gibi; emeği geçen, bir şeyler yapmaya çalışan insanların bu güzellikleri bizlere yaşattığını görüyoruz. Başarmak, hedefe ulaşmak büyük fedakârlık gerektirir. Bu işbirliğinin başarılı sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. İlçemiz ekonomi, tarım, şehircilik gibi birçok parametrede önemli bir konuma sahip. İnsana dönük projelerin hayata geçirilmesi konusunda Sayın Genel Başkan ve Kızılay’ın bu duyarlı davranışı bizim için şanstır. Kızılay kurumu bölgemizde hayata geçireceği projelerle, istihdam yaratarak birçok kişiye ekmek kapısı olacak. Gençlik Merkeziyle ilçemize renk gelecek. Kızılay’ın kara gün dostu olduğu, en kötü günümüzde ulvi yaklaşımıyla yanımızda olduğunu belirterek bağlılığımızı yinelemek istiyoruz. Kurumsal anlamda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Beraber olmanın kıvancı ve sevincini belirtiyor; ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinizi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.”

 

KÜÇÜKALİ; “SİLİVRİ’DE ÖRNEK BİR ÇALIŞMA YAPTIK”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a, Kızılay’ın Silivri’ye gelmesi konusundaki dik duruşunu için teşekkür eden Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Tekin Küçükali; “Önümüze koyulmaya çalışan engeller karşısında artık bu iş Silivri’de olmaz, başka bir ilçede hayata geçiririz diye düşünmüştük. Fakat Belediye Başkanımız her türlü baskının karşısında durdu ve bugün Silivri Kan Biriminin açılışını başarıyla sağladı. İstanbul’da ilk Kan Alma Birimi’ni Silivri’de açtık. Örnek bir çalışmayı Silivri’de hayata geçirdik. Bu çalışma diğer ilçelerde de tetikleyici olacaktır. Kan vermenin önemi yüksek. Yılda 3- 4 kere kan vermek insan sağlığı için çok önemli. Kan, aciliyet değil süreklilik istiyor. Diyaliz Makinesine bağlanacak bir kişi 2 saat beklese de ölüm tehlikesi olmaz ama kan 2 dakika gecikirse kişi ölümle burun burunadır. Bizim işimizde gönüllülük önemlidir. Silivri Belediye Başkanımızı bize Allah gönderdi. İnşallah bu sene içerisinde Trakya Bölgesi Afet Müdahale ve Koordinasyon Merkezi ile Gençlik Merkezimiz hizmet vermeye başlayacak. Ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz adına çok güzel hizmetleri hayata geçireceğimize inanıyoruz. Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum ve hepinizden kendisini alkışlamanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

 

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Protokol konuşmalarının ardından, toplantı sonunda plaket sunumları gerçekleştirildi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Tekin Küçükali’ye ilçeye verdiği katkılar için üzerinde belediye logosunun olduğu porselen bir tabak hediye etti. SİAD Yönetim Kurulu Üyeleri de Silivri Kaymakamı Mesut Demirkol ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a seramik birer pano hediye ederek, teşekkürlerini sundular.

YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner3152

banner3196