banner3088

Tabakoğlu SHA’ya konuk oldu

SİBESO Başkanı Ali Tabakoğlu Silivri Haber Ajansı Web TV’nin konuğu oldu. SHA okurlarına özel açıklamalar yapan Tabakoğlu projelerini anlattı.

 SİBESO Başkanı Ali Tabakoğlu Silivri Haber Ajansı Web TV’nin konuğu oldu. SHA okurlarına özel açıklamalar yapan Tabakoğlu projelerini anlattı.

 

 

SHA Web Tv stüdyosunda soruları yanıtlayan Tabakoğlu açıklamalarında şunları söyledi:

 

“Tüm adaylara başarılar diliyorum”

1989 yılında Silivri’de ticarete başladım. 1996 yılında SİBESO yönetim kuruluna seçildim. 3 dönem başkan vekilliği yaptım. 2 dönemdir de başkanlık yaptım. Odamızdan mevcut yönetim kurulundaki 3 arkadaşımız aday oldu. Bir de ben 4. Eski başkan Necati Özkök ile 5 aday olduk şuan. Bu tablo çok memnuniyet verici bir tablo. Ben hiçbir zaman bundan dolayı rahatsız olmadım, sıkıntı duymadım. Bu tablodan hep gururlandım. Ne mutlu ki bir demokrasi örneği veriyoruz. Bu aday arkadaşlarımız halen odamızın aynı zamanda yönetim kurulu üyesi. Bugüne dek nasıl ki uyumlu ve istişare içinde çalıştıysak şimdi de öyle yapıyoruz. Demokratik bir çerçevenin içinde genel kurula doğru gidiyoruz. Bu tablonun siyasilerimize de örnek teşkil etmesini umuyorum. Böylesine seviyeli, demokratik, temiz bir seçim sürecinin herkese nasip olmasını temenni ediyorum. Ben tüm aday arkadaşımıza ve ekibine başarılar diliyorum. Çok mutluyum bu konuda.

 

2662 kişi oy kullanacak

Esnafımızın sorunları her geçen gün artıyor. Bizlerin bu anlamda görev ve sorumluluğu da artıyor. İstanbul’da bizim gibi 17 adet karma oda var. Bizim işimiz ihtisas odalarına nazaran daha zor. İhtisas odaları belli bir meslek grubuna yönelik olduğu için onlar açısından iş daha kolay oluyor. Ama bizde şirket olmayıp küçük esnaf olan tüm meslek sahiplerinin kayıt olması gerekiyor. Şu anda Silivri’de oda seçimlerinde oy kullanacak olan 2662 esnaf ve sanatkâr var. Geriye dönük olarak 6 ay faaliyet süresini doldurmayan esnaf seçimimizde oy kullanamıyor. 23 Şubat Genel Kurul tarihimiz. İkincisi de 2 Mart günü yapılacak. 23 Şubat tarihini baz alıyoruz. O tarihten 6 ay öncesine kadar kayıt olan yeni üyeler oy kullanamayacaklar.

 

Hizmetlerimiz anlatmakla bitmez

Başkanlık yaptığım dönem içinde esnafımız için o kadar çok faaliyet ve proje hayata geçirdik ki. Bu hizmetleri lanse etme noktasında şuan yetersiz kalabilirim. Ben başkan seçildiğim ilk günden itibaren şu parolayı benimsedim ve yola çıktım: Yönetimde ve hizmette kalite için mesleki eğitim. Dolayısıyla bu cümle bizim anlayışımızı da ortaya koyuyor. Mesleki eğitim olmadığı sürece hem üretime ayak uyduramayız, hem teknolojik gelişimde geri kalıyoruz. Mesleki eğitim bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Dolayısıyla yeni dönem içinde de bu ilkeden hareket etmeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren özellikle İş-kur ile ortaklaşa birçok projeye imza attım. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımın da desteği ve onlarla birlikte yaklaşık 14 meslek üzerine eğitim programı gerçekleştirdik. Bu projeler ile biz hem işsiz gençlerimize iş olanağı sağladık hem de bu sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacını karşıladık. Önümüzdeki dönemde de esnaf ve sanatkarlarımız bizi layık görür ise çok önemli projeleri hayata geçireceğiz.

 

Meslek komiteleri yolda

Yeni dönem projelerimizin en önemlilerinden biri meslek komiteleri. Birleşik odaların meslek komiteleri kurabilmek yetkisi var. Bugüne dek Türkiye’de hiçbir oda tarafından uygulanmayan bu projeyi de biz hayata geçireceğiz. Biz meslek komitelerini daha geçen dönem projelerimiz arasına almıştık. 2012 yılında üst birliğe müracaat edip onayımızı aldık. Şuan yasal çerçevede bu projeyle ilgili devam eden bir çalıştay var. Onun tamamlanmasını bekliyoruz. Bu meslek komiteleri esnafımız için oldukça önemli. Meslek gruplarının kendi içinde sorunlarını tespit etmek ve bunlara yönelik çözümler geliştirebilmek adına önemsiyorum.

