banner3088

Sevgili anne babalar!

Son zamanlarda Ülke genelinde ve ilçemizde çok çirkin ahlak dışı, insanlık dışı olaylara tanıklık etmekte ve kafamızda ki sesleri susturamamaktayız… Buda bir tür işkenceye dönüşmekle beraber paranoyayı doğurmakta. Dikkat etmişsinizdir mutlaka “iyi niyetle ”bile olsa, bunu bilsek bile çocuklarımızı sevmelerine izin vermiyoruz. Bu ne kadar acı bir şey farkında mıyız?

Bakın sevgili anne babalar, sosyal medyada genç modern anne babalar fotoğrafları çok fazla. Bu çok güzel bir tablo. İki sevgi dolu bir birliktelikten doğan o mucizeyi görmek olağanüstü güzel, lakin özendirici gibi kabul görmesi…

Sırf bunun için evlenilmesi…

Sırf çevremizdekileri kıskandırmak adına yapılması…

Sırf eski sevgiliye inat olarak yapılması, sırf sırf sırf bu liste takdir edersiniz ki uzar gider…

Çok isterdim dünyayı o fotoğrafların sarmasını, hem de çok. L Ama sadece doğurmak ona sahip olmak, doyurmak eğitimini sağlamak, üst başını giydirmekle olmuyor dostlar, olmuyor…

Onları iyi yetiştirme konusundaki en iyi niyetlerimize rağmen anne baba olarak evet bilinçsizce onlara duygusal mirasımı aktarmaktayız. Karşılanamamış ihtiyaçlarımızı, yerine getiremediğimiz beklentilerimizi ve hayal kırıklığına uğradığımız hayallerimizi, sahip olamadığımız mesleklerimizi vs. onlara aktarırız. Ben gidemedim sen git, ben giyemedim sen giy, ben okuyamadım sen oku gibi. Bunun sonucunda derin ve uzun ömürlü yan etkilere yol açtığımızın farkında değiliz!

Önce kendimiz bilinçlenmemiz lazım, önce kendimiz. Şimdi bakıyorum da genç anne adaylarına ne güzel heyecanları var, bu harika. Doğumlar şova dönmüş durumda, tamam maddiyatı sorgulamak kimsenin üstüne vazife değil, lakin bunca masraf yapılırken (bana göre fuzuli) şu da yapılmalı diyorum:

Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri almasını, bir aile danışmanlarıyla görüşülmesi, yani psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunları oluşmadan önce engellemesinden bahsediyorum. Çocuk demek maddiyat demektir, sorumluluk demektir, dünyanın en en zor işi demektir. Önce çok iyi olan çiftler bebek gelince çok kötü çiftlere dönüşebilmekte.

Çocuklar hepimizin çocukları olmalı! O gözle bakmalı, o niyetle yaklaşılmalıdır!

Bakın anne babalar, küçük yaşta çalışmak istiyor olması, kendi isteği için saygı duyulup değerlendirmelidir. Tamam deyip filanca tanıdığımın yanına gider çalışırsın demekle O L M A Z!

O filanca kişi o çocuğa gün içinde sözel taciz veya psikolojik şiddet uygulayabilir mi? Her şeyden önce bunu düşünmeliyiz. Düşündüğümüzde ise, tabi ki hayır, hiç öyle şey yapar mı o? Her zaman görüşür ederiz(burada sapla samanı karıştırmayalım lütfen, çok rica ediyorum, malum buluttan nem kapma zamanlardayız) Önce bunu düşünmek lazım. Diyelim ki uyguluyor nasıl öğreneceğiz?

Çocuk bunu bize söylemek isteyince de, önce karşı tarafın tehditleri sonra: babam beni öldürür, babam ona inanır, babamla sürekli görüşüyorlar, annem yıkılır, toplum içine nasıl çıkarım, şikâyetçi olursam herkes duyar bir daha orada yaşayamayız taşınmak zorunda kalıp bütün herkes perişan olur, gibi düşüncelere boğulup kalır ve sesini çıkarmadan durumu kabullenip ve ne acıdır ki kronikleşir.

Bizim çocuğumuz bize ulaşmalı, bizimle konuşmalı demiyorum konuşabilmeli diyorum!

