banner3088

Sanatla ilgili ilk yazım bu

Sanatla ilgili burada yazacağım ilkyazı bu, Ben bu konuda profesyonel değilim, şimdiye kadar resim sanatı ile ilgili birikimlerimi sizlerle paylaşacağım, şimdiden yapacağım hatalardan dolayı affınıza sığınarak başlamak istiyorum.

Sanatın birçok tanımı yapıldı, birçoğunu eğitim sürecimizde öğrendik. En kısa ve hoş bir tanımla Sanat ’Hoşa giden bağlantılar kurma çabası ve eylemidir ’o halde hoşumuza gitmeyenler sanat eseri değimli? Ya da çok klasik bir tanım la sanat ’İnsan zekâsının doğayı işlemesi, kendi amaçlarına göre onu etkilemesidir’ Aklıma hemen geliveren, günümüzde benim tanıdığım hangi sanatçılar doğayı nasıl ve ne kadar etkilediler acaba? Sana tın  en sevdiğim tanımı  da çok sevdiğim, Norveç’te yaşayan  Eser Afacan  abimin   tanımı ’Sanat Tanrının insana bahşettiği iki damla gözyaşıdır’ Sanat tanrının bazı insanlara verdiği yetenek midir?Olması gereken mi yetenek?

Sanatın neresindeyiz? Sanat gerçekler midir? Veya sanat gerçek dünyadan kaçış mıdır? Sanat abartımıdır? Gereklimidir? Sanatta İstenilen, beklenti Sanatçının bize yansıttığı yorum farkımı? Veya farklı görüş ve anlayış mıdır? Sanatı ve sanatçıyı anlamak sıradan insanı anlamaktan daha mı zor? Kültürel birikimle mi sanatı anlayabiliriz? Özgünlük Sanatta ne kadar gerekli? Özgünlük Sanatın ve sanatçının kaderin belirler mi? Sanatı sadece isim yapmış ve cebini doldurmuş kişilerin ürettikleri ve onların etkinlikleri olarak mı görmeliyiz? Soyut resimle karşılaştığımızda nasıl tepki vermeliyiz? Halkın Sanatı anlaması ve olumlu bakması hangi yolla olabilir? Geçim derdi içinde olan Halk için Sanat gereklimi? İhtiyaç mı? Halk, Sanatı ruhu temizleyen bir ihtiyaç ve gıda olarak mı görmeli? Sanat eserinin değerini hangi doğru yolla bilmeliyiz? Yoksa Sanat bizim toplumumuzun değerler sistemine mi ters  düşmekte? Sanatçıya ve halka bu konuda verilen fırsatlar yeterli mi? Günümüzde okullarımızda Sanat a gereken zaman ve değer veriliyor mu? Hayret, Sanatın tanımından başlamıştık aklımıza bir sürü soru geliverdi… Daha da birçok sorular var ilk günden daha bu kadar soru işareti ile sizleri sıkmayayım. Aslında birçok kişiye göre de olayı epey abartmış ta olabilirim. Belki de çoğu kişiye göre hiç problem de yok ortada.

Aklıma Yeni yaşadığım ilginç  bir olay geldi  ve hemen paylaşalım; Bodrum Yalıkavak  Sanatçılar sokağını eşi ile gezen bayan, Heykeltraş Emin Nasuhoğlu’nun  ağaç kütüklerinden  büyük bir sabırla oyulmuş birbirinden güzel eserlerini görünce  eşine ‘ Bey ben sana  bahçedeki kütüğü atma Demedim mi?) ‘ bak bende  o kütükle bunlardan yapacaktım’ deyivermesi  bize çok şey anlatıyor sanırım, bilemiyorum siz  bu olayı nasıl yorumlarsınız? Yine aynı Sanatçılar sokağında her akşamüzeri geçen ve ürettiği sebzeleri satan kişinin aynı heykeltıraş arkadaşımıza yöresel şivesiyle’ Yontmadan durameyon demi ‘ demesi bizlere sadece tatlı tebessüm ettirmeye yetiyor. 
 Tebessümünüz yüzünüzden eksik olmasın
Harun ARI
Ressam ve Resim Öğretmeni

                      

 

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196