banner3088

CHP,Kurfallı ve Fener köyünde toplantı yaptı

CHP Silivri İlçe Örgütü, seçim çalışmalarına önceki akşam Kurfallı ve Fener köyleri ile devam etti. Miting havasında geçen ziyaretlerde, CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin ve Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP'nin köylüye ve tarıma yönelik projelerini anlattı.

CHP,Kurfallı ve Fener köyünde toplantı yaptı

 

Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve her akşam iki mahalle ya da köy ziyaret eden CHP Silivri İlçe Örgütü'nün önceki akşamki durağı, Kurfallı ve Fener köyleri oldu. İlk olarak Kurfallı'da halkla bir araya gelen  CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçe yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclis ve İl Genel Meclisi üyeleri, partinin kadın ve gençlik kolları üyeleri, eski ilçe başkanları, milletvekili aday adayları ve partililerden oluşan CHP heyeti, coşkuyla karşılandı.

 

Kurfallı Köyü'ndeki kahvede bir konuşma yapan CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, 12 Haziran'dan sonra da mevcut iktidarın devam etmesi halinde, ülkenin geleceğinde sakınca ve tehlikeler gördüğünü belirterek başladığı konuşmasında, şunları söyledi : “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, halkımıza seçim programını açıkladı. Bu 41 sözün, 41 projenin içinde, köylülerimizi ilgilendiren bir çok husus var. Sayın Genel Başkanımız özellikle halka yardımın esirgenmemesi gerektiğini biliyor. Ancak tek bir farkla, hükümetler yardım dağıtırken, yandaşlara değil, tüm halka bu yardımın verilmesini istiyor. Bundan dolayı da bir Aile Sigortası projesi hazırladı. Aile Sigortası kapsamında dar gelirli vatandaşlara, ihtiyaçları ölçüsünde ayda en az 600 liradan başlayan bir yardım yapılacak. Mevcut hükümet yandaşlarına kömürüyle, torba torba yiyeceğiyle yardım dağıtıyor. Fakat bizim programımızda yandaşa yardım değil, halkın bizden beklediği sorunların çözümü var. Her ailede kadınlarımızın banka hesabına yatırılacak ve o ailenin geçimini sağlayacak bu parayla, devlet herkese eşit mesafede duracak.

 

“12 HAZİRAN'DA İKTİDARA GELİP ÇİFTÇİYİ KALKINDIRACAĞIZ.”

 

Çiftçilerimizin durumu malum, ürününü yetiştirip sattıktan sonra elde hiç bir şey kalmıyor. Mazot pahalı, benzin pahalı... Böyle olunca da çiftçimizi kurtarmanın yöntemlerini aradık. Nedir bunlar? Mazotun fiyatını düşürerek çiftçinin gerini arttırmamız lazım. Genel Başkanımız 12 Haziran seçimlerinde iktidara geldikten sonra köylümüzü kalkındıracak, köylümüze faydası olacak,  mazot ve gübre giderlerini düşürecek. Köylümüzün toprağında, ziraat mühendisleri tarafından toprak tahlili yapıldıktan sonra, rekoltenin arttırılması hareketlerini destekleyeceğiz.

 

“EMEKLİLER İÇİN İNTİBAK YASASI ÇIKACAK.”

 

Bir ülkede  emekli olmuş büyüklerimize devlet bakmıyor. Emeklilerimiz geçim sıkıntısı içinde... Oysa devletin her zaman emeklinin yanında olup, destek vermesi lazım. Bunun için de Genel Başkanımız emekliler için intibak yasası çıkartacak. Ayrıca ülkemizin en önemli sorunlarından birisi gençliğin durumu... Gençlerimiz üniversiteye gittikten sonra devlet yurtları yoksa tarikatların eline düşüyor. Bazı odaklar ise tarikatlarla mevcut cumhuriyeti yıkmaya çalışıyorlar. İktidara geldiğimiz zaman devlet yurtları açarak bunları gençlerimizin hizmetine vereceğiz. Bunu ücretsiz yapacağız. Gençlerden üniversite harcı almayacağız. Her ailenin çocuğunun okumasını sağlayacağız. Normal sosyal bir devletin yapması gereken, vatandaşlarına eğitimde ve sağlıkta yardımcı olmaktır. Bir ailenin çocuğu okuyacaksa veya hastaysa, devletin babalığını gösterip ona bakması gerekir.