Sen sus ne anlarsın gibi sözlerle değil. Ona söz hakkı tanıyarak, dinleyerek  güven sağlayarak…!

Bakın çocuğumuzun sezonluk da olsa çalıştığı yeri, kişileri ve çevreyi bilip tanımalıyız, araştırmalıyız, gerekirse belli periyodlarda gidip, çocuğumuz ve işvereniyle birlikte oturup sözel konuşurken beden dilleriniz de takibe almalıyız. Şüphelendiğimiz bir durum olduğunda zira bunu kanıtlayamadığımızda uzmanlardan yardım istemeliyiz, onlar bunun için varlar!

Kafe’dir toplum içidir, kalabalık yerdir deyip geçmeyelim, lütfen çok rica ediyorum. Kim olursa olsun neresi olursa olsun BİLMELİYİZ!

Sosyal medya bilinçli kullanılmaz ise bir tuzaktır!

Yazın denize gidilmekte, herkesin hakkıdır. Paylaşılan fotoğraflar herkes tarafından iyi niyetle bakılmıyor, suistmale çok açık bir platform. Nereye gittiğimizi nerde olduğumuzu, çocuklarımızın fotoğraflarını, genç kızlarımızın fotoğraflarını yayınlamalarını kontrol altında tutmalıyız. Bakın, komşuya nispet yapmak yerine, yani böyle küçük düşünmek yerine, Global olarak yaşadığımız Coğrafyayı düşünmeliyiz. Komşu beğendi bitti, faydası yok, peki ya zararı? Derinlemesine düşünürsek eyer işte o küçük durum kurtarma düşüncesi içinden çıkılamaz bir duruma gelebiliyor. Peki komşu? Gram umurunda olmadı gibi yine olaydan habersiz. Biz büyükler her ama her şeyi gözlemleyip değerlendirmek zorundayız, her akşam çocuklarımızın gözlerinin hizasına inip hatırını sormalıyız. Sadece günün değerlendirmesi yetmez, duygusal ruhsal beynen ve bedenen pür dikkat dinlemeliyiz. Şüphe duyduğumuz davranışlarını uzmanlara danışmalıyız…

Çocuklarımızı lütfen dinleyelim…

Çocuklarımızın düşüncelerine lütfen saygı duyalım…

Çocuklarımızın hakları var lütfen bilelim…

Çocuklarımız doğduğu günden itibaren bir bireydir ve hakları vardır…

Çocuklarımız 18 yaşına kadar ÇOCUKTUR!

Yapmayalım. Yıpratmayalım. İncitmeyelim. Küstürmeyelim. Zarar vermeyelim.

Koruyalım! Koruyamayacaksak eğer, eşimizle anlaşamayacaksak eğer, lütfen doğurmayalım! Çocuk kurtarıcı değildir! Olmamalıdır! Büyüklerin hatalarını onlara ödetmemeliyiz!

Çocuklar, insanların en masum halidir; çocuklar, yaşadıkları müddetçe iyilikler, güzellikler hiç bitmeyecek demektir. Onlar kendilerine ait masum ışıkla kötülükler üzerini örtme gibi önemli bir etkiye sahiptirler…

SEVGİyle kalın

YORUM EKLE
YORUMLAR
aylin
aylin - 2 yıl Önce

kalemnize sağlık.hep bunlar değilmi ben yapamadım o bari yapsın düşüncesi.sonuna kadar katılıyorum size

Caner Türken
Caner Türken - 2 yıl Önce

Teşekür ederiz sayın kobak,
çocuklarımız en masum varlıklarımız.bu yazınız için canı gönlüden teşekür ediyoruz

İnci dogan
İnci dogan - 2 yıl Önce

Şenay hanım,ne üzücüdürki çcucuk sevemez olduk,bizim kültürümüzde kendinden küçüğe şevkat göstermek var ancak bu hale nasıl geldik,parka oynayan yolda yürüyen çocuğa tebessüm bile edemez olduk çok acı bir durum :(

ARZU CANİKLİ
ARZU CANİKLİ - 2 yıl Önce

Çok doğru tespitler
Biz büyüklerin yaptığı hataları o masumlar ödüyor.çok acı

banner3205

banner3152

banner3211

banner3196