banner3088

Şahin:Bu Yoksulluk, Bu Fiyatlar Hayaldi, Gerçek Oldu

Büyük Sinekli, Küçük Sinekli ve Büyük Kılıçlı köylerinde seçim çalışmalarına devam eden CHP İlçe Örgütü’nün hedefinde “çılgın proje” yer alırken, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, önemli olanın vatandaşın boğazı olduğuna dikkat çekerek, Başbakan Erdoğan’a “çılgınlığı” fiyatları ucuzlatarak yapması tavsiyesinde bulundu.

Şahin:Bu Yoksulluk, Bu Fiyatlar Hayaldi, Gerçek Oldu

 

CHP Silivri İlçe Örgütü, seçim turlarına önceki akşam Büyük Sinekli, Küçük Sinekli ve Büyük Kılıçlı’da devam etti. CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçe yöneticileri, CHP’li Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri, partinin kadın ve gençlik kolları yöneticileri, eski ilçe başkanları, eski yöneticiler ve meclis üyeleri, milletvekili aday adayları ve geniş bir kalabalığın katıldığı toplantıda, ilk olarak CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin söz aldı.

ŞAHİN : “BU YOKSULLUK, BU FİYATLAR HAYALDİ, GERÇEK OLDU.”

 

AKP İktidarını kıyasıya eleştirdiği konuşmasında Şahin, şunlara değindi : “AKP iktidara üç şeyin sonunu getireceğiz diye gelmişti. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar… Bakıyoruz 9 yılın sonunda köylünün durumu ne oldu diye, hayaldi gerçek oldu diyorlar… 9 yıl önce mazot 1 lira civarındaydı, şimdi 3 lira 60 kuruş, hayaldi gerçek oldu. Bu fiyatlar, bu pahalılık, bu yoksulluk 9 yıl önce hayaldi, bugün gerçek oldu. Mazot benzin dünyada en pahalı fiyatlarla satılıyor, hayvancılık ölmüş, çiftçi para kazanamıyor, bu yoksulluk hayaldi, gerçek oldu. 9 yılda halkımız fakirleşirken, yeni zenginler türedi. Başbakan’ın, bakanların çocukları büyüdüler, trilyonluk oldular, hepsi trilyonlar kazandı. Onların çocukları gemicikler aldı, bizim çocuklarımız bir iğne alabildi mi? Bu hükümet 9 yılda tüm kaynaklarını kendi yandaşlarına dağıttı.

 

“DEVLET BABALIK EDERSE, VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLER.”

 

Öyle yandaşı kayırmak, kendi zenginini yaratmak falan yok. Biz şunu vaadediyoruz, eğer ki devlet, devlet babaysa, tüm vatandaşlarına eşit davranacak. Herkese ekonomik durumuna göre yardım edecek. Bunlar diyor ki, ben sana yeşil kart vereceğim, sen de bana oy vereceksin, ben sana yardım edeceğim, sen partiye üye getireceksin oy getireceksin. Bizim iktidarımızda, CHP iktidarında, doğulu batılı, partili partisiz, AKP’li CHP’li diye ayırmadan aylık 600 TL’den başlayarak 1250 TL’ye kadar yardım yapacağız. Bu ülkenin kaynakları bu ülkede yaşayan bütün insanlara eşit paylaştırılacak. Devlet vatandaşının eğitimiyle, sağlığıyla ilgilenir, yanında olursa, vatandaş da devlete bağlı, devletle barışık bireyler olur.

 

“İSRAİLLİ YAHUDİYE TOHUM PARASI VERMEYECEĞİZ.”

 

Biz iktidara geldiğimizde, çiftçinin durumunun düzelmesi için öncelikle mazot fiyatlarını indireceğiz. ÖTV ve KDV almayarak mazotu çiftçimize 1.5 TL’ye satacağız. Kendi tohum politikamızı geliştireceğiz. İsrailli Yahudi firmasından milyonlarca dolar ödeyip hibrit tohum almak yerine, kendi topraklarımıza, kendi çiftçimizin ihtiyacına uygun şekilde, kendi tohumumuzu yetiştireceğiz. Bu tohumları çiftçiye maliyetine vereceğiz. Bu kadar üniversitelerimiz var, ziraat mühendislerimiz var, Tarım Bakanlığımız varken, dışarıya bağımlı hale getirildik. Gübrede KDV ve ÖTV almayacağız, Tarım Bakanlığı’nı köylümüzün emrine vereceğiz.