 

“ASKERLİK KISALACAK.”

 

Gençlerimiz genç yaşta askere gidiyorlar, memleketimiz için şehit oluyorlar. Ancak bu evlatlarımız bizim gözbebeğimiz. Biz askerlikte profesyonel bir kadro kurarak, gençlerimizin askerlik sorununu çözeceğiz. Geçlerimiz üniversite okurken, üniversite aralarında, tatillerde, önce 9 ay, sonra 6 aya düşürerek askerliklerini yaptırmış olacağız. Kendi mesleki dallarında iş yapsınlar, kendi mesleki dallarında memlekete faydalı olsunlar. Gençlerimizin okumasıyla, sağlığıyla, askerliğiyle ilgili projelerimiz var. Eğer 12 Haziran seçimlerinde CHP'yi başa geçirir, eveti basarsanız bunların hepsini gerçekleştireceğiz, sizin sağlıklı, huzurlu yaşamanızı sağlayacağız…”

 

IŞIKLAR : “ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYUP SANDIĞA GİDECEĞİZ.”

 

Şahin'in konuşmasından sonra söz alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, sık sık coşkuyla kesilen ve alkışlanan konuşmasında, köylünün son iki yıldaki durumunu karşılaştırarak, “12 Haziran'da bir seçim yapacağız. Oyumuzu verirken hangi düşünce iyi ona göre seçim yapmak zorundayız, çünkü göreve gelenler bir söz verdiyse, görevde kaldıkları yılların hesabına bakacağız. Bu sürede zenginleştik mi, fakirleştik mi, çiftçinin durumu nedir, orman köylüsünün durumu nedir, bunların hepsini aklımız ile, vicdanımız ile tartıp, öyle gidip kullanacağız oyumuzu... Bizim öncelikle bugünümüz var. Bakın, orman köylüsünün durumu şu an perişan. Tarımda da aynı durumdayız, ayçiçeği, buğday bu sene hasat zamanı 400 kilonun altına düştüğü an külliyen zarar demektir. Ekmesek daha karlı ama ekmezsek nasıl yaşayacağız? Sütün fiyatına bakın, çiftçim ineğini bakacak, sağacak, yemini verecek, sütü sağacak, getircek teslim edecek de 60 kuruş para alacak. Ne emeğini karşılıyor, ne hayvanın bakımını, ne geçimini.

 

“BÜYÜKŞEHİR SİZİ UNUTTU, SEÇİM ZAMANI GELİP OY İSTİYORLAR.”

 

Zaten son kurbanda kesmeye, satmaya hayvan bulamadık, AKP  Amerika'dan angus getirdi. Kasaplar artık günlük et fiyatı belirlemeye başladılar. Elinizi vicdanınıza koyduğunuzda, hafızanızı yokladığınızda, Büyükşehir Belediyesi'nin Silivri'nin 13 tane orman köyünü unuttuğunu göreceksiniz. Bizden başka bu köylere hiç bir partinin, hiç bir yetkilinin geldiği de yok. Sen köylümün camisiyle, okuluyla bağını koparacaksın, sonra seçim zamanı geleceksin göstermelik hizmet vereceksin, oy isteyeceksin. Tamam yapın, ona da razıyız, nasıl bir hizmet olacak bir görelim dedik. Ama bırakın kendileri hizmet getirmeyi, iki yıldır bizin yaptığımız hizmetin parasının bir kısmını bile ödemediler. Oysa bunları yapmak Büyükşehir'in işi... Onların yapmakta zorunlu olduğu hizmeti bizim yapıyor olmamızdan hiç gocunmuyoruz. Caminini okulun durumu belli... Büyükşehir Belediyesi'nin 13 köyde şu ana kadar yaptığı hiç bir hizmet yok.

 

“İMAR PLANLARININ MÜCADELESİNİ VERDİM, YANLIŞTAN DÖNDÜLER.”

 

Büyükşehir burasını planlarından attı. Planı 2007 yılında başlamış köy merkezine imarı %20 ile sınırlandırdı. Köylümüzün bu planlarla kendi oturduğu evin yanına oğluna kızına ev yapma veya bir ağır yapma imkanı hiç bir şekilde mümkün değil. Şimdi geldiğimiz son aşamayı söylüyorum. 1000 m2 arsası olanın artık %35 inşaat yapacak, müştemilatı da bundan sayılmayacak şekilde bunun düzenlenmesini sağladım. Büyükşehir'de bunun mücadelesini verdim. Diğer partideki arkadaşlarım da yanlışlarından döndüler, söylediğim gibi bunun mücadelesini beraber vereceğiz. Bu itiraz  kesinlikle bu hakkın vurgulanmasıdır. Çünkü biz bu sıkıntıyı yaşadık, milletimize de bunu aktaracağız. Köy köy gezerek bunları anlatacağız.

 

 

“BİR ÇILGINLIK YAP, MAZOTU 1.5 LİRAYA VER.”

 

Hükümet şimdi seçim üstü açıkladığı projelerle, bölgede bir alım-satım trafiği başlattı. Bu arazileri 88 yıldır milli mücadele döneminden bu yana elinde tutan, geçimini sağlamak için ayakta durmaya çalışan hemşehrilerimizin topraklarına göz diken bir anlayış oluştu. Buranın zenginlği ormanında, buranın zenginliği tarımında, buranın zenginliği hayvanında... Biz ilk bunları bir düzeltelim. Geli bir çılgınlık yap, köylüye mazotu 1,5 liraya ver, bir çılgınlık yap ayçiçeğini, buğdayı serbest rekabet ortamında canavarların eline atma.

 

“AKP BİR DÖNEM DAHA GELİRSE, BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULACAK.”

 

Bu halkın yaşadığı zenginliğin adil olmaya ihtiyacı var. Mücahitken müteahhit olunmasının hesabının sorulması gerek. 9 yılda devletin dış borcu 600 Milyar Dolar olmuş, bir o kadar da servet satılmasına rağmen bu duruma getirilmiş. Türkiye'de satılmayan kurum kalmadı. Sadece kömür  madenleri kaldı satmadığı, onu da kömür dağıtıyor diye satmıyor. İşsizlik  %4' ten %12'ye çıktı. Onun rakamlarına göre 12 ama bu rakam da hiç inandırıcı değil. Bu bir kader değil, Türkiye'nin bunca zenginliğine rağmen bu zihniyetin anlayışı... Türkiye Cumhuriyeti çok badireler atlatan bir devlet, Sevr ve Lozan antlaşmalarının üzerine kurulan bir devlet. Nerdeyse yedi düvele meydan okuyarak, cephe cephe savaşarak bugünlere geldik. Sevr Anlaşması'nda iki madde vardı; bağımsız bir Ermeni devleti kurulacak ve bağımsız bir bağımsız Kürdistan devleti kurulacak. Bakın, 12 Haziran'dan sonra bu anlayış devam ederse, bu devletler kurulacak...

 

“ELİMİZDEN EN AZINDAN PROTESTO ETMEK GELMELİ.”

 

Silivri'de lazıyla kürdüyle 81 ilden insanımız kardeşçe  yaşıyor. Biz Belediye olarak bir anket yaptık, kendinizi Silivrili hissediyor musunuz diye sorduk, %83 evet dedi. Bu çok ciddi bir rakam. Bizim böyle bir sorunumuz yok  ama bu sorun dışarıdan getirilip Türkiye'ye vurulan bir iğne gibi... Eğer ortada Silivri'nin aleyhine yanlış bir şey varsa, ortada yapılan iyi bir şey yoksa, bunu engelleyecek gücümüz olmasa da sonuna kadar Silivri halkı olarak bunu protesto etmeliyiz.” dedi.

 

CHP heyeti ve İlçe Başkanı Şahin ile Belediye Başkanı Özcan Işıklar, daha sonra Kurfallı Köyü'nden Fener Köyü'ne geçerek burada da vatandaşlara seslendi, esnafla bir araya geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197