 

İş sağlığı ve güvenliğinde devrim

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili İstanbul’da ilk çalışmayı biz yaptık. Bu konuda esnafımıza seminer verdik. İşletmelerimizde bununla ilgili sıkıntıları olanlar var. Biz bu iş sağlığı ve güvenliği konusunu önemsiyoruz. İlk aşamada devam eden proje bünyesinde hedefimiz her işletmede ilk yardım eğitimli personel bulundurmak. İşletmeler üstü eğitim merkezimizde bir ilk yardım merkezi oluşturuyoruz. Burada bu konuda eğitimler vereceğiz. Bu çok önemli bir şey. İlk yardım eğitimi alması gereken esnaf ve sanatkârlarımız burada eğitimlerini alarak ilkyardım eğitimi onaylı belgesine de sahip olacaklar.

 

Listemizdeki herkes proje adamı

 Benim şansım sanırım projeleri olan kişilerin ekibimde yer alması. Şu anda da böyle. Arkadaşlarımız listemizi oluştururken hemen her biri bir proje sundu. Daha önce denetim kadromuzda bir bayan arkadaşımız vardı. Neşe Bayraktar arkadaşımız. Şuanda başkanlık yarışında kendisi de başkan adayımız. Diğer tüm arkadaşlarımıza olduğu gibi ben ona da başarılar diliyorum. Yeni listemizde bayan olarak Nurcan Demirci var. Ayhan Baş, Erhan Gürsoy, Kenan Danış, Tevfik Özkol, Şaban Bingöl, Ercan Şevik, Murat Ada, Nurettin Kaya var. Denetim Kurulu listemizde Selçuk Kıroğlu, Ali Sevinç ve Mehmet Sağır var.

 

Esnafa lokal, Ar-Ge, Bilgi İşlem merkezi yolda

Benim ikinci evladım olarak kabul ettiğim bir projem bir hayalim var. Bir hizmet binası merkezi projemiz var. Arsasını alırken büyük mücadele verdik. Kabasını tamamladık. Bunu hayata geçirmek en büyük ideallerimden bir tanesidir. Bu merkezin içerisini esnafa layık bir şekilde dizayn edeceğiz. Personelimizin çalışma alanı dışında kalan katlarında konferans salonu, esnaf ve sanatkârlar lokali, bilgi işlem merkezi ve en önemlisi Türkiye’de hiçbir odada olmayan Ar-Ge müdürlüğünü oluşturacağız. Bu esnaf ve sanatkârlarımız için olmazsa olmazlardan bir tanesi bana göre. Bu Ar-Ge müdürlüğü sayesinde birçok esnafımızın önü açılmış olacak.

 

Küçük esnafı AVM’e yedirmeyeceğiz

Erhan Gürsoy arkadaşımızın AVM mağduru olan küçük esnafa yönelik geliştirdiği bir koordinasyon merkezi projesi var. Yani bu merkez sayesinde tüm küçük esnafımızın mal alımlarını AVM’lerin aldığı fiyata yakın bir rakamdan alabilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu çok önemli bir proje. Biz aracı olacağız. Oda olarak mal almak satmak yetkisine sahip değiliz. Sadece koordinasyonu sağlayarak AVM mağduriyetini hafifleteceğiz.

 

Faaliyet belge ücretleriyle mücadele ediyoruz

Alınan faaliyet belgelerinin fiyatlarından çok rahatsızım. Esnafımız odamıza aidat ödüyor. Şimdi burada Gümrük ve Ticaret Bakanlığının geliştirdiği bir sistem var. Daha önceki yıllarda bizde faaliyet belgesinden herhangi bir ücret almıyorduk. Şuan bu fiyatlar konfederasyon tarafından belirleniyor ve bu faaliyet belgesi makbuzu kesilmeden ve makbuz numarası sisteme girilmeden belge çıkartılamıyor ve işlem yapılamıyor. Kanun diyor ki her matbu evraktan ücret alınsın. Tamam alınsın ama bu kadar yüksek ücretler alınmasın. Düşük bir ücret alınsın. Bu bahsettiğim makbuz çıkışını yapabilecek formaliteden bir ücret olsun. Biz şuan bunun mücadelesini veriyoruz.

 

Esnaf kredileri için çalışıyoruz

Şuan esnafımız ciddi bir mali sıkıntı yaşıyor. Gelir gideri karşılamıyor. Dolayısıyla biz bununla da mücadele ediyoruz. Esnafımızın aldığı krediler de en düşük faizle kredi alabilmesi için uğraşıyoruz. Kefalet Kooperatifinden kredi kullanan esnafımız içinde ödeme kolaylıkları getirilsin istiyorum. Bunlarla ilgili de çalışmalarım var.

