banner3088

Işıklar:Akp Korkmaya Başladı

“AKP seçim takviminin başında, %48-52 bandında oy alacaklarını söylüyorlardı. Hatta Başbakan o kadar gaza gelmişti ki, %50’nin altında oy alırsak istifa ederim dedi, sonra lafını çevirdi, tek başımıza iktidar olamazsak giderim dedi. Şimdi ise anket sonuçlarında, meydanlarda gerçeği görüyorlar. Artık korkuyorlar. Oylarının düştüğünü, CHP’nin yükseldiğini görüyorlar.

Işıklar:Akp Korkmaya Başladı

 

“1923’LE SORUNU OLANIN 2023 VİZYONU OLAMAZ.”

Değirmenköy halkına seslenen CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, CHP iktidarında mazotun 1.5 TL olacağını ve gübreden verginin kaldırılacağını müjdelerken, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da Silivri Belediyesi olarak başlattıkları alım garantili tarım projelerini anlatarak “İster tarlasında, ister evinin bahçesinde yapsın, tüm çiftçilerimize destek vereceğiz.” Dedi. CHP Milletvekili Adayı Bayram Ali Çeşmeci’nin “1923’le sorunu olanın 2023 vizyonu olamaz.” Sözü ise alkış aldı.

 

Seçim çalışmaları kapsamında Silivri CHP İlçe Örgütü tarafından Değirmenköy Mahallesi’nde gerçekleştirilen kahve toplantısında yoğun bir katılım gözlenirken, toplantıya CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Bayram Ali Çeşmeci de katıldı.

Değirmenköylü CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Doruk Bulut’un açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Bulut, Değirmenköy’ün Adalet Partisi ve Doğruyol geleneğinden bahsederek, “Sayın Süleyman Demirel, bu seçimde CHP’ye destek vermektedir. Başbakan Erdoğan, Sayın Demirel’e saldırma cüretini kendinde bulmaktadır. Değirmenköy halkı sırf bu yüzden bile olsa, AKP’ye gereken dersi verecektir.” Dedi.

Toplantıda ilk olarak söz alan CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, halkı 12 Haziran’da CHP’ye oy vermeye davet ederek, “12 Haziran seçimleri Türkiyemiz için bir dönüm noktasıdır. Türkiye ya aydınlığa kavuşacak, ya da şu an iktidarda olan zihniyetin elinde karanlığa sürüklenecektir. Bunun kararını sizler vereceksiniz.” Dedi.

“HER AİLEYE AYDA 600 TL”

Şahin sözlerine şöyle devam etti : “CHP olarak bugüne kadar bize en büyük eleştiri, meydanlarda ideolojimizden bahsetmemizdendi. İnsanlar bunlar iktidara gelirse ne yapacak diyorlardı. Bir yıl önce göreve gelen Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bilim adamlarıyla, uzmanlarla toplanıp projeler hazırladı. Bu projeleri 41 Söz olarak sizlere sundu. Bunların içinde en büyük önemi taşıyanlardan biri Aile Sigortası. Çünkü AKP, yoksulluğu bitireceğim diye geldi ama görüyorsunuz halkımızın durumunu. İnsanlar erzağa, kömüre muhtaç bırakılmış durumda. İşte bizim Aile Sigortası projemiz ile, her aileye ayda en az 600 TL yardımda bulunulacak. Bu rakam, 1200 TL’ye kadar çıkacak. Para, ailede kadının banka hesabına yatırılacak, o kadın gidip kartıyla, sanki kendi birikimini çekiyormuş gibi parasını bankadan çekecek, evinin, çocuklarının ihtiyacı neyse onu alacak.

“MAZOT 1.5 TL OLACAK.”

Bir diğer sıkıntımız, tarım konusunda. CHP’nin tarımla ilgili de projeleri var. Şu an ülkemizde tarımın, çiftçinin durumu ortada. Çiftçilerimiz para kazanamıyor çünkü giderleri çok yüksek. Biz bu giderleri aşağı çekeceğiz, öncelikle mazotun fiyatını düşüreceğiz. Mazottan ÖTV ve KDV’yi almazsak, mazotun litresi 1.5 TL’ye satılır. Biz mazotu bu fiyata satacağız, kendi tohum politikamızı oluşturacağız. Şu an İsrailli Yahudi bir firmadan, yılda milyonlarca dolar ödeyerek, hibrit tohum satın alınıyor. Biz, kendi toprağımıza uygun, çiftçimizin ihtiyaçlarına uygun tohumları üreterek maliyetine satacağız. Gübreden ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız.

