banner3088

Patoloji Doktorları Acilde Nöbet Tutmayacak

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Danıştay’ın patoloji doktorlarının acil servislerde nöbet tutmasını iptal ettiğini müjdeledi.

Patoloji Doktorları Acilde Nöbet Tutmayacak
Danıştay 5. Dairesi’nin patoloji uzmanı bir doktorun acilde nöbet tutmasını hukuka aykırı bularak iptal ettiği kaydeden Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “İstanbul Silivri Prof. Necmi Ayanoğlu Devlet Hastanesi’nde 15 yıldır uzman patolog olarak görev yapan Yasemin Atalay Sarıoğlu, kendisine acil nöbeti yazılması üzerine, konuyu Sağlık-Sen aracılığı ile yargıya taşıdı. Konuyu görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi, patoloji doktorunun acil serviste nöbet tutmaması gerektiğini, ancak idari birimde nöbet tutabileceğine karar verdi. Konunun temyiz edilmesi üzerine, Danıştay 5. Daire de, mahkeme kararını onadı” dedi.

ACİL HİZMETİ, ACİL UZMANLARINCA VERİLMELİ

Acil hizmetinin bu konuda uzman hekimler tarafından verilmesi gerektiğine işaret eden Karaer, “Konuyu görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi, ilgili mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden, acil serviste nöbetlerin uzman hekimler veya bu konuda özel bir eğitim almış sertifikalı pratisyen hekimler tarafından tutulması gerektiğini belirtti. Mahkeme, uzmanlık eğitimi alan doktorların eğitim gördükleri uzmanlık dalının uygulanmasından sayılmayacak işlerde görevlendirilemeyeceğini ve uzmanlık eğitimi görenlere hiçbir zaman uzman nöbeti tutturulamayacağı sonucuna vardı. Mahkeme kararında, Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğin 12. maddesine atıf yaparak, uzman tabip sayısı yeterli olan klinisyen branşlarda müstakil acil branş nöbeti tutulabileceğini, klinisyen olmayan patoloji branşındaki uzman doktorların ancak idari uzman tabip nöbetine dahil edilebileceğini belirtti.

İdari Mahkeme kararında, acil sağlık hizmetinin bu konuda donanımlı olan acil servis uzmanı ve özel bir eğitim almış sertifikalı pratisyen hekimler tarafından yapılması gerektiğini, ancak bu dallarda kadro açığının bulunması halinde de bu açığın giderilmesinin idare için kamusal zorunluluk olduğunu vurguladı. İdari Mahkeme ayrıca, bunun sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu aksi halde bu sağlık hizmetinden yararlananlar bakımından her zaman telafisi olanaksız sonuçlara yol açmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin bu kararını TKHK tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 5. Dairesi de, mahkeme kararının onanmasına hükmetti” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3550

banner3211