banner3088

Silivri bu durum sana yakışmadı

Bugün 10 Kasım, evet Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sonsuzluğa kapattığı o gökyüzü mavisi gözlerin 79. ölüm yıl dönümü.

Silivri’mizin sahilinde ki Atatürk Anıtı önünde toplanmıştı herkes. Bütün protokol ve vatandaşlar.

Herkes hüzünle ve minnetle çelenklerini bırakıp saygı duruşunda bulundu…

Sirenler çalarken Silivri’mizin “şeker ninesi” çıka geldi elinde Atamızın büyük resmiyle… Nasıl yakıştın sen herkesin içinde ışık gibi… Yıllarca onun resmini elinden bırakmayan ellerinden, vatan ve Atatürk dolu olan yüreğinden öpüyorum seni şeker kokulu ninem… Ömrün uzun olsun ne olur…

Anma sonunda öyle bir baktım sağa sola. Etrafta ki evlerden camdan balkonlardan bakanlar vardı…

Sen o yokluk sefalet içinde kalk Ülke kur, ama Ülkeyi hazır bulanlar o konforlu yataklarından çıkıp anma yerine gelemesin. Olacak şey değil! Profiller sosyal ağlar her yer Atanın resimleriyle doldu taştı ee ne oldu? Ne yaptınız? Minnet vicdan borcunuzu ödediniz mi sandınız? Tamam mı yani?

Öyle tişörtünü giyimekle, profilleri onun resimleriyle süslemekle olmuyor !!!

Alacaksın bayrağını, kuşanacaksın siyahları, takacaksın yakana onun rozetini,çatacaksın kaşlarını,sirenler çalarken akatacaksın göz yaşını, sıkacaksın yumruğunu, ve ben burdayım, sen ışıklar içinde rahat uyu ATAM emanetin bizde deyeceksin!  Savunduğun davanla alnını dik tatacaksın!!!

Marka pijamalarınızı çıkarıp zor mu geldi o saatte onun karşısına çıkmak? Sabahları çocukları okullara bırakınca kahvaltılara fönlü saçlarla gidiyorsunuz ya o zaman nasıl yetişiyorsunuz? Soruyorum nasıl?

Yatalak hastası olur engelli çocuğu vardır kendisi rahatsızdır saygı duyar sabır ve şifalar dilerim.

Ama bütün Silivri mi yatalak hasta be arkadaş?

Silivri sakinlerinden kimse yoktu diyecek kadar azdı, gelenler zaten kesin gece üzüntü ve ona derin minnet besleyip uyayamanlardır.

Yakışmadı Silivri yakışmadı sana!

Silivri esnafı sizler neredeydiniz? Kimin sayesinde açık o ekmek teknelileri? Sabah önce onun huzuruna çıkıp saygı duruşuna durulsaydı, sonrada o emek teknelerini açsaydınız ne kaybederdiniz? Çaylarınızı yudumlarken size esnafa söylediği kelamla da yakışmadı diyorum:

“Kurtulmak ve yaşamak için çalışmaya mecbur olan bir halkız. Ayaküstü yatmak ve hayatını çalışmasından geçirmek isteyen insanların bizim topluluğumuz içinde yeri yoktur”

Benim beklentim ise, sirenler çalarken imkânı olan herkes ama herkesin orada anıtın önünde veya ona yakın olmasıydı…

Bizler için her gün çephede kan revan içinde kalan aziz şehitlerimiz ve Ulu önderimizi "senede bir gün anmaktan acizis" !

Yazıkk...

Atatürk’ün ölüm gününde ki Dünya basınında çıkan gazete manşetlerini bugün bir daha okuyun derim…

Ben sadece birkaç örnek yazacağım:

“Yüzyıldan beri Küçük Asya’nın çıkardığı en büyük lider”( The Japon Chronice)

“Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri”( Egyptian Gazetesi/ Mısır)

“Çok pek çok devrimci görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk’ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapamadı” ( Messager D’Athenes / Yunanistan )

Baktığımızda dostlarının ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adamın kaybı yalnız Türkiye için değil, bütün medeniyet ve dünya için bir kayıp teşkil eden bir adama malik bulunmak bahtiyarlığına nailiz:

LAKİN

YOKLUK İÇİNDE KURDUĞU BU VATANI BİZLER KONFOR İÇİNDE SAHİP ÇIKAMIYORSAK…BU BÜYÜK BİR UTANÇTIR BİZLERE!!!!

Onun sözleriyle sevgilerimi sunuyorum:

“Savaşta yağan mermi yağmuru, o yağmurdan ürkmeyenleri ürkenlerden daha az ıslatır!”

YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner3152

banner3196