banner3088

Şeker Hastasıyım, Spor Yapıyorum

Halkımız tarafından ‘’ ŞEKER HASTALIĞI ‘’ olarak bilinen diabetes mellitus karbonhidrat metabolizmasına ait bir bozukluktur. Kandaki glikoz oranının artmasıyla pankreastaki insel hücreleri uyarılır ve insülin salınımı gerçekleşir ve kandaki fazla glikozu hücre içine taşıyan insülin kan şekerini normal değerlere indirir. Glikoz kullanımı vücudumuzun en önemli organı olan beyin için önem arz etmektedir. Enerji mekanizmasında glikozun büyük önemi vardır.

ŞEKER HASTALARINDA; yorgunluk, kilo kaybı, iştah artması, çok su içme, kan ve idrarda aseton tespiti, kas zayıflığı, yüksek kan glikoz seviyesi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

DİABETES MELLİTUS :

Tip 1 ve Tip 2 olarak iki ayrı bölümde ortaya çıkar.

Tip 1 (Genç tipi diabet): İnsüline bağımlı diabet tipidir.

Tip 2 (Erişkin tipi diabet): İnsülüne bağımlı olmayan diabet tipidir.

Diabet üç önemli unsur etrafında toplanmaktadır. Bunlar: İlaç, diyet ve egzersiz tedavisidir.

Eğer ki küçük ve büyük damar problemleri yaşamak istemiyorsanız. Küçük damar problemlerini şöyle ifade etmek gerekirse sinir sistemi, gözler, böbrekler ve ayaklarda ortaya çıkar. Büyük damar problemleri ise kalp, kalça ve beyin damarlarında ortaya çıkar. Egzersizi hayatınızı bir bölümüne ömür boyu monte etmelisiniz.

Egzersizle birlikte akut etkiyle kan şekeri düzeyi düşer, kronik etkiyle de karbonhidrat metabolizmasındaki bozukluk giderilir, fazla kilolar atılır, dolaşım sistemine ait sorunların yaşanma ihtimali azalır ve kişi psikolojik ve sosyal açıdan güçlenir.

Hipoglisemi nedir?

Kan şekeri düzeyinin ani olarak düşmesidir.

Huzursuzluk, korku, titreme, terleme ve bilinç kaybı

Aşırı açlık hissi,baş ve karın ağrısı

Sinirlilik, saldırganlık

Koordinasyon, koordinasyon ve denge bozuklukları, soluk ve nemli cilt gibi belirtileri vardır.

Hipoglisemi problemi olan kişi egzersizde aralarda karbonhidrat tüketmeli ve bunu eğitmeni kontrolünde yapmalı. Düşük ve orta şiddetteki egzersizleri tercih etmeli.

Tip 1 , Tip 2 ve Hipoglisemi problemi olan kişilerin yapmaması gereken sporlar ise halter,boks,güreş,futbol,basketbol ve hentbol son olarak ise su sporları yapılacaksa boğulma tehlikelerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Eğer sizde Tip 1, Tip 2 ve Hipoglisemi problemi yaşıyorsanız. Benimle iletişime geçebilirsiniz J

 

 

HAKAN NERGİS KİMDİR

 

HAKAN NERGİS 09.07.1991’DE İSTANBUL’DA DOĞDU.

EĞİTİM KARİYERİ

İLK VE ORTAÖĞRENİMİ İSTANBUL ‘DA TAMAMLADI. HALİÇ ÜNİVERSİTESİNDE EĞİTİM HAYATINA BAŞLADI. DAHA SONRA BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNE GEÇEREK ÖĞRETİM HAYATINA DEVAM ETMEKTE OLUP İKİNCİ ÜNİVERSİTE HAKKINI KULLANARAK ANADOLU ÜNİVERSİTESİ LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK BÖLÜMÜNDE SÜRDÜRMEKTEDİR.

SPORCU KARİYERİ

7 YAŞINDA BAŞLADIĞI SPOR HAYATINA 12 YAŞINDA LİSANSLI OLARAK FUTBOL BRANŞINDA YILDIZ SPORLA DEVAM ETTİ. DAHA SONRALARI BEŞİKTAŞ JK,İ.B.B,FATİH HGSK,KASIMPAŞA VE ALİBEYKÖY SPOR KULÜPLERİNDE DE AMATÖR OLARAK DEVAM ETTİKTEN SONRA 2009 YILINDA EYÜPSPOR’DA PROFESYONEL FUTBOL HAYATINA DEVAM ETTİ.2011 YILINDA TEKRAR FERİKÖY SPOR İLE AMATÖR STATÜYE GEÇTİ VE ŞANSIZ BİR SEZON SONRASI FUTBOLU BIRAKMAK ZORUNDA KALDI.ATLETİZM VE GÜREŞ BRANŞLARININDA DA LİSANSLI SPORCUYDU.

BİRÇOK ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ ALDI. ENGELLİ BİREYLERİMİZE YÖNELİK PROJELERDE SPOR EĞİTMENİ OLARAK YER ALDI. ŞU ANDA BİR FİTNESS MERKEZİNDE SPOR MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞMAKTA ÖZEL SPOR KOÇLUĞU VE BESLENME DANIŞMANLIĞI YAPMAKTADIR. BİRÇOK GAZETEDE YAZAR OLARAK SPORTİF KONULAR HAKKINDA BİLGİLER SUNMAKTADIR.

 

 

 

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3550

banner3211