banner3088

Sanatçı Olmak

Günümüzde sanat ve sanatçı nedir ve nasıl olmalı?…zor bir konu, Sanatçı sanatını sanat için veya yeri geldiğinde insanlık için yapar, sanatta farklı beklentilerle, farklı hesaplarla eser veremezsiniz, Mehmet Akif Ersoy (Allah nur içinde yatırsın) ; hepimizin bildiği olay İstiklal Marş’ımızın yazılması ile ilgili konan ödülü 500 lirayı, cebinde 2-3 lirayı bir arada hiç görmeyen bu insan almamış ,malumunuz bir paltosu olmamış ölesiye kadar …yorumu size bırakıyorum, o paranın o devirde alım gücü ne idi? Bu bilinmeli… kaç tane palto alınacağının hesabını yapıverin ama hesap makinenizle… Ankara' da o zaman çok büyük çiftlikler 150 liraya satılıyormuş, Sanatçı karşılıksız eser verir, hep özverilidir, karşılıksız algı ama aç karnına da sanat olmuyor. Sen benim resmimi yap ne kadar boya gidiyorsa ben sana alayım, maliyeti ne ki… demek sanattan hiç anlamadığımızı ve ne kadar kazma olduğumuzu anlatır. Sanat zaten değerini bulmadığı yerlerde mola bile vermiyor, sanatı lütfen basite almayın, anlamıyorsanız lütfen anlamaya çalışın, sakın anlıyormuş gibi yapmayın, araştırın, öğrenin. Atatürk ‘’Bir milletin sanat kabiliyeti Güzel Sanatlara verdiği kıymetle ölçülür’’ diyor. Yine Atamız elini öpmek isteyen sanatçılara da ''Sanatçı el öpmez, Sanatçının eli öpülür’’ diyor. Başka söze gerek var mı? İskandinav ülkelerinin bazılarında sanatçılar her ay devletten maaş alıyorlar. Resim satın alacaklara da sıfır faizle ev kredilerinden daha uzun kredi veriyorlar.
Toplumsal sorunları dile getiren sanatçılar genelde dışlanmış, hesap soran, sorgulayan sanatçılar ile iyilik ve güzellik adına sanatını icra edenler ve bunlara muhalefet eden sanatçılar, sanatseverler var. Bunları yargılamak yerine zamana bırakmak, olayı zamana, Tarihe havale etmek en güzeli… onların kararını Tarih versin.
Sanatçı, hayallerine, yaşadıklarına, etkilendiklerine zekasını da katar, kaygılardan uzak eserini meydana getirir, bu nedenle sanatçı özgür olmalı. Güdümlü sanat olamayacağı bilinmeli. Sanat evrenseldir, sanat elbette görecelidir, sanat eserlerinin çeşitliliği sanata ayrı lezzetler ve güzellik katar. Sanatçı zeki insandır, aptal insandan sanatçı olmaz. Sanatçı yapılmayanı yapan, düşünülmeyeni düşünendir. Sanatçı ile eseri örtüşmelidir. Sanatta güzelliğin göreceli olması da tartışılır. Nedense en güzel dediğimiz eserler herkese göre güzel olanlar… Senin güzel dediğin, sana göre güzel olan, ama herkese göre güzel olan da sanat eseri oluyor işte… Sanat eseri de mükemmel ve kusursuz demek zaten. Sanat evrenseldir dedik, kimliksizdir de: Sanat eseri bütün insanlığa hitap etmelidir. Bir sanatçıdan bahsettiğimizde hemen gözümüzün önüne o sanatçının eserleri geliveriyor; en yaygın ve en çok bilinen eserinden başlayarak… İşte burada hemen tarz, stil ön plana çıkıyor Devrim Erbil hocam geliyor aklıma eserleriyle Hocamızın imza atmasına ne gerek var resimlerine bakınca her yerinde Devrim Erbil yazıyor. Günümüzde birçok ressam arkadaşımızdan her telden şarkılar dinliyoruz (bende dahil)... her konuda farklı resimler , manzara, at resmi, eski Bursa evleri, Cumalıkızık ..gelincikler, natürmortlar, soyut resim, olmazsa olmaz..portre de yaparak resimde ustalaştığınızı kanıtlarsınız.…ve sanatçısınız artık…
Sanatçı okuyan, düşünen, araştıran, tarzı olan, sanat yapmanın dışında sanatın gelişmesine katkıda bulunan, üreten, ürettikleri ile gündemde olan, sanata katkısı olan, maddi hırslardan arınmış, duruşu olan hırslarına, öfkelerine, kişisel çıkarlarına yenik düşmeyen kişidir. Sanatçıyım demekle sanatçı olunmadığının bilinmesi gerekiyor.
Ürettikleri ile kişiliği, duruşu bütünleşmiş insan SANATÇIDIR. Bir ülkede akıl ve sanattan çok, servete değer verilirse, bilinmelidir ki, orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır. H. Friedrich

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197