banner3088

Silivri Kurtlar Sofrası


Günlerdir silivri siyasetinde bir aç kurt, tok kurt,yavru kurt,doymuş kurt muhabbeti silivride siyasi gündemdeki yerini koruyor. Belediye meclisindede yapılan tartısmaların aslında silivri meclisindeki siyasetçilerin her biri ayrı bir kurt politikacılar oldukları soylemlerle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Silivri izledigim meclis toplantılarına ve edindigim izlenimlere gore siyasi aktörler yavaş,yavaş,yerel secimler havasına girmeye baslamış gibiler .Bu vesile ile yakın bir zmaanda okudugum güzel bir hikaye var…… 

Günlerdir boğazından bir lokma yiyecek geçmeyen tilki belki atıştıracak bir şeyler bulabilirim umuduyla ormanda dolaşırken, karşısına yeni ölmüş bir geyik çıkar. Ancak geyik kalın iple arka ayaklarından kocaman bir ağacın dalına asılmıştır. Kurnaz tilki karnı zil çalma-sına rağmen hemen eti yemeye başlamaz. Önce etrafı kolaçan eder. Gördükleri karşısında içine bir şüphe girer ve biraz beklemeye karar verir. Avcının kürkü için kendisini yakalamak amacıyla tuzak kurmuş olabileceğini düşünür.

Tilki açlığın verdiği hemen oturup iştahla eti yeme-ye başlamak ile kendisi için bir tuzak kurulmuş olması ihtimali arasında gidip gelen karmaşık düşünceler için-de beklemekte iken kurt çıkagelir. Tilkiye selam verir ve ağaca asılı duran geyiği görür.

"-Eti neden yemiyorsun tilki kardeş?" diye sorar.

Tilkinin cevabı basittir:

"-Ben bugün niyetliyim! Buyur sen ye, afiyetle karnını iyice doyur. Senden arta kalan bir şey olursa ben de onu iftarda yerim..."

"- Madem öyle, ben çok açım, hemen karnımı doyurmam lazım. Kusur bakma tilki" diyerek kurt geyik etine saldırır.

Fakat o da ne? Kurdun ete hamle yapmasıyla birlikte şiddetli bir patlama olur. Zavallı kurt patlamanın tesiriyle birkaç takla atar yerde ve ağır yaralanır.

Artık tilkiye gün doğmuştur. Tehlike bertaraf olmuş-tur. Hemen iştahla ve ağzını şapırdatarak eti yemeye koyulur. Bu arada dilinin ucuyla kurda geçmiş" olsun birader" der.

Artık son nefesini vermekte olan kurt tilkiye sorar:

"-Hani sen niyetliydin, niye eti yiyorsun?"

Tilki rahatını bozmadan cevaplar kurdun sorusunu:

"Birader sen duymadın mı, az önce top patladı ya... İftar oldu!"

Hayat, aklını kullananlar ile tamahkar olanlarla doludur.

Akıl kullanmakta siyasi hesapları ve gelecegi iyi gozlemlemek ve dizayn etmekle olur.

ÖZSÖZ:

 "Aklını kullanmayan insanların üzeri-ne pislik yağdırırız." (Kur'an)

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3197