 

“GENÇLERİMİZ BEDAVA OKUYACAK.”

 

Bunun dışında bir diğer sorunumuz da, gençlerimiz, evlatlarımız. Binbir zorlukla okuttuğumuz, üniversiteye gönderdiğimiz çocuklar, başka şehirde nerede kalacak, ne yiyecek, ne içecek, kimlerle tanışacak diye korkuyoruz. Türkiye’de kaç tane üniversite varsa, o yıl üniversiteye kaç evladımız girdiyse, o kadar kapasiteli devlet yurtları yapacağız. Çocuklarımız tarikat yurtlarında, ışık evlerinde falan değil, devletin yurtlarında güven içinde kalacak. Çocuklarımızdan üniversite boyunca harç almayacağız. Paran varsa okursun yoksa okuyamazsın, ona buna muhtaç olursun zihniyetini ortadan kaldıracağız.

 

“ASKERLİK 6 AYA İNECEK. PROFESYONEL ORDU KURULACAK.”

 

Çocuklarımız üniversiteye gidiyor, bitiriyor, tam iş kuracak, işe girecek, evlenecek, karşılarına askerlik sorunu çıkıyor. Biz, askerliği 6 aya indireceğiz, üniversite öğrencileri yaz tatillerinde parça parça bu askerlik görevlerini yaparak, okuldan mezun olduğunda, askerliğini de tamamlamış olacaklar. Artık devir teknoloji devri, güçlü ordu asker sayısıyla değil, silah sayısıyla, ne kadar modern silahının olmasıyla ölçülüyor. Profesyonel askerliği getireceğiz, yavrularımızın kara haberlerini almayacağız. Teröristle, bölücüyle profesyonel ordu savaşacak, bizim çocuklarımız vatanlarına bilimle, sanatlarıyla, meslekleriyle hizmet edecek. “

 

ÖZCAN IŞIKLAR : “İMKANLARIN VE GELİRİN DAĞILIMI EŞİT DEĞİL.”

 

CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin’den sonra söz alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da, 9 yıllık AKP iktidarını masaya yatırdığı konuşmasında, ağır eleştiriler ile hükümete yüklendi. Işıklar şöyle konuştu : “Seçime gidiyoruz, oyumuzu kullanmadan önce, 9 yıllık hafızamızı tazelememiz gerek. Siyasetin doğası budur, iktidar görevini yapacak, muhalefet de onun yanlış, eksik yaptığını halka anlatacak. Kaynaklarımız sınırlı, imkanlarımız kısıtlı, kaynakların akıllı kullanılması, yandaşlara peşkeş çekilmeden hakkaniyetle kullanılması için biz de görüşümüzü söyleyeceğiz. Türkiye’nin dinamik, çalışkan bir genç nüfusu var. Ama imkanların ve şartların, gelirin dağılımı eşit değil.

 

“YEMİN KİLOSU, SÜTÜN KİLOSUNDAN PAHALI.”

 

9 yılda bakıyoruz, durumumuzda bir değişme var mı diye. Sattığımız üründe para kazanabilir durumda mıyız? Mazot 9 yıl öncesine göre neredeyse iki katı, demek ki bir fakirleşme var. Ektiğimiz zarar, yaptığımız zarar, emeğimiz zarar, bir iyileşme yok. Hayvancılıkta bir kilo yem 75 kuruş, sütün kilosu 55 kuruş…  Bir litre suyun 1 liraya satıldığı yerde, 1 kilo süt 55 kuruşa satılıyorsa, hayvancılığın sırtı tabi ki yerden kalkmaz. Ayçiçeğini, buğdayı eken değil, ekmeyen karda artık. Çünkü ektiğin zaman külliyen zarardasın.

