banner3088

Kadınların sağlığı için bu 7 belirtiye dikkat!

Kadınlarda hayati risk oluşturabilen hastalıklar bazen önemli belirtilerle bazen de sessizce gelebiliyor. Kadın sağlığına yönelik hastalıkların tespitinde rutin kontroller büyük önem taşıyor.

Kadınların sağlığı için bu 7 belirtiye dikkat!

Başta rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve meme kanseri olmak üzere sık görülen birçok kanser türü bu taramalar sayesinde tespit edilebiliyor, erken evrede yakalanan hastalıklarda tamamen tedavi edilebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Op. Dr. Altuğ Semiz, kadın hastalıkların önemli belirtileri ve düzenli jinekolojik muayenenin önemi hakkında bilgi verdi.

Kadın hastalıkları, yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, bazı durumlarda hayati riske neden olabilmektedir.  Özellikle bazı belirtiler kadın vücudunda bir şeylerin yolunda gidip gitmediğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Açıklanamayan kanama düzensizliği; kadınların stres, mevsim değişikliği gibi durumlar dışında kalan sapmaları yani 25 günden kısa, 35 günden uzun aralıklar olması 
  2. Adet dönemi dışında kanama olması; iki adet arasında, adet dönemi olmamasına rağmen koyu kahverengi ya da renkli kanamalar görülmesi
  3. Cinsel ilişki sonrası kanama ya da lekelenme olması.
  4. Adet ağrılarının her zamankinden farklı, iş yerinden eve gitmek zorunda bırakacak şekilde olması.
  5. İnatçı, kötü kokulu ve kanlı akıntılar görülmesi.
  6. Çiğ balık, çürümüş yumurta kokulu akıntı oluşması
  7. Spiral kullanan kadınlarda 72 saati geçen akıntılar görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden uzmanlara danışılmalıdır.

Kadın cinsiyetine özgü tüm organlar taranmalı

İstatistiklere göre, meme kanseri vakalarının büyük çoğunluğu rutin jinekolojikkontrollerde saptanabilmektedir. Birçok kadın yalnızca bir sorunyaşaması, birtakım belirtiler görmesi halinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanınabaşvurmaktadır. Oysa düzenli jinekolojik muayene ile bir kadının sağlık durumu rutin kontrolden geçirilmelidir. Jinekolojik değerlendirme için; rahim, rahim ağzı, yumurtalıklar ile genel vajina kontrolünün yanı sıra tiroit ve meme kontrolü de yapılmaktadır.

Altı ayda bir muayene gerekiyor

Rutin muayene sıklığı çok ideal koşullarda altı ay ama en azından yılda bir kez tümbu taramaların yapılması önem taşır. Burada kişinin özellikle ailesinde dahaönceden kadın hastalıkları ile ilgili bir kanser öyküsü varsa (özellikle de anne tarafında)risk artışı çok daha fazla olur. Dolayısıyla kontrol periyodunun altı ayda bir olmasıgerekir. Genel prosedürdeözellikle meme kanseri görülme yaşının giderek düşmesi nedeniyle 25-26 yaşından itibaren her genç kızın yılda bir kez meme ultrasonuçektirmesi, altı ayda bir elle muayene tavsiye edilir.

Rahim ağzı kanserini yakalıyor: PAP Smear testi

Jinekolojik muayene kapsamında yapılan taramaların en önemlilerinden biri de PAP smear testidir. Rahim ağzındaki hücreleri saptamak için yapılan mikroskobik bir inceleme olan PAP smear testi hastanın canını yakmayan, enfeksiyon riski olmayan, ekonomik ve çok etkili bir yöntemdir. Rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin gözdenkaçmadığı, yaklaşık yüzde 100’e yakın doğruluğu olan bu testle rahim ağzı kanseri saptanabilir. Düzenli PAP smear testi yaptıran, farkındalığı yüksek kişilerde rahim ağzı kanserine yakalanma oranı sıfıra yakındır.

Menopoz sonrası sıklığı azalıyor

Aktif cinsel hayatı olan kadınların HPV DNA taraması yaptırması önem taşır. Normal şartlarda yılda bir kez yapmanın yeterli olduğu bu testin periyodu, menopoz dönemi geçtikten sonra iki yılda bire düşer. Rahim ağzının erken teşhisinde önem taşıyan bu testin yanı sıra günümüzde rahim ağzı kanserine karşı aşılar da bulunmaktadır. 3 dozu 6 ay içinde yapılan bu aşılar HPV’nin belli tiplerine karşı koruyuculuk sağlar. HPV aşısı, 40-42 yaşına kadar yapılabilir. Bu dönemden sonra HPV kapılsa dabunun rahim ağzında yapısal bir değişiklik yapması ortalama7-8 yılsürmektedir.

Erken teşhis tedavi başarısı için çok önemli

Kadın sağlığı bakımından önemli olan jinekolojik kontrollerin düzenli olarakyapılmaması beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Jinekolojik tüm kanser türleri, kibuna meme da dâhil, erken teşhis edilmesi halinde tedaviye yanıt verir. Yılda bir kontrolden geçen bir kadın menopoz sonrası yumurtalık kanserine karşı çok ciddi avantaj elde etmektedir. Aksi halde kadın karnı genişleyebilen bir bölge olduğu için orada oluşan bir yumurtalık tümörü çok rahat ilerleyebilir. Böylece Evre 3 ve Evre 4’te belirti verebilir. Bu da tedavi şansını çok düşürmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 16:57
YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3211

banner2251

banner3196