banner3088

CHP'de aday krizi! Toplu istifalar gelebilir

Şişli'yi Sarıgül'ün tercihine bırakacak olan CHP yönetiminin geri kalan 11 ilçede başkanların yarıya yakınını değiştireceği konuşuluyor. Bu kararın ardından CHP'de çok sıkıntılı bir sürecin başladığı konuşuluyor kulislerde.

CHP'de aday krizi! Toplu istifalar gelebilir
Şişli'yi Sarıgül'ün tercihine bırakacak olan CHP yönetiminin geri kalan 11 ilçede başkanların yarıya yakınını değiştireceği konuşuluyor. Bu kararın ardından CHP'de çok sıkıntılı bir sürecin başladığı konuşuluyor kulislerde.


Cumhuriyet gazetesinden
  Ayşe Sayın'ın haberine göre; Geçen perşembe  günü toplanan  parti meclisinde 72'si il 900  yerde adayını kesinleştiren CHP  yönetimi için en sıkıntılı süreç,  İstanbul,  Ankara ve İzmir'de  partinin "kalesi" konumundaki ilçelerde yaşanacak . CHP  yönetiminin,  parti içinde "krize" neden olacağı  ve toplu istifalara  yol açacağı kaygısıyla bu ilçelerin adaylarını açıklamayı en sona bırakma kararı aldı. Bu çerçevede Şubat  ayı başında yapılması  planlanan PM'de İstanbul'da CHP'de olan belediyelerden Şişli hariç,  11 ilçede başkanların yarıya yakınının değişeceği  konuşulurken  Ankara Çankaya'da Bülent Tanık'la yola  devam edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor. İzmir'de Konak'ta ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da  desteklediği Sema Pektaş'ın adaylığı  güçlü olasılık olarak  gösteriliyor.

CHP  yönetimi , belediye başkan adaylıklarını belirleme sürecinde en kritik kararı 9 Şubat'ta yapılması  planlanan  parti  meclisi toplantısında alacak. Kulislerde bazı  Ankara  Çankaya gibi en sıkıntılı  yerlerde  belediye başkan adayının açıklanmasının aday listelerinin YSK'ye verilmesinden  hemen  öncesine kadar sarkabileceği  konuşuluyor . PM'de metporol illerin CHP'de bulunan belediye başkanlarının yanı sıra henüz adayları belirlenmeyen Trakya'daki 3 ilin de aralarında olduğu  geriye  kalan 9 il belediye başkanı da belirlenecek.

 

İstanbul'da Sarıgül  ağırlığı

CHP İstanbul'da Şişli adayını, büyükşehir belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül'e bıraktı. Sarıgül'ün son bir karar değişikliği olmazsa kendi  yerine  2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün torunu Hayri İnönü'yü önermesine kesin gözüyle bakılıyor. İstanbul'da Fatih'te Sabri Erbakan, Ümraniye'de Sacit Eyüboğlu'nun Sarıgül'ün önerisiyle aday  gösterildiği  biliniyor. Sarıgül'ün Çekmeköy için önerdiği Hüseyin Avni Sipahi'nin adaylığının da geçen perşembe  günkü PM'de açıklanması bekleniyordu. Ancak CHP  yönetimi   sürpriz  bir kararla bu ilçeyi görüşmedi.

