banner3088

Karın ağrısına yüksek ateş eşlik ediyorsa dikkat!

Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı bir hastalık değildir ancak karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Karın ağrısına yüksek ateş eşlik ediyorsa dikkat!

Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı bir hastalık değildir ancak karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tavukçu Ergin, çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı:

Konuşamayacak kadar küçük çocuklar ağrıyı nasıl ifade ediyorlar?
Kendini ifade edemeyen, konuşmaya başlamayan küçük çocuklarda ve bebeklerde karın ağrısı kendini huzursuzluk, ağlama krizleri şeklinde gösterebilir. Bebeklerde en sık karın ağrısı sebepleri koliktir (gaz sancısı). Kusma da eşlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü hastalığı görülebilir. Besin alerjileri (genellikle süt proteini ile ilişkili), nadiren de bağırsak tıkanıklıkları veya düğümlenmesi, karın içi organlardaki yapısal veya iltihabi hastalıklara işaret edebilir.
Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Karın ağrısı eğer altta yatan organik veya yapısal bir hastalığa bağlıysa, çocuğun beslenmesi mutlaka bozulur, iştahı azalır. Bunun yanında safralı kusma, yüksek ateş gibi şikayetler görülebilir. Eğer genel durumunda bozulma, yüksek ateş, safralı kusma varsa mutlaka acilen doktora başvurulmalıdır.
Ağrıda sıcak kompres etkili midir?
Süt çocuklarında görülen kolik sancılarında sıcak kompres olarak ılık suyla banyo yaptırmak faydalı olabilir. Benzer mekanizmayla fonksiyonel karın ağrılarında ya da kabızlığa bağlı karın ağrılarında da sıcak kompres faydalıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2015, 12:23
YORUM EKLE

banner3205

banner3387

banner3211

banner3153

banner3196