banner3088

Değirmenci: ‘Adil bir sistem uygulamalıyız’

Demokratik Sol Parti Silivri Belediye Başkan Adayı Selami Değirmenci, Mimar, Mühendis ve Teknik elemanlarla bir araya geldi. İmar ve ruhsat problemleriyle ilgili konuşan Değirmenci, “Çok adil bir sistem uygulamak zorundayız” dedi.

Değirmenci: ‘Adil bir sistem uygulamalıyız’

DSP Silivri Belediye Başkan Adayı Selami Değirmenci, belediye meclis üyesi adaylarıyla birlikte Mimar, Mühendis ve Teknik elemanlarla bir araya geldi. Türköz Nossi Cafe’de düzenlenen kahvaltıya, İnşaat Mühendisleri Odası Silivri Temsilcisi Mustafa Yazıcı’da katıldı. 
Programın açış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Silivri Temsilcisi Mustafa Yazıcı, “Biz genellikle, inşaat mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları, elektrik makine ve jeofizik elektrik mühendisleri olarak, Silivri bölgesinde zaman zamanda diğer belediyelerde proje işleri yapıyoruz. Bu vesileyle diğer belediyelerle buradaki belediyeyi kıyaslama fırsatımız oluyor. Bütün belediyelerin çalışma yöntemlerini, davranışlarını ve yürüttükleri sistemi de az çok gözlemliyoruz. Bizim teknik elemanlar olarak başta sorumluluklarımız, düzgün proje yapmak, yönetmelikleri yakından takip etmek. Kendimizi geliştirmeye ve yenilemeye çalışıyoruz. Biz projeden ziyade en büyük vakti evrak takibinde harcıyoruz. Bazı arkadaşlarımın bana serzenişlerini de söyleyeyim. Artık belediyelerden proje çıkarmak neredeyse bir diploma almak kadar zorlaştı. Ruhsatı aldığımız zaman, bir diploma almışçasına seviniyoruz. Bu çerçeve de bizlerin seçilecek yeni yönetimden, istediğimiz, hem şeffaf olmaları, bizlere karşı tutumlarında daha kolaylaştırıcı yollar izlemeleri, hem de bizim sorumluluklarımızı ve yaptığımız işin gereğini en iyi şekilde yerine getirmek için bize yardımcı olmaları. Biz ne yapmalıyız? Projeleri uygun bir şekilde yapı denetime ileterek, yapı denetiminde belediyeye iletip, süreleri kısaltmak açısından da hepimize faydalı olacaktır” şeklinde konuştu. 
“MAKSİMUM SÜRESİ BUDUR”
Başkan Adayı Selami Değirmenci ise, programa katılan misafirlere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Değirmenci, “İki gün sonra bir seçim var. Bu kenti en iyi şekilde, en dürüst şekilde yönetecek, bu yönetim anlayışını rahatlıkla ortaya koyup, şeffaf, herkesin katılabileceği bir yönetim anlayışını Silivri halkı seçecek. Belediyelerde genellikle olmuyor ama bizim gibi bazı belediyelerde, ikinci bir gelir kaynağı elde edilebilmek adına imarda olağanüstü zorluklar çıkarılıyor. İşkenceye dönüştürülüyor. Şunu hiç anlayamıyorum. Bir imar durumu almak için bir, iki, üç ay neden beklenir? Anlamak mümkün değil. Bir inşaat ruhsatını almak için sekiz aya kadar uzayan süreyi bekletmek nedendir? Bugünkü teknoloji de koskoca bir apartmanı sekiz ayda bitirebilecek imkanlar varken, bir ruhsat süresini bununla geçirmek kabul edilebilir değil. Bizim dönemimizde de oldu, bazı imar durumları imar komisyonuna sevk edilmesi gerekebiliyor. Özellikle eski planlama da, hepinizin bildiği gibi ciddi sıkıntılar var. Bunlar imar komisyonlarında mümkün olduğunca düzeltilerek verilebiliyordu. Bunun süresi de nedir? İmar komisyonunun bir toplantıdan diğer toplantıya geçen süre içinde ne kadar süre geçiyorsa, hafta da iki kez toplanıyorsa üç gündür, haftada bir defa toplanılıyorsa bir haftadır. Maksimum süresi budur. Bunun dışında yeni yapılmış, özellikle 18’inci madde uygulanmış alanlarda imar komisyonuna girecek bir konunun olmadığını çok net biliyoruz. Çok sağlıklı yapılan planlar.

“BEN TOPLANDIKLARINA ŞAHİT OLMADIM”
Göreve gelirsek bir imar durumu süresi maksimum üç gün süreyi geçmeyecek. Bunu taahhüt ediyorum. Bundan öte geçen her sürenin amacının başka olduğunu biliyoruz. Şöyle geçmişe bakarsak Silivri Belediyesi’nde 10 yıldır imar komisyonu yok ya da şöyle bakalım belediye de bir tane teknik eleman var, imar komisyonunda yer alamıyor nedense? Başka mesleklerdeki arkadaşlarımız imar komisyonunda yer alabiliyor. Ama ben bu zamana kadar imar komisyonun toplanıp, imar kararı verdiğine şahit olmadım. 
“ADİL BİR SİSTEM UYGULAYACAĞIZ”
Gelelim ruhsat işlerine, geçmişte benim en hassas olduğum konulardandı. Sürenin mümkün olduğunca en kısa zamanda verilmesi gerekir. Geçmişte yapı denetim şirketleri yokken, tüm projelerin belediye tarafından incelenmesi belki zaman alabiliyordu. Şimdi yapı denetim şirketleri de var. Eğer mimar mühendis arkadaşlarımız usulüne uygun, imar durumuna uygun mevzuata uygun bir proje hazırlamışsa, yapı denetim de onu incelemişse, ben yapı denetimin incelediği projeyi esas kabul ederim. Sonra bir haksızlık çıkarsa onun hesabını ondan sorarım. Eğer devlet ona o yetkiyi vermişse, o da onu yeterince inceleyecek, son haline getirecek, belediyeye geldiğinde, aylarca beklemesini gerektiren bir durum yok. İstismarlar oluyor, bu güveni suiistimal eden yapı denetim şirketleri oluyor mu, olabilir. O zamanda bir iki tanesi hakkında gereken işlem yapılırsa, bu meslek grubundan arkadaşlarımızda onların nasıl bir davranış içinde olduğunu görüp, görevlerini düzgün yapmadığını görüp, mesafe de koyarsa zaten bu işi el birliği ile çözeriz. Önemli olan; sizlerin mesleğinizi rahat bir şekilde icra edebilmeniz için her türlü kolaylığın sağlanması, vatandaşın da bir hak kaybına uğramaması. Çok adil bir sistem uygulamak zorundayız” şeklide konuştu. 
Değirmenci, davetlilerin öneri ve görüşlerini dinledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211