Kulislerde İstanbul'da Şişli dışındaki  11  ilçede adaylarla  ilgili  son karar  Genel  Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bırakıldı. Ancak kulislerde bu ilçelerden yarıya yakınında başkanların değiştirileceği  konuşuluyor . Bu  kapsamda  Beşiktaş,  Kartal , Adalar,  Maltepe , Avcılar'da başkanların değişebileceği  konuşuluyor   konuşuluyor . Bu ilçelerde son karar yine de  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bırakıldı. Sarıgül'ün,  yerel   yönetim   çalışmaları  için oluşturduğu Bilim  Platformu'nda  yer   alan  eski İTÜ  Rektörü   Prof . Dr. Gülsün Sağlamer'i Beşiktaş'tan aday göstermek istediği dile  getirilirken   genel  merkez'de PM üyesi ve eski milletvekili Çetin Soysal  konuşuluyor . Maltepe'de  Deniz  Baykal'a yakınlığıyla bilinen mevcut belediye başkanı Mustafa  Zengin , değişebilecek başkanlar arasında  gösteriliyor . Bu ilçede Kılıçdaroğlu'nun dış  ilişkiler  danışmanı  Ali Kılıç'ın adı  ön plana  çıkarken Kartal'da mevcut başkan  Altınok  Öz'ün aday  gösterilmemesi  halinde eski SHP'li bakanlardan Mustafa Kul'un en  güçlü  aday olduğu ifade ediliyor.

 

Avcılar'a  kadın  aday

CHP'nin değiştireceği  yerler  arasında geçen Avcılar'da ise Kılıçdaroğlu'nun " kadın  aday" göstermek istediği belirtiliyor. CHP İl Başkan Yardımcısı Canan Kaftancıoğlu, ismi  ön plana çıkan adaylar arasında bulunuyor. Bakırköy'de ise Sarıgül'le "yıldızı barışmayan" Ateş Ünal Erzen'in değiştirilip değiştirilmeyeceği ise net değil. Sarıgül, "mesafeli" durmasına karşın genel   merkezin  Erzen'e  sıcak  baktığı belirtiliyor. Ancak Erzen'in aday  gösterilmemesi halinde Net Holding  Yönetim   Kurulu  üyesi Ceyhun Yağıcoğlu'nun  şansının   yüksek  olacağı belirtiliyor. Bu ilçede  parti  örgütünün ise il  yönetiminde   yer   alan  Zeynel Emre'yi aday olarak görmek istediği belirtiliyor.

CHP'de olmamasına karşın CHP'nin en kritik  tercih  yapacağı yerlerden biri de Beyoğlu olacak. Gezi olaylarının başladığı ilçe olması nedeniyle buraya özel önem veren CHP yönetiminin Grup Yorum'un solisti Hilmi Yarayıcı'yı aday göstermesi bekleniyordu. Ancak bu ilçede seçimi mutlaka almak isteyen CHP, biraz daha bekleme kararı aldı. Bu ilçede Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil, eski PM üyesi Gülseren Onanç, Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar'ın isimleri ön planda. Ancak Kotil'in Sarıgül'ün büyükşehirden aday gösterilmesi nedeniyle adaylığının zora girdiğine dikkat çekiliyor.

 

'Alevi-sol' aday arayışı

CHP'nin Ankara'da ise en sıkıntılı ilçesi Çankaya. Mevcut Başkan Bülent Tanık'ın yanı sıra Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, eski Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, eski Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş'in bulunduğu 30 dolayında aday adayı yarışıyor. Ankara'da büyükşehire MHP kökenli Mansur Yavaş'ın aday gösterilmesi nedeniyle partide "denge" için Çankaya'da da "Alevi-sol" dengesinin gözetileceği konuşuluyor. Eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen ile Özpolat'ın isimleri bu çerçevede değerlendiriliyor. Ancak henüz bir aday üzerinde netleşmeyen CHP yönetiminin Tanık'la yola devam da edebileceği belirtiliyor. Yenimahalle'de mevcut başkan Fethi Yaşar'ın yeniden aday gösterileceği kesinleşirken CHP yönetimi Keçiören, Sincan gibi kendisinde olmayan muhafazakâr seçmenin ağırlıklı olduğu bazı ilçeleri ise Mansur Yavaş'ın tercihine bırakma eğiliminde.

 

Konak'ta değişim beklentisi

İzmir'de en sıkıntılı yerlerden birisini ise Konak oluşturuyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile sorunlu olduğu belirtilen mevcut Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın yerine Kocaoğlu'nun desteklediği İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş'ın aday gösterilebileceği belirtiliyor. Dikili'de ise mevcut başkan Osman Özgüven'in yerini koruyacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 17:57
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197