 

“KANAL PROJESİ SEÇİM VAADİ.”

 

Kanal projesi dedikleri şey bir seçim vaadi. Hesabı, getirisi, götürüsü planlanmadan ortaya atılmış, seçimde heyecan yaratmak için sunulmuş bir vaat. Bir ara Kınalı dediler, bir ara Selimpaşa dediler, Allah vergisi, birinci dereceden tarım arazisi, ekilebilir topraklar böyle bir şeyde amaç dışı kullanılacak. Kendi toprağımızda kiracı duruma düşeceğiz, çiftçimizin dedesinden, babasından kalma değerli toprakları kamulaştırılacak, başkalarına satılacak. Bunu Başbakan özellikle seçim öncesi söylüyor, ben tarımı iyileştirdim, hayvancılığın sorunlarını giderdim, para kazanıyorsunuz diyemeyeceğine göre, bunu ortaya atıyor. Türkiye’nin gelir ortalamasına 10 Bin dolar diyor. Bu hesaba göre her birimizin ayda bin liranın üzerinde kazanması lazım. Ama asgari ücret 600 lira…

 

“KENDİ TOPRAĞINIZDA KİRA ÖDEMEK ZORUNDA KALDINIZ.”

 

Toplam 546.172 metrekare alanda, toplam 141 parselde, 2B uygulaması yapılmış. Tam 88 yıldır buradaki vatandaş devletle kavgalı. Kendi malı üzerinde, üç nesildir yaşadığı, dedesinden babasına, babasından kendisine kalan, kendi toprağı üzerinde işgalci durumuna düşürdüler köylümüzü. Devlet vatandaşına icra gönderdi. Kendi toprağı için kira ödemek zorunda kaldı halkımız. Yetmedi geriye dönük olarak da kira, ecrimisil ödedi. Biz devletle vatandaşın bu kavgasını bitireceğiz. 30-40 yıl süren arazi davaları var, 10 binden fazla hemşerimiz icralık durumda. Bu sorunu çözmenin yolu, zilyetlik hakkının tanınmasıdır. Dedenizden bu yana işlediğiniz, ekip biçtiğiniz, yaşadığınız bu toprakların tapularını size bedava olarak vereceğiz.

“KÖYLÜYE TOPRAKLARI BEDAVA VERİLECEK.”

Bizim 2B konusunda bakışımız bu, aslında çok basit. Araziyi ekip biçen köylümüze, oradan  hayatını kazanan, karnını doyuran, çoluğunu çocuğunu geçindirene bedava vereceğiz. Üzerine villa yapıp satandan para alacağız. Çok kolay bir çözüm yolu ama 133 yıldır bu durum böyle. AKP 9 yıldır iktidarda, bunu yapamadı. Vatandaşa kendi toprağını parayla satmaya kalktı, CHP olarak iptal ettirdik. Yine yapsınlar, yine iptal ettiririz. Bu topraklar çiftçimize parayla satılamaz, bedava verilecek.

“KENDİ TOPRAĞINIZDA KİRACI OLMANIZI ÖNLEYECEĞİZ.”

Devletin görevi, zenginlik, refah yaratmaktır. Sorun, bunu nasıl, kimlere dağıttığıdır. Halkımız geleceğe yatırım yapacak, topraklarını satmadan, parçalamadan elinde tutabilecek. Bu toprakların yokluktan, çaresizlikten satılmasını, kendi toprağımızda kiracı hale düşmeyi önleyeceğiz. Bunları yaparken, Cumhuriyet’in temel değerlerini de korumak zorundayız. Türkiye bir padişahlık sistemine doğru gidiyor. Koruduğumuz temel değerler bir bir çiğneniyor. Bunun da önüne geçeceğiz. Bu duygularla, bunları düşünerek 12 Haziran’da kararınızı iyi vermenizi ve oyunuzu CHP’ye atmanızı istiyorum.”

YORUM EKLE

banner3205

banner3387

banner3197

banner2251

banner3196