 

Esnafa düğün indirimi

Düğün salonları ile ilgili olarak da bir çalışmamız var esnafa yönelik. Yani biz burada şunu yapmaya çalışıyoruz. Düğün salonları odasıyla da konuşuyoruz. Bölgemizde de bu anlamda burada faaliyet gösteren düğün salonlarında da esnafımıza yönelik olarak indirim uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 

Esnafı yormuyoruz

Esnafımızın İstanbul Sicil Müdürlüğünde yapılması gereken işlemlerini yine oda olarak biz yapıyoruz. Normalde yasa diyor ki esnaf sicil müdürlüğüne kendisi gidecek. Bizde diyoruz ki odalar ne iş yapar? Bu anlamda görüştüğümüz İSTESOB başkanımızın da iyi diyaloglar çerçevesinde bu işi odamızın yapmasının önünü açacak bir çalışma yöntemi geliştirdik. Haftada bir gün esnaf odamızdan bir personel görevlendiriliyor ve gidip sicil müdürlüğünde bölgemiz esnafının bütün işlerini orada yapıyor.

 

Bankalarla protokol yapıyoruz

Birçok banka ile düşük faizli kredi için protokol imzaladık. Yani esnafımız bu kredileri almak zorunda kalıyor bu mali koşullar içerisinde. Geri ödemelerde sıkıntılar olabiliyor. Bu anlamda da biz bankalarımızla protokoller yaparak onların faydalanmalarını sağlıyoruz. Esnafımızın mağduriyetini gidermek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

 

KOSGEB ve Belediye çalışmalarımız devam edecek

KOSGEB projelerine esnafımızı da dâhil ettik. Bu desteklerden yararlanan esnaflarımız oldu. KOSGEB ile çalışmaya devam edeceğiz. Silivri Belediyesi ile de birçok ortak proje yürüttük. Önümüzdeki dönemde de bunlara devam edeceğiz. Silivri Belediyesi Kariyer İstihdam Ofisi ile ortak eğitimler verdik. Bunları da sürdüreceğiz.

 

E-Arşiv devrimi

Yeni binamıza geçtiğimizde elektronik arşivleme sistemini de kurmayı hedefliyorum. Odamızın eski şekli ile arşiv sistemi yine korunacak ancak öbür taraftan modern teknolojilerin gerisinde de kalmamalıyız. Odamızın tüm arşivi elektronik ortama taşınacak. Dileyen esnafımız e-arşiv ile bilgilerine erişebilecek. Odaya gelip bilgilerini takip etmek yerine bu sistem ile işlerini halledebilecek. Bu da esnafımız için son derece önemli bir çalışmadır.

 

Harç adaletsizliğine son veriyoruz

2 Ocak günü yeni yılın ilk mesai gününde odamıza bir esnafımız geldi. Geçen sene 135 lira ödediği tatil ruhsatının bu sene 600 lira olduğunu söyledi. Muhakkak bir yanlışlık vardır diye düşündüm. Hemen belediyenin ruhsat bölümü ile irtibata geçtim. Gerçekten de böyle bir durum oluşmuş. Neden böyle olduğunu araştırdık. Daha önce bu rakamı belediyeler belirliyordu. Şuanda bakanlık genelgesi var. O nedenle bu genelge ile küçük büyük her esnaf için bu rakam 600 lira olarak belirlenmiş. Misal geçen yıl ücra mahallelerdeki örneğin Gümüşyaka, Değirmenköy, Ortaköy veya Kavaklı’daki bir market ya da büfe için 40 TL olarak belirlenmişken bu yıl genelge ile bu rakam 600 lira. Yani bu demek oluyor ki Sayalar’daki bakkalda 600 lira ödeyecek Silivri’deki büyük markette.  Bu adil değil. Hemen konfederasyon ile irtibata geçtik. Resmi gazete bilgilerini aldık. Üst kuruluşlarımızı eleştiriyoruz. Bakanlar Kurulu onuncu ayda karar almış. Maliye Bakanlığı müracaat etmiş bunun için. Biz hemen çalışma başlattık. 6 Ocak günü İSTESOB başkanımıza kendim giderek konuyu ilettim. Aynı hafta Ankara’ya konfederasyona bildirdim. Konfederasyon başkanımız durumu hemen Başbakan’a iletti. 600 liraya ruhsat alınmaz. Ben esnafımıza kesinlikle bu ruhsatları almamalarını söyledim. Bu çözülecek. Çözülmesi gereken bir konu. Bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor. Bugün mesai bitimine doğru çok önemli bir gelişme oldu. Bir genelge geldi. Belediye gelirleri hakkındaki kanunla ilgili bir genelde bu. Genelgede bizim bu bahsettiğimiz düzenlemeye atıf yaparak birçok ilde bu düzenlemeye göre harçların 4-5 kat arttığının tespit edildiği ifade edilerek belediye tarafından alınan bu harçlarla ilgili Maliye Bakanlığında toplantı yapıldığı, yeniden bu gelirlerin indirilerek düzenleme yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Bu harçların iş yeri büyüklükleri ve bölgesel olarak bulundukları yerlerde dikkate alınarak tekrar düzenleneceği bildirilmiş. Eğer bu genelge yayınlanmasaydı biz avukatlarımız ile de görüşmüştük idare mahkemesinde dava açacaktık.

Siz bize bir gününüzü ayırın biz size 4 yıl hizmet edelim

Esnafımıza diyorum ki siz bize bir gününüzü ayırın, biz size dört yıl boyunca hizmet edelim. 2 Mart günü esnaf ve sanatkarlarımızı oy kullanmaya bekliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 17:23
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3550

banner3197