banner3279

Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığına dikkat!

Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) Uzmanı Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığına dikkat!

Sıcak havalarda doğru ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu belirten Cildiye Uzmanı Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ve ucuz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. Kaya, yanlış ayakkabı kullanımının aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklara, mantar oluşmasına, nasır ve batık tırnak denen sağlık sorunlarına zemin hazırlayabileceğini ifade etti.

'Cildi temiz ve kuru tutmak önemli'

Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görüldüğüne dikkat çeken Uzm. Dr. Fikret Kaya, "Mantar spor üreten bir grup organizmadır, neredeyse her yerde yaşayabilir ve genellikle enfeksiyonlara neden olmaz. Fakat vücut direnci düşük diyabetik kronik hastalığı olan toplu yaşam yerlerinde bulunan ve kullanılan ayakkabı ve terlikleri giyenlerde enfeksiyon nedeni olur. Tedavi görmediğinde ise çok daha ciddi damar yolu enfeksiyonlarına neden olur. Mantarlar ayak parmaklarının arası gibi sıcak, nemli yerlerde yaşar. Cildinizi temiz ve kuru tutarak enfeksiyon potansiyelini azaltırsınız. Bu bölgeleri kuru tutmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Çoraplarınızı her gün veya çok terliyorsanız günde iki defa değiştirin. Burada ayakkabı seçimi de çok önemli. Ayağınızı terleten ayakkabılar yerine hafif, havadar ve ayağa tam olan ayakkabı tercih edilmelidir” dedi.  

YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196