“ÜNİVERSİTE HARÇLARI KALKACAK.”

Çocuklarımızı belki burada ilköğretim ve liseye kadar dizinizin dibinde sorunsuz okutabiliyorsunuz ama üniversiteyi kazandıklarında problemler başlıyor. Yabancı bir şehre gidip, orada nerede kalacağı, ne yiyip içeceği, kimlerle tanışacağı ayrı bir sorun. Üniversite harçları ayrı bir sorun. Biz her yıl, üniversiteye giren öğrenci sayısı kadar kapasiteli devlet yurtları kullanıma açarak, tüm çocuklarımızın devlet yurtlarında ücretsiz kalmasını sağlayacağız. Çocuklarımız tarikat yurtlarına, cemaat evlerine düşmeyecek. Üniversitelerden harçları kaldıracağız, üniversite tüm çocuklarımız için bedava olacak. Askerliği kısaltacağız, profesyonel orduya geçeceğiz.

Tüm bu sebeplerden ötürü sizleri 12 Haziran’da mührü CHP’ye basmaya davet ediyorum.”

IŞIKLAR’DAN ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK PROJE

Toplantıda söz alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da, AKP iktidarını eleştirerek başladığı konuşmasında;  geçtiğimiz haftalarda muhalefete hiç yer vermeyen yandaş kanalların ve gazetelerin bile, şimdi az da olsa CHP’ye yer vermeye başladığını, çünkü bunun bir arz-talep dengesi olduğunu, halkın neyi izlemek, neyi görmek, neyi okumak istediklerinin farkına vararak mecbur kaldıklarını ifade etti.

 “AKP BAYRAK VE DİLİ TARTIŞMAYA AÇACAK.”

Başbakan tek başına iktidar, %50 oy hayalleri kurarken, yeni bir anayasaya yapacaklarından bahsetti.  Aslında bu yeni bir fikir değil, iktidara geldiklerinden beri akıllarında hep vardı. Laik Cumhuriyet’in temelini alttan alttan oyan, kendilerine mağdur, mazlum görüntüsü vererek getirdikleri noktaydı bu. Anayasa’nın değişmez maddeleri, başkentin Ankara olmasını, bayrağı, Cumhuriyet’i , devletin dilini tartışmaya açacaklar. Halkın hiç gündeminde olmayan, hiçbir zaman tartışma konusu olmayan böyle bir konuyu gündeme getirmekteki amaç nedir? 9 yıldır, fakirliği, yoksulluğu umut olarak gördüler. Bu ne zavallı bir anlayıştır?

“İNSANLARI YEŞİL KARTLARIYLA TEHDİT EDİYORLAR.”

Türkiye’de tam 8 Milyon yeşil kartlı var. Referandum sırasında bunun 2 Milyonunu geri almaya kalktı, kendisine oy vermeyecek olanlara gözdağı verdi, tehdit etti. Kendisini padişah, halkı ümmet, kul olarak gören bir anlayışla yönetiliyoruz. Özgürlüklerimiz var, umudu koruyacağız ama karnımız da doyacak. Türkiye’nin haritasında sağ tarafa bir bakın, çalışmadan, üretmeden, yoksullukla yaşamaya bırakılmış, sadece yeşil kartıyla, seçim yapmaya zorlanan bir halk var. Bu kişilerin, bu kartı da kaybederim korkusuyla sandığa gittiğini düşünün. 12 Haziran’da halkın kafasını boşaltıp karnını doyuran, bir sadaka kültürü, bir muhtaçlık kültürü yaratan bu anlayışı sorgulamak zorundayız.

“İBB ÇİFTÇİMİZ KÜMES YAPSA GELİP YIKIYOR.”

Biraz kendi sorunlarımızdan bahsedelim, Silivri’den bahsedelim. Bugün Silivri’de, İBB’den kaynaklanan bir imar sıkıntısı yaşıyoruz. 2004 döneminde ruhsatsız olduğu halde yap denilen vatandaş, şimdi devletle karşı karşıya getiriliyor. Seçildiğimizden bu yana İBB’den gelen tam 346 yıkım emriyle karşılaştık. Kendisi tespit ediyor, yık diye bize yazı gönderiyor. Köylümüz bir kümes yapsa başına üşüşür oldular planda yok diye. Peki 3. Otoyol planda var mı? Kanal projesi, ikinci boğaz planda var mı? Bu zihniyet ben yaptım oldu zihniyetidir. Medyasıyla, dernekleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, iş adamlarıyla kendilerine bir yandaş kitlesi oluşturdular. Bu rantı da yandaşlarına dağıtmanın, peşkeş çekmenin peşindeler.

“VATANDAŞI TOPRAĞINI SATMAYA ZORLADILAR.”

Bu bölge birinci sınıf değerli tarım arazileriyle dolu. Ancak rekoltenin düşmesi, bu gibi spekülasyonlarla, hayal projelerle çiftçiyi toprağını satmak zorunda bırakılması ile, bugün neredeyse toprağını ekmeyen, işlemeyen karda olmaya başladı.  Dünyanın kendi kendine yetebilen 7 ülkesinden biri olan Türkiye’nin düştüğü duruma bakın. Fındıkta fiyat belirleyen ülkeydik, fındık yok. Pamuğun anavatanıyken, pamuk yok.

“ÇİFTÇİYE ÖRNEK BİR TARIM PROJESİ BAŞLATTIK.”

Biz bu duruma karşı, Silivri Belediyesi olarak Gümüşyaka’da pilot bir arazide, bir tarım projesine başladık. 250 dönümlük bir arazide, Namık Kemal Üniversite ile işbirliği içinde yapıyoruz. Bölgemize uygun 8 tane ekilebilir ürün tespit ettik, bunları örnek olarak ektik. Tarım Kredi Kooperatifleri ile bir protokol imzaladık, bu ürünlerden ekmek isteyen çiftçimize sıfır faizli kredi verecek, gübre, fide, tohum, ekipman almasını sağlayacak. Mazotu da 9 ay sonra ödeyecek. Dünya devi, endüstriyel, teknolojik tarım ürünleri üzerinde faaliyet gösteren bir firmayla protokol yaptık, çiftçinin ektiği bu ürünleri daha tarladayken peşin parayla satın alacak. Bizim normalde bir Belediye olarak tarımla uğraşmamız gerekmez ama biz bu görevi veren buradaki sorumluluğumuz. Biz ilçemize hakim olan yeşil ve mavi renklerin önemini biliyoruz. Tarımda bunu yaparak örnek oluşturacağımızı biliyoruz. İsteyen hemşehrilerimiz, ister tarlalarında, isterlerse evlerinin bahçelerinde bu tarımı yapabilecek. Belediyelerin cenaze kaldırmak, çöpleri süpürmekten başka, bulunduğu yerde umut yaratma, iş fırsatları yaratma, zenginlik, refah yaratma gibi görevleri de vardır.

“ZENGİNLİĞİ EŞİT PAYLAŞACAĞIZ.”

Fakirlikte adalet, barış, huzur sağlanamaz.  Bu varlığı eşit paylaşarak sağlanabilir. Paylaşımdan anladığımız yandaşın cebine para koymak değildir. Biz bölgemizdeki bu verimli toprakların bir zenginlik sebebi olmasını istiyoruz. Değirmenköy’ün böyle bir zenginliği var. Akılla, mantıkla, teknolojiyle ilerlerseniz, zenginlik yaratmaya niyet ederseniz bunu elde edersiniz.

“AİLE SİGORTASI’NI TAM 18 AYDIR SİLİVRİ’DE UYGULUYORUZ.”

Bakın biz Silivri’de tam 18 aydır Aile Sigortası’nı uyguluyoruz. Muhtaç olana düzenli gıda yardımı yapıyoruz, 18 aydır reklam etmeden, afişe etmeden, insanların yüzüne vurmadan. Bunun için insan olması ve ihtiyacı olduğunu kanıtlaması yeterli. Sen hangi partiye oy verdin, hangisine vereceksin, başın açık mı, kapalı mı, nerelisin, necisin demiyoruz.  Bugün 4000’e yakın kardeşimize iş bulduk. Devletin yapamadığını biz yapıyoruz, yaşlılarımızın engellilerimizin ev temizliğini, evlerinde bakımlarını yapıyoruz. Biz Silivri Belediyesi olarak bunları yapabiliyorsak, CHP iktidarında devletimiz, hükümetimiz de bunu yapabilir. Yeter ki kaynaklar yandaşlara partizanca aktarılmasın, sosyal bir devlet anlayışı kapsamında, ayırmadan, kayırmadan, ötekileştirmeden eşit, adaletli, hakkaniyetli davranılsın. Aile Sigortası’nı sadece 600 TL olarak düşünmemek lazım, bu çok önemli bir projedir. Yoksulluktan, çaresizlikten bozulmuş, dejenere olmuş geleneksel Türk Aile yapısını korumaya yönelik bir projedir.

“İBB’DEN SİLİVRİ HALKININ ÖDEDİĞİ VERGİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ.”

12 Haziran’da seçime giderken etrafımıza bakacağız, 9 yıl geriye bakacağız, 8 yılda yaşadıklarımıza bakacağız. İki yıldır iktidardayız, kendi öz kaynaklarımız haricinde hükümetten, Büyükşehir’den bir lira gelmedi. Oysa bir vatandaştan aldığımız verginin büyük kısmını, daha yattığı anda İBB’ye gönderiyoruz. Biz vatandaşlarımızın ödediği paranın hakkını istiyoruz. İhsan istemiyoruz, yardım istemiyoruz. Vatandaşımızın ödediği para ona dönsün istiyoruz. Vatandaşın hakkını istiyoruz. AKP’li Şile Belediyesi’ne İBB her ay 125 Bin Lira gönderiyor. Silivri’ye 1 Lira yok. Seni seçen oy meşru da, bizi seçen oy gayri meşru mu?

“HALKIN DEVLETE GÜVENİ KALMADI.”

Hukuku da kendi emrine koyan, insanları yalnızlaştıran, toplumdan koparan, devlete olan güvenini ortadan kaldıran, güvensizleştiren, çaresiz ve korku içinde onu kullaştıran bir anlayış iş başında.Bir ülkede demokrasi va adalet yoksa, laiklik yoksa, isminin Cumhuriyet olmasının bir önemi yoktur. Bizim 88 yıldır koruduğumuz değerleri yok etmeye çalışıyorlar. Bu anlayışı 12 Haziran’da sorgulamamız gerek.” Dedi.

ÇEŞMECİ : “SİLİVRİ İLE İFTİHAR EDİYORUZ.”

Daha sonra söz alan CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Bayram Ali Çeşmeci, Özcan Işıklar’ın Silivri için bir değer olduğunu dile getirerek, “Silivri ile iftihar etmemek mümkün değil.” Dedi. Çeşmeci, konuşmasına kendisini tanıtarak başladı ve Bulgaristan-Çumru doğumlu olduğunu, 1972 yılında Türkiye’ye geldiklerini, Lüleburgaz’da yaşadığını ve ardından İstanbul’a yerleştiğini söyledi.

“1923’LE SORUNU OLANIN, 2023 VİZYONU OLAMAZ.”

Çeşmeci, kendisinin uzun dönem sanayi alanında çalıştığını ifade ederek, “Bu gözle baktığımda gidişattan, durumdan hiç memnun değilim. Sanayi kuruluşları, fabrikalar kepenklerini indiriyor. 9 sene önce işsizlik oranı %8’lerdeyken şimdi %12’lere dayandı. İhracatla ithalat arasında 50 Milyar Dolar’lık bir açık var. Şimdi seçim vizyonlarında 2023’ü ön plana çıkarıyorlar, ben de diyorum ki, 1923’le sorunu olanların 2023 vizyonu olamaz.

“KANAL PROJESİNİN KAYNAĞI NEREDE?”

Eğitim sorun, sağlık sorun, işsizlik sorun, tarım sorun, binlerce sorun var. Evlat yetiştiriyorsunuz, iş, meslek sahibi olsun diyorsunuz, sınava giriyor, şifre çıkıyor. Bu şifre neyin şifresi? Sen 30 Milyar Dolar’lık kanal projesinden bahsediyorsun, biz 8 Milyar Dolar’a Aile Sigortası yapacağız diyoruz. Siz bu projelerin kaynağını nereden bulacaksınız?

“BİZ KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİZ.”

Benim milletvekili seçilip seçilmemem önemli değil, bizler koltuk sevdalısı değiliz. Önemli olan partimin iktidarı. Benim Genel Başkanım bugün ben doğulu batılı ayırmam, CHP’li AKP’li ayırmam diyorsa, bundan büyük katkı olabilir mi bu ülkeye? CHP varsa benim için değil, tüm Türkiye için var. Hepimiz hayatımızda çeşitli yanlışlar yaptık ama zararın neresinden dönersek kardır, gelin 12 Haziran’da bize yakışan, dürüst, ahlaklı genel başkanımızı başa getirelim, Başbakan yapalım.